Udžbenici mogu biti jeftiniji 1Foto: Beta/Miloš Miškov

Udžbenici mogu biti jeftiniji ako bi se eliminisala korupcija na tržištu vrednom 50 miliona evra, a idealna situacija bi bila kada bi bili besplatni jer ulaganje u obrazovanje nije trošak.

Na taj način bi se strepnja sa kojom svaki roditelj dočekuje septembar ugasila, smatraju sagovornici Danasa, koji su kandidati za poslanike na izbornim listama, a koje smo pitali da li su cene knjiga za osnovnu i srednju školu realne i postoji li način za korekciju.

Prema pisanju pojedinih medija, cene kompleta knjiga za niže razrede kreću se od 4.000 do 7.000 dinara, a za starije od 10.000 do 17.000 dinara, u zavisnosti od izdavača.

Petar Miletić, kandidat za poslanika Pokreta slobodnih građana, za Danas kaže da svaki roditelj u Srbiji sa strepnjom dočekuje septembar svake godine.

– Cene udžbenika su udar na svaki porodični budžet ali nisu samo knjige trošak za roditelje već i oprema za školu, garderoba … Sve porodice strahuju od početka školske godine jer je Srbija jedna od najsiromašnijih država u Evropi pa se porodice ne oporave od ovog finansijskog udara više meseci – navodi on.

A Aris Movsesijan, predsednik Saveta Nove stranke i kandidat za poslanika koalicije „Nek maske padnu“ ima rešenje ovog problema.

On za naš list kaže da cene kompleta udžbenika za osnovnu i srednju školu mogu da budu niže i navodi načine kako do toga doći.

– Sadašnje cene su posledica sveprisutne korupcije na tržištu vrednom više od 50 miliona evra. Ova vlast je pružanjem utočišta monopolistima i donošenjem zakona koji nije popravio tu situaciju, dovela do ovako visokih cena udžbenika, što ozbiljno utiče na budžet mnogih domaćinstava. Postoji i nekoliko nerešenih slučajeva korupcije koje inspekcije i pravosuđe već godinama ne rešavaju – objašnjava on.

Prema njegovim rečima, cene udžbenika se na nekoliko načina mogu smanjiti.

– Može se ići na limitiranje maksimalne cene udžbenika, ograničavanje obima knjiga i zabranu poklona koji nastavnici dobijaju od izdavača (po sadašnjem zakonu je to propisano, ali praksa pokazuje suprotno) i obavezu za sve izdavače da štampaju udžbenike na jezicima manjina, kao i za osobe sa posebnim potrebama. Time se ne ugrožava tržište jer krajnji korisnik ne bira proizvod koji mu se nameće i koji mora da plati. Osim ove mere, neophodna je jasna standardizacija udžbenika, koja se ne menja svake godine (posebno iz nekih predmeta) te je u tom slučaju moguće na tržištu naći i polovne udžbenike. Naravno, izdavačima ovo umanjuje prihod, pa se usled korupcije ovakva politika ne vodi od strane vlasti i to mora da se promeni. Takođe, pomoć pri nabavci kompleta udžbenika od strane lokalnih samouprava je otežana smanjivanjem njihovog budžeta i smanjenjem njihovog uticaja. Zato je decentralizacija jedna od najvažnijih mera za koje se koalicija „Nek maske padnu“ na ovim izborima zalaže – navodi on.

Kako dodaje, budućnost je u digitalizaciji i dostupnosti interneta u svakom delu Srbije, kao i izrada digitalnih udžbenika, što umanjuje mogućnost korupcije koja je sada prisutna.

Miroslav Parović, kandidat za poslanika na listi Narodni blok, kaže da Narodni blok smatra kako udžbenici za sve učenike osnovnih i srednjih škola moraju da budu rađeni u Srbiji i moraju biti besplatni.

– Državno ulaganje u obrazovanje nije trošak već strateški gledano najbolje moguće ulaganje. Moj stav je da škola mora biti proglašena za nacionalno blago i da se bukvalno mora čuvati svaki objekat dok u njemu ima makar i jedan đak jer tamo gde se ugasi škola ugasio se život – zaključuje Parović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari