Usvojen zakon o putnim ispravama 1Foto: FoNet/Nenad Đorđević

Skupština Srbije usvojila je danas izmene Zakona o putnim ispravama, za koje su glasala 132 poslanika, dok je jedan bio uzdržan.

Prema izmenama zakona pasoš se može izdati i u kraćem roku važenja od deset godina za punoletna lica, a ako nekome iz objektivnih razloga privremeno ne mogu biti uzeti otisci prstiju, pasoš će biti izdat na godinu dana, dok se onima kojima se ostisci prstija trajno ne mogu uzeti iz objektivnih razloga pasoš se izdaje na deset godina.

Takođe, osobi koja za pet godina izgubi ili ošteti dva ili više pasoša novi se izdaje sa rokom važenja od godinu dana, osim kada osoba ima regulisan boravak u inostranstvu na period duži od 12 meseci.

Zahtev za zamenu pasoša izdatog na godinu dana osoba može podneti najranije 30 dana pre isteka roka važenja, a novi pasoš će se izdati na deset godina ako su ispunjeni zakonski uslovi za to.

U skladu sa izmenama zakona, zahtev za izdavanje novog pasoša u regularnoj proceduri može se podneti najranije šest meseci pre isteka roka važećeg pasoša.

Za maloletnike će jedan roditelj moći da podnosi zahtev za izdavanje pasoša bez saglasnosti drugog roditelja, ako priloži potvrdu nadležnog organa da je izdavanje pasoša u interesu deteta i ako je staratelj detetu.

Skupština je izglasala Nebojšu Perića za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije, a Danijelu Bokan, Miroslavu Đošić i Sinišu Miloševića za članove Saveta te Komisije.

Pored toga, za člana Komisije za hartije od vrednosti izabrana je Marija Đorđević, dok je na mesto člana Saveta guvernera Narodne banke Srbije reizaberan Nikola Martinović. Poslanici su izglasali i sporazum o izmeni sporazuma između Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i ministarstva za uznutrašnju bezbednost SAD o unapređenju saradnje u cilju sprečavanja putovanja terorista i borbe protiv nezakonitih migracija.

Izglasan je i sporazum Srbije i Agencije Evropske unije za saradnju u sprovođenju zakona o upućivanju oficira za vezu, sporazum između Srbije i Tunisa o zameni i korišćenju vozačkih dozvola i sporazum Srbije i Bugarske o saradnji u oblasti zaštite od prirodnih i izazvanih katastrofa.

Usvojen je i sporazum vlada država učesnica Crnomorske ekonomske saradnje o saradnji u pružanju pomoći u vanrednim situacijama i hitnom reagovanju na prirode i izazvane katastrofe. Poslanici stranaka i pokreta koji čine Savez za Srbiju i dalje ne prisustvuju sednicama Skupštine Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari