
Problem zdrave pijaće vode u Zrenjaniu postoji decenijama, ali je upotreba vode iz gradskog vodovoda konačno zabranjena 20. januara 2004. godine zbog nedozvoljene količine arsena u njoj.
Govorilo se tada da su vrednosti arsena ostale iste kao pre 10, 20, ili 50 godina, ali da su pooštreni kriterijumi i da se problem može rešiti jedino izgradnjom nove fabrike za preradu vode.
Prvo pilot-postrojenje za dobijanje zdrave pijaće vode u Zrenjaninu postavila je firma „Sop“ iz slovenačkog mesta Krška još 1979. godine i od tada je obavljeno desetak bezuspešnih istraživanja s pilot-postrojenjima kako bi se obezbedila zdrava pijaća voda iz gradskog vodovoda.
Sledeći je bio bezuspešan pokušaj francuskog „Degremona“ 1980. i 1981. godine. Potom su svoja tehnološka rešenja za prečišćavanje vode postavljali i isprobavali američki „Universal aqua tehnologic“, nemačko-mađarski „Vaterlink“, italijanski „Kaligen“, kanadsko-mađarski „Zenon“, slovački „Energocontrols“, mađarski „Hidrophil – KFT“, nemački „Linde“, uz dva domaća „pilota“ – beogradskih „Insituta za opštu i fizičku hemiju“ i „Slapa“.
Upotreba voda iz gradskog vodovoda za piće i pripremanje hrane je konačno zabranjena januara 2004. godine rešenjem sanitarnog inspektora voda u Zrenjaninu zbog prekomerne količine arsena.
Izvršni odbor SO Zrenjanin te godine je prihvatio „Informaciju o aktivnostima na izgradnji fabrike vode“, a kasnije su razmatrane i mogućnosti snabdevanja grada vodom iz Dunava ili Tise.
S nemačkim „VTE Vasertehnik“ potpisan je 2012. godine ugovor o izgradnji fabrike vode, zatim je voda za piće dobijena u pilot-postrojenju u Zrenjaninu, ali je kasnije nova vlast poništila taj ugovor, i sa italijanskom kompanijom „Grupo Zilio“ potpisala ugovor za uslugu prečišćavanja pijaće vode.
Grupa „Zilio“ je oktobra 2015. godine počela radove na mestu gde će biti postrojenje za prečišćavanje vode, u nekoliko navrata završetka izgradnje je odlagan, te je zbog kašnjenja, kako je objašnjeno, nastai problem s davanjem garancije izvođaču radova za plaćanje obaveza italijanskom investitoru. Bilo je i teškoća s propisima po kojima investitor ne može da se bavi tom delatnošću.
Kasnije je ipak to postrojenje u nekoliko navrata puštano u rad, ali je, zbog, kako je rečeno, tehničkih problema, i prestajalo da radi.
Tako je 28. decembra prošle, 2019. godine, iz zrenjaninskog “Vodovoda i kanalizacije” stiglo saopštenje da je vodosnabdevanje grada vodom iz tog postrojenja prekinuto jer kvalitet vode ne zadovoljava potrebne standarde i vodosnabdevanje je u potpunosti preuzeo „Vodovod“.
Nekoliko dana pred kraj prošle godine, na novogodišnjem koktelu u Gradskoj kući gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić rekao je da će „uz svu muku, probleme i opstrukcije, biti rešen i problem pijaće vode“ koja je stigla i do Vlade Srbije.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je bila na zajedničkim sastancima investitora, gradskih čelnika i građana i pre nekoliko dana izjavila da fabrika ne radi jer su investitoru stalno potrebni dodatno ulaganje i dodatni filteri, ali je rekla da je voda ipak „mnogo bolja“ nego ranije.
Kazala je i da će nastaviti da se bavi rešavanjem tog zrenjaninskog problema.
Oglasio se i šef države Aleksandar Vučić koji je na pitanje novinara zašto Zrenjaninci još nemaju zdravu pijaću vodu, sredinom januara rekao da „nije upućen“ u to zbog čega je postrojenje prestalo da radi, a i da ko god da je prekršio zakon treba da ode „iza rešetaka“.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
A kad Kinezi krenu s proizvodnjom guma, biće zabranjeno i disanje.
Neverovatno je koliko dugo u ovoj državi jedan problem ne može da se reši. Koliko sve ovo traje samo od kada je izgrađen novi pogon za preradu vode. Ponoviću svoje mišljenje jer sam iz ove oblasti: jedan od mogućih razloga je što pogon za preradu nema „ugrađenu“ tehnologiju za obradu arsena, bora i sl. elemenata. Razlog je jer je takva tehnologija skupa i neko je uzeo pare, a nije obavio posao. Ne znam zašto struka ćuti, zbog čega se ne oformi stručna komisija koja će za čas utvrditi razloge zbog kojih voda u Zrenjaninu, iz novog postrojenja nije i dalje za upotrebu za piće.
„Govorilo se tada da su vrednosti arsena ostale iste kao pre 10, 20, ili 50 godina, ali da su pooštreni kriterijumi…“
A, šta je to, nego, „sa 50 mikrograma, po litru, NA 10 MIKROGRAMA PO LITRU“, a, dok je bilo „50“, bila je OK!!!???
A, da li arsen „ispari“, kada voda iscuri iz česme!?
Pozdrav iz Banata!