U Srbiji još 62 novoobolela i troje umrlih, ukupno 10.176 zaraženih i 218 preminulih 1Foto: Beta/Dragan Gojić

U Srbiji su u poslednja 24 sata registrovana 62 nova slučajeva korona virusa, ali i tri smrtna slučaja. Ukupno u našoj zemlji za sada je bilo 10.176 pozitivnih na virus i 218 preminulih.

Od juče do danas testirano je 5.012 osoba od kojih je pozitivno 62, a od početka epidemije u Srbiji 145.604 građana bilo je podvrgnuto testu.

Do ovog trenutka je hospitalizovano 1.123 pacijenata, a na respiratoru je 29 pacijenata.

Izlečeno je ukupno 3.220 pacijenata, dok je stopa smrtnosti 2,14 odsto.

Na redovnoj konferenciji za medije, epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da će građani Srbije koji se vraćaju u zemlju najverovatnije morati da imaju PCR test, ne stariji od 72 dana, a ukoliko ga nemaju – moraće u izolaciju. Kad je reč o stranim državljanima, oni će morati u karantin odn. izolaciju uz zdravstveni nadzor. Ovo su odluke koje tek treba da budu usvojene na sutrašnjoj sednici kriznog štaba, dodao je.

– Epidemiološka situacija je još uvek nesigurna jer još uvek imamo povremeno negde porast, ali i druge indikatore koji pokazuju nestabilnost. Opreznost je neophodna, a sa druge strane vidimo da su se ljudi malo opustili, što nas onespokojava. Moramo se vratiti u život i moramo sprovoditi mere. Još uvek stariji treba sami sebe da čuvaju, a mladi starije. Smrtnih slučajeva ne bi trebalo da bude u junu – istakao je Kon.

Epidemiolog je objasnio da je vraćanje u život od 27. aprila nešto što verovatno niko od građana nije očekivao, kao i da se u popuštanju mera povećava broj kontakata nego što je preporuka stručnjaka.

– Za sada su još uvek zatvoreni bisokopi i pozorišta, prema tome ima još puno toga da se uradi pre povratka u redovno stanje. Još uvek smo pod vanrednim merama u okviru epidemije, i te će mere biti adekvatne našoj proceni dokle god je virus u cirkulaciji – rekao je Kon.

Kad je reč o školama, nikakve posebne mere za škole do sada nisu propisivane. Biće to opšte mere češćeg pranja ruku, lične higijene, i ništa više neće dolaziti u obzir jer će biti teško sprovesti neko fizičko distanciranje u učionicama, objasnio je dr Kon.

Da podsetimo, direktor Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Srbije Goran Stevanović izjavio je danas da se nazire kraj epidemije korona virusa i da smo ušli u fazu koja se zove početak kraja, ali kada će on biti suviše je rano da se kaže.

Epidemiolog Predrag Kon rekao je juče da se tokom predstojeće, desete nedelje zdravstvene krize, očekuje da prestanu da se dešavaju smrtni slučajevi izazvani bolešću COVID-19.

Uprkos najavama da će zaposlenima u predškolskim ustanovama koji boluju od hroničnih bolesti biti omogućeno da tokom prve faze otvaranja vrtića rade od kuće, kako bi se zaštitili od korona virusa, to se nije desilo.

Svetska zdravstvena organizacija odbacila je kao „lažne optužbe“ navode da zbog pritiska Kine nije blagovremeno objavila informacije o novom korona virusu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari