Uskoro i Pošta u rukama "Beograda na vodi" 1Foto: Medija centar

Pored hotela Bristol, bez naknade su preuzeti zgrada Simpa i Beogradske zadruge, a uskoro će otići i zgrade pošte i Fabrike hartije, objekat Okretnice vagona, kao i grupa od 15 zgrada u četvrti Savamala.

Problemi koje donosi projekat „Beograd na vodi“ postaju sve očigledniji i opipljiviji. Oni se ne odnose samo na ovo direktno otuđenje javne imovine i zemljišta, već će posledice osećati svi delovi grada, a finansijsku štetu će podneti svi građani Republike čiji novac se ulaže u njega, ističe za Danas Radomir Lazović iz Inicijative Ne davimo Beograd povodom informacije portala Insajder da će kompanija „Beograd na vodi“ preuzeti upravljanje hotelom Bristol.

Kako je navedeno na sajtu Insajdera, ugovorom o izgradnji Beograda na vodi predviđeno je da kompanija „Beograd na vodi“ posle ulaganja u renoviranje može bez naknade da upravlja nizom objekata u Savskom amfiteatru, među kojima su Bristol, zgrada Pošte, Geozavod, zgrada glavne Železničke stanice, grupa zgrada u četvrti Savamala.

Lazović za naš list navodi da Inicijativa Ne davimo Beograd od početka upozorava i reaguje ne samo zbog otimanja imovine i finansijske štete, već i zbog ogromnih i nepopravljivih posledica koje će projekat ostaviti na tkivu grada.

– Od toga da će doprineti saobraćajnim gužvama, da već stvara haos u sistemu kanalizacije, da utiče negativno na životnu sredinu, da stvara grad u gradu, da privatizuje javne površine i ukida zakone naše države na ovom području, da onemogućava donošenje zakona i planova na području Savskog amfiteatra, a sve kako bi se investitoru omogućio profit… Preuzimanje hotela Bristol, ali i svih ostalih objekata koji su bez naknade dati na upravljanje „Beogradu na vodi“, samo su sprovođenje onoga što stoji u ugovoru o ulaganju u ovaj projekat, a zanimljivo je da su srpska i engleska verzija ugovora različite, a da se ovo pravo upravljanja objektima bez naknade nalazi samo u engleskoj verziji koja je važeća, naglašava Lazović.

Inicijativa Ne davimo Beograd je zbog skandaloznog ugovora podnela Republičkom javnom tužilaštvu Predlog za podnošenje tužbe radi utvrđenja ništavosti Ugovora o zajedničkom ulaganju u projekat „Beograd na vodi“ sa predlogom za određivanje privremene mere, a razlozi za tužbu su, između ostalog, ti da odredbe ugovora ne uzimaju u obzir stvarni obim ulaganja u projekat „Beograd na vodi“.

– Naime, procene, ali i vešto skrivana dokumentacija, govore da su ulaganja naše strane, višestruko veća od ulaganja takozvanog „investitora“, dok je potencijalna zarada daleko manja. Takođe, predstavnici Vlade Srbije oduzeli su od grada Beograda deo ovlašćenja i preneli ih na privredno društvo „Beograd na vodi“, suprotno zakonima, a Ugovorom su se obavezali da planove, kojima se uređuje izgled obale reke Save, menjaju onako kako to strateški partner želi, neovlašćeno isključujući pravo građana na donošenje odluka koje se tiču njihovog okruženja, kao i mišljenje struke, ukazuje Radomir Lazović.

Bez odgovora iz kabineta premijerke

Inače, u jednom delu hotela Bristol, koji je šezdesetih godina prošlog veka dat na korišćenje Ministarstvu odbrane, odnosno Vojnoj ustanovi Dedinje, živi desetine porodica vojnih lica raseljenih sa teritorije nekadašnje SFRJ i postavlja se pitanje gde će oni biti smešteni nakon iseljenja iz Hotela, piše Insajder. Ministar odbrane Aleksandar Vulin je pre nekoliko meseci za Insajder rekao da pitanje hotela Bristol nije u nadležnosti vojske, odnosno da će o sudbini hotela odlučivati Vlada.

List Danas poslao je juče pitanja kabinetu premijerke Ane Brnabić kada će Vlada Srbije odlučivati o stanarima hotela Bristol, odnosno na koji način će Vlada Srbije da reši stambeno pitanje tih lica. Nažalost, do zaključenja ovog našeg izdanja nismo dobili odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari