Evropski sud za ljudska prava osudio je Poljsku jer nije omogućila pravo na zakonit abortus u slučaju Alisije Tisijak. Inače, pravo na zakonit prekid trudnoće pozdravlja se širom Evrope kao pobeda žena, ali predstavlja udarac duboko konzervativnoj vladi u Varšavi. Sud u Strazburu je dosudio obeštećenje Alisiji Tisijak (35), samohranoj majci troje dece iz Varšave, koja je gotovo potpuno slepa.

Evropski sud za ljudska prava osudio je Poljsku jer nije omogućila pravo na zakonit abortus u slučaju Alisije Tisijak. Inače, pravo na zakonit prekid trudnoće pozdravlja se širom Evrope kao pobeda žena, ali predstavlja udarac duboko konzervativnoj vladi u Varšavi. Sud u Strazburu je dosudio obeštećenje Alisiji Tisijak (35), samohranoj majci troje dece iz Varšave, koja je gotovo potpuno slepa. Ona je tužila poljsku vladu, jer joj je uskraćeno pravo na abortus 2000, uprkos medicinskim nalazima koji su pokazali da bi trudnoća mogla ozbiljno da pogorša njen, već oslabljeni vid.
U sudskoj odluci, koja obavezuje svih 46 zemalja članica Saveta Evrope da omoguće abortuse u slučajevima kada je to legalno, sud je otkrio da su lična prava Tisijakove ugrožena i da je postupak izazvao „ozbiljne nevolje i muke“. Ona je primila odštetu u iznosu od 25.000 evra. Nakon što je rodila dete, Tisijakova je obolela od retinalne hemoragije, nakon čega je njen vid toliko oslabljen da joj je neophodna svakodnevna medicinska nega. Ona danas ne može da vidi dalje od 1,5 metara i boji se da će potpuno oslepeti.
U Poljskoj vlada jedan od najrestriktivnijih zakona za abortus u Evropi, jer je pobačaj zabranjen kao krivično delo, osim u slučajevima kada medicinski nalazi pokažu da je trudnici ugrožen život, i kada je trudnoća usledila kao rezultat seksualnog nasilja. U EU jedino Malta, gde je abortus nezakonit, i Irska imaju oštrije zakone o abortusu. Ilegalni prekidi trudnoće, ipak, cvetaju u Poljskoj. Jedna od poljskih nevladinih organizacija procenjuje da svake godine više od 200.000 žena pribegava ilegalnim prekidima trudnoće.
Slučaj Alisije Tisijak se smatra značajnim jer je ona, i pored zahteva za abortus na medicinskoj osnovi, odbijena. Poljski ginekolozi su oprezni kada izvode abortuse čak i kada su legalni, navodi se u sudskom izveštaju. Tisijakova je podnela krivičnu prijavu protiv doktora koji ju je odbio, ali je lokalni tužilac odbacio slučaj. „Hiljadama žena u Poljskoj svake godine biva odbijeno legalno pravo na abortus“, kaže Vanda Novicka, šef Federacije za zaštitu prava žena i planiranje porodice Poljske.
„Legalizacija abortusa za žene širom sveta predstavlja veliku pobedu“, rekao je Paradis Kabrije, pravni savetnik u njujorškom Centru za pravo na rađanje. „Ovo je prvi put da Evropski sud za ljudska prava osuđuje neku državu jer je odbila legalno pravo na abortus. Podnosilac tužbe je gotovo potpuno slepa zbog vladine greške“, dodao je Kabrije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari