Tužilaštvo i dalje ćuti na zločine "arkanovaca" 1Foto: Ron Haviv

Od stravičnog zločina pripadnika Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića Arkana u Bijeljini 2. aprila 1992. godine ovekovečenog na fotografiji foto-reportera Rona Haviva na kojoj jedan od „Arkanovih tigrova“ šutira ubijene bošnjačke civile danas se navršava 29 godina.

Alma Pečković, čija je majka Ajša Šabanović među ubijenim civilima sa fotografije, podnela je pre tačno šest godina krivičnu prijavu protiv N. N. lica srpskom Tužilaštvu za ratne zločine povodom te Havivove slike, koja je obišla svet prikazujući monstruozne zločine „arkanovaca“.

Međutim, i posle šest godina Tužilaštvo za ratne zločine nije ni blizu da reši ovaj slučaj.

– Ogorčena sam i još više skeptična da će Tužilaštvo za ratne zločine kazniti počinioce zločina. Svi oni koji misle da smo zaboravili šta se desilo neka znaju da će naša upornost jednog dana ugledati svjetlost na kraju tunela i pravdu koja je ponekad spora ali dostižna. Nadam se samo da ću je doživjeti – ističe za Danas Alma Pečković, kojoj su tog 2. aprila 1992. godine ubijeni i otac Redžep i brat Admir.

Alma podseća za naš list da je 2016. dala Tužilaštvu za ratne zločine spisak sa nekoliko imena protiv kojih bi mogla da bude podignuta optužnica, pošto su joj preživeli iz podruma njene kuće gde je ubijeno 15 civila rekli da su, dok su izlazili napolje, videli naoružanog Mirka Simića, kao i izvesnog Branu Šumara.

Iz Tužilaštva za ratne zločine za Danas kažu da se još uvek vodi istražni postupak „koji shodno odredbama Krivičnog zakonika nije javan“.

– Ono što u ovom trenutku mogu da vam saopštim je da Tužilaštvo za ratne zločine izvodi dokaze o kojima ne mogu detaljnije da govorim, sem da su uzete izjave u svojstvu svedoka i da je prikupljena dokumentacija iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), navodi za naš list Vasilije Seratlić, zamenik tužioca za ratne zločine i portparol Tužilaštva za ratne zločine.

Istragu u ovom predmetu sa oznakom KTNI 2/15 vodio je do odlaska u penziju zamenik tužioca Milan Petrović. Posle njega, slučaj je preuzeo zamenik tužioca Svetislav Rabrenović, koga je tužiteljka za ratne zločine Snežana Stanojković bez obrazloženja sklonila s tog predmeta i umesto njega postavila zamenika tužioca Ognjena Đukića.

Alma i Sead su se pre dve godine sastali u Beogradu sa Đukićem, baš kao i ratni foto-reporter Ron Haviv. Godinama se u javnosti ukazuje na sličnost Srđana Golubovića, zvanog Di-džej Maks, koji je bio pripadnik „Arkanovih tigrova“, s muškarcem koji šutira mrtve civile na fotografiji. Međutim, on nikada nije procesuiran.

Arkan i optužnica

Haški tribunal je protiv Željka Ražnatovića Arkana još 1997. godine podigao optužnicu, ali ne i za zločin koji se dogodio u Bijeljini 2. aprila 1992. godine, jer se za to saznalo nakon njegove smrti. Ražnatović nije procesuiran u Hagu pošto je ubijen 15. januara 2000. u tadašnjem hotelu „Interkontinental“ u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari