U Evropi najviše trpela nezavisnost medija 1Foto: Medija centar

Barometar sloboda za 2016. Fondacije Fridrih Nojman pokazuje da je u Evropi najviše trpela nezavisnost medija i da je povećan intenzitet ekonomskog i političkog pritiska na njih.

To je izjavio danas jedan od autora tog izveštaja Ivan Despotović, koji je ukazao da je Balkan prednjačio u tome i da je u regionu dovedeno u pitanje kritičko novinarstvo.

Ovde je naročito bila interesantna sprega političara i ljudi koji vode medije i biznis zarad ličnih interesa, kao i sve veći broj slučajeva fizičkog i verbalnog nasilja nad novinarima, što je dovelo do izuzetno visokog stepena samocenzure u regionu, smatra Despotović.

U Barometru slobode za 2016. Fondacije Fridrih Nojman analizirano je 30 zemalja iz Azije i Evrope, a izveštaj je danas predstavljen u Beogradu.

Despotović je ukazao da je migranstka kriza značajno uticala na stepen političkih sloboda u Evropi i da su samo zemlje poput Nemačke, Holandije, Belgije i Češke uspele da održe visok nivo demokratskih sloboda, za razliku od zemalja u razvoju.

Drugi autor Barometra sloboda za 2016. Dušan Gamser je ocenio da je na zapadnom Balkanu izostala reforma pravosuđa i da se beleži stagnacija u borbi protiv korupcije. Prema Gamseru, pravosuđe u zemljama regiona je i dalje zavisno od izvršne vlasti, ali i od raznih formalnih i neformalnih centara moći.

Gamser je napomenuo da rezultati Barometra sloboda za 2016. ukazuju da je u regionu stagnirala borba protiv korupcije, a osnovni razlog za to je nereformisani javni sektor.

On je naveo da se Srbija u borbi protiv korupcije može da ugleda na Rumuniju, koja je zabeležila napredak na tom polju posle tragičnog požara u jednoj diskoteci i saznanja da je korupcija uticala na smanjenje bezbednosti u tom objektu.

Njegov kolega Mihailo Gajić je ukazao na problem slabe zaštite vlasničkih prava u Srbiji i drugim zemljama zapadnog Balkana.

To pokazuje „slučaj Savamala“, kada su u delu Beograda nepoznati počinioci usred noći demolirali nekoliko objekata koji su se našli na putu velikog investicionog projekta, napomenuo je Gajić.

On je podvukao da je izveštaj zaštitnika građana pokazao da su javne službe u tom slučaju „dobile informaciju da ne intervenišu“.

Sprega različitih vrsta političkih i ekonomskih interesa ima dominantnu ulogu i predstavlja veliki problem u zaštiti imovinskih prava. To nije odlika samo Srbije, već je vidljivo i u drugim zemljama zapadnog Balkana, smatra Gajić.

Direktorka kancelarije Fridrih Nojman za zapadni Balkan Šarl D Vinaž je ocenio da Barometar sloboda Fondacije Fridrih Nojman za 2016. pokazuje da u zemljama Evropske unije jačaju tendencije za centralizaciju države i monopolu jedne partije.

Prema njegovom mišljenju, takav trend podriva demokratske strukture. Naš Barometar pokazuje tendencije i podstiče vas da se upustite u potragu za odgovorima. Da li je naš evropski svet koji shvatamo kao ostrvo demokratije i slobode zaista tako jedinstven, zaključio je Šarl D Vinaž. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari