U Talinu ratifikovan estonsko-sovjetski sporazum 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Ratifikacijom sporazuma sa Estonijom, Rusija pod kontrolu stavlja Riški zaliv, koji je od od velikog strateškog značaja. Diplomatski krugovi veruju da sovjetska vlada takođe nastoji da zaključi pakt o uzajamnoj pomoći i trgobini sa Letonijom, koja jedina od baltičkih zemalja nije potpisala sporazum sa SSSR-om, čime bi se mogao proširiti uticaj Rusije na celo Baltičko more.

Agencija DNB iz Berlina javlja da je Nemačka uputila trgovačkoj mornarici SAD opomenu u kojoj je upozorava kako bi trebalo da se drži u blizini teritorija ratom zahvaćenih zemalja, odnosno Engleske i Francuske. U Talinu ratifikovan estonsko-sovjetski sporazum 2

Američka vlada je putem svojih ambasada uputila svim američkim građanima koji se nalaze u Evropi opomenu da izbegavaju putovanje brodovima zaraćenih država. U slučaju povratka kući, savetuje im se da putuju američkim ili neutralnim brodovima. Iz razloga sigurnosti, američke lučke vlasti više neće objavljivati pojedinosti o kretanju i tovaru brodova koji napuštaju američke luke.

List Pravda je, pozivajući se na izvore lista Avas iz Paname, preneo vest da se takozvanom „Panamskom deklaracijom“ jednoglasno donelo rešenje da se oko Amerike obrazuje „kontinentalno more“, odnosno zova bezbednosti, čiju će kontrolnu službu vršiti američki avioni i brodovi.

Gospođa Danica Maksimović-Dabić, mlada i siromašna krojačica iz Uroševca, dobila je spor oko milionske zaostavštine svoga muža, koji je u Velikom ratu teško ranjen kao dobrovoljac u američkoj vojsci. Iako ona neće morati da, zajedno sa svojom sestrom, ceo dan sedi pored šivaće mašine, to ne znači da će sedeti besposlena. „Kad čovek nauči da radi, onda se od toga on ne može odviknuti, pa makar imao svemoguće udobnosti za život“, ozbiljnim glasom je za list Pravdu izjavila Danica. Na pitanje novinara šta će uraditi sa novcem i da li ima neki plan, Danica je odgovorila da je novac najbolje uložiti u nekretnine.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Nova poljska vlada je održala svoju prvu sednicu u Parizu, pod predsedništvom predsednika Rebublike Račkijevića. ON je kasnije primio američkog i francuskog izaslanika.U Talinu ratifikovan estonsko-sovjetski sporazum 3

Povodom 21-godišnjice stupanja na presto, Nj. V. Kralj Boris, potpisao je amestiju kojom se iz zatvora pušta 298 osuđenika, od kojih 176 političkih zatvorenika.

Rat na Dalekom Istoku ne jenjava. Prema izveštajima iz Tokija, japanske trupe su zarobile 10 kineskih divizija u oblasti Hunana.

List Vreme prenosi da je u eskploziji gasa u rudniku Palau u jednom meksičkoj državi stradalo 69 rudara, dok je njih 60 ostalo zarobljeno. Na njihovom izbavljenju se užurbano radi, iako se konstantno nailazi na velike poteškoće u akciji spašavanja.

Britanski premijer Nevil Čemberlen u Londonu izjavljuje da Engleska ne može primati uverenja nemačke vlade, koja navodno želi mir, ali dodaje da će njegova vlada detaljno proučiti nemačko-sovjetske predloge o formiranju nove države na teritoriji nekadašnje Poljske, javlja agencija Rajter. Oni prenose i vesti o boravku turske vojne misije u glavnom gradu Ujedinjenog Kraljevstva.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari