U Bajinoj Bašti se gradi prvi Park ćirilice 1Foto Drina info

Dok su parlamenti Srbije i Republike Srpske, u istom danu i istom času, sinhronizovano usvajali Zakon o zaštiti ćirilice, u centru Bajine Bašte bager je počeo da kopa temelje budućeg Parka ćirilice.

Simbolično, za početak radova izabran je 15. septembar – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji se slavio u Srbiji i Srpskoj.

Biće to, poručuju iz tog gradića na Drini na granici Srbije i Bosne i Hercegovine, prvi takav park u Srbiji i „svim srpskim zemljama“, čiji cilj je zaštita „srpskog nacionalnog pisma“.

Gradnja, koja se finansira sa 10,2 miliona dinara iz opštinskog budžeta, trebalo bi da se završi za tri meseca.

Pre dve godine, lokalna skupština je jednoglasno usvojila Deklaraciju o zaštiti i negovanju ćirilice i time se obavezala da neguje to pismo, nakon čega je osnovala i manifestaciju Ćirilična baština. U martu ove godine, usvojila je i inicijativu o izgradnji Parka ćirilice koju su pokrenula dvojica odbornika SRS.

„Smatramo da Bajina Bašta, kao mesto gde je postojala čuvena Račanska prepisivačka škola, pri manastiru Rača, i kao opština koja je u proteklih nekoliko godina najviše učinila na promociji i negovanju ćirilice, a u skladu sa nacionalnom strategijom u kulturi i namerama države da se maksimalno posveti očuvanju ćirilice, ima smisla da počnemo gradnju takvog objekta. U njemu će se proučavati istorija ćirilice, ali i raditi na merama za njeno očuvanje i na naučnoj osnovi baviti se ćirilicom i srpskim jezikom i pismom“, rekla je predsednica opštine Vesna Đurić (SNS).

Ona je navela da će se u tom prostoru održavati edukativni i zanimljivi sadržaji za sve uzraste, da će se urediti „igralište za decu sa ćiriličnim slovima“, da će „mobilijar biti prilagođen ćirilici i da će na klupama biti ispisana ćirilična slova“.

„Svi će moći da se slikaju u parku i poneće lepe uspomene iz našeg grada i prvog Parka ćirilice u Srbiji“, poručila je predsednica opštine.

Siniša Spasojević, koji je sa odbornikom Ivanom Markovićem inicirao gradnju i pomenutu Deklaraciju, naveo je da je ideja da se „promoviše ćirilica, naše pismo, Račanska prepisivačka škola i značaj manastira Rača u srednjem veku za očuvanje pismenosti“.

„Biće to“, naveo je, „podsetnik koliko nam je bitna ćirilica, a lepa je simbolika da na današnji dan skupštine Srbije i Republike Srpske usvajaju Zakon o zaštiti ćirilice“.

„Izuzetno mi je zadovoljstvo što je Bajina Bašta prvo mesto na prostoru svih srpskih zemalja, koje će imati park posvećen nacionalnom pismu. Cilj nam je da ovo bude lepo uređen deo u centru grada, koji će promovisati ćirilicu, ali i domete Račanske prepisivačke škole“, poručio je Spasojević i dodao da je „potrebno još dosta napora da bi ćirilica imala status kakav zaslužuje“, te da je „jedini način da se zaštiti naše pismo njegovo stalno korišćenje, na svakom mestu i u svakoj prilici“.

U planu i Muzej ćirilice

Predsednica opštine je najavila da ta lokalna samouprava namerava da formira i prvi Muzej ćirilice u Srbiji u zgradi osnovne škole u Rači, u kojoj godinama nema đaka, te da za taj projekat očekuje finansijsku podršku države.

„Želimo da Bajina Bašta bude i prva koja će imati Muzej ćirilice, koji će biti od nacionalnog i državnog interesa, i to baš u školi koja se nalazi blizu manastira Rača“, objasnila je Vesna Đurić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari