U Moravičkom okrugu od početka epidemije zaraženo 159 lica, 37 izlečeno 1Foto: BETAPHOTO/ SAŠA ĐORĐEVIĆ

U Opštoj bolnici u Čačku, na infektivnom odeljenju, smešteno je 12 pacijenata koji su zaraženi korona virusom ili imaju te simptome i nijedan nije na respiratoru.

Direktor bolnice Miroslav Sretenović rekao je na konferenciji za novinare da je korona virus „oslabio“ i da su kliničke slike pacijenata sve blaže.

Prema njegovim rečima, iako je vanredno stanje ukinuto, bolnica se nije vratila u redovan režim rada i u njoj i dalje ostaju na snazi sve epidemiološke mere.

Sretenović je naveo da je na infketivnom odeljenje čačanske bolnice prvi pacijent sa simptomima korona virusa primljen pre 66 dana, a do danas je hospitalizovano 167 pacijenata koji su imali korona virus ili te simptome.

U privremenoj bolnici u sportskoj hali „Mladost“ u prigradskom naselju Atenica trenutno je smešteno pet pacijenata pozitivnih na korona virus, a od početka epidemije do sada bilo je smešteno ukupno 48 pacijenata.

Predsednik Radnog tima za praćenje korona virusa epidemiolog Mihailo Luković rekao je da je od početka epidemije korona virusa do sada u Moravičkom okrugu, koga čine Čačak, Gornji Milanovac, Lučani i Ivanjica, zaraženo 159 osoba, 37 je izlečeno, dok je broj preminulih 19.

U Čačku je korona virusom zaraženo 95 lica, od kojih je izlečeno 15, a preminulo 13, u Gornjem Milanovcu je zaraženo 56 lica, od kojih su izlečena 22, a preminulo pet.

U Lučanima je korona virusom zaraženo pet lica, u Ivanjici tri od kojih je jedno preminulo.

U samoizolaciji u Moravičkom okrugu od početka epidemije bilo je 2.050 ljudi, a u Čačku je 58 ljudi još uvek u samoizolaciji.

Prema rečima predsednika Radnog tima, epidemiološka situacija u Čačku u ovom trenutku je „povoljna“.

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović rekao je da je za potrebe suzbijanja epidemije u Čačku iz gradskog budžeta izdvojeno 10,7 miliona dinara, a čačanski privrednici donirali su još oko 7,2 miliona dinara.

Novac je utrošen za dezinfekciona sredstva, opremu u zdravstvenim ustanovama, zaštitu zdravstvenih radnika, pakete pomoći za socijalno ugroženo stanovništvo i penzionere sa malim penzijama, opremanje privremene bolnice u sportskoj hali i drugo.

Od Vlade Srbije Čačak je dobio četiri respiratora, 35.000 maski, 31.000 rukavica, a od Evropske unije dve privremene ambulante.

Za vreme vanrednog stanja u Čačku su radila 203 volontera.

Todorović je istakao da je u tom gradu počelo zapošljavanje oko 150 zdravstvenih radnika – lekara, medicinskih sestara i tehničara na neodređeno vreme.

Prema njegovim rečima, na evidenciji čačanske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje trenutno više name nezaposlenih lekara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari