Ugljanin: Zaposleni bez znanja roditelja upisivali decu na srpski jezik 1Foto: Fonet/Dragan Antonić

Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin ocenio je danas da se u Sandžaku sprovodi „aktivna i agresivna diskriminacija“ nad Bošnjacima prilikom upisa dece u vaspitno-obrazovne ustanove.

Ugljanin je na konferenciji za novinare rekao da je ove godine broj učenika koji su upisali nastavu na bosanskom jeziku u Novom Pazaru „dijametralno suprotan nacionalnoj strukturi stanovništva“, u kojoj po rezultatima poslednjeg popisa, Bošnjaci čine oko 80 odsto.

„Do toga je dovelo, izmedju ostalog, to što su zaposleni u vaspitno-obrazovnim ustanovama u većini slučajeva upisivali bošnjačku decu na nematernji- srpski jezik bez znanja njihovih roditelja. Upis dece na nastavu na nematernjem jeziku je moguć samo uz pisani zahtev oba roditelja, kojim svesno uskraćuju pravo svom detetu na razvoj svog identiteta koje su srekli rodjenjem“, rekao je Ugljanin.

On je zatražio od rukovodilaca i zaposlenih u tim ustanovama da do kraja septembra isprave svoje greške, jer će u suprotnom kako je najavio, pokrenuti postupke protiv svakog pojedinca pred domaćim i medjunarodnim sudovima.

„Oni su grubo prekršili Ustav i zakone Srbije i medjunarodna dokumenta o pravima deteta, borbi protiv diskriminacije u oblasti prosvete, o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije. Aktuelna vladajuća većina podstiče ovakvo ponašanje, a promenom ovog nacionalističkog režima doći će normalni ljudi u Srbiji koji će imati interes da kazne pripadnike ovog režima i njihove poslušnike za nedela koja su činili“, rekao je Ugljanin.

Predsednik SDA Sandžaka ocenio je da je najgore stanje u predškolskim ustanovama, kao i u osnovnim školama „Bratstvo“ i „Stefan Nemanja“.

Ugljanin je istakao da obrazovanje na bosanskom ili srpskom jeziku nije izbor latinice ili ćirilice, već „izbor roditelja na koji način i kako će biti izgradjena ličnost njegovog deteta“.

„U tom smislu, obrazovanje na maternjem jeziku podrazumeva da mlad čovek sa 17, 18 godina bude nacionalno svestan, ponosan na sebe, svoje roditelje i svoje poreklo, a zavisno od izbora obrazovanja na bosanskom ili srpskom jeziku imaće izgradjen bošnjački ili srpski nacionalni identitet“, rekao je Ugljanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari