Užice postaje jedan od centara kardiohirurgije 1Foto: Nenad Kovačević

U Opštoj bolnici u Užicu je obavljena stota operacija na otvorenom srcu i ta ustanova bi, zbog uspeha koji je postignut u toj oblasti, u narednih nekoliko godina trebalo da postane jedan od kardiohirurških centara u Srbiji.

Uspeh užičkih lekara je postignut zahvaljujući njihovoj saradnji sa prof. dr Miljkom Ristićem i prof. dr Svetozarom Putnikom i njihovim kolegama iz Kliničkog centra Srbije, koji su tu zahtevnu hiruršku proceduru u Užicu prvi put obavili u oktobru 2014. godine i omogućili usavršavanje užičkog tima.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je tim povodom posetio užičku bolnicu i obećao da će to Ministarstvo podržati dalji razvoj kardiohirurgije u Užicu. On je, pre neki dan, najavio da će se u toj bolnici zaposliti pet lekara i deset medicinskih tehničara i da će Ministarstvo obezbediti dodatnu i neophodnu opremu, dok će ta ustanova obezbediti poseban prostor za poluintenzivnu negu operisanih pacijenata.

– Dogovorili smo se da je užička bolnica sazrela i da može da radi minimum četiri operacije sedmično, rekao je ministar i naveo da u toj ustanovi za tu operaciju nema lista čekanja i da mnogi pacijenti, koji su na listama čekanja u drugim bolnicama, žele da se operišu u Užicu i da će im to biti omogućeno.

– Nastaviće se saradnja lekara iz Beograda i Užica i imamo novca da to finansiramo, a za pacijente je bitno da neće morati da idu u Beograd i druge centre, poručio je ministar i kazao da je cilj takve saradnje da se „kardiohirurške operacije obavljaju i u drugim zdravstvenim ustanovama van Beograda, po standardima i procedurama koje se primenjuju u drugim evropskim centrima“.

Uz navode da je saradnja KCS i Zdravstvenog centra Užice prerasla u prijateljstvo i da bi trebalo da se razvija i u drugim granama medicine, prof. dr Svetozar Putnik, koji je pre četiri godine sa prof. dr Miljkom Ristićem obavio prvu takvu operaciju u Užicu, istakao je da se „danas u užičkoj bolnici pacijenti operišu na način na koji se to radi u Beogradu i drugim velikim evropskim centrima“.

– Sada imamo više od 30 zdravstvenih radnika u užičkoj bolnici koji su edukovani ne samo da leče kardiohirurške bolesnike, već su stekli znanja i veštine i za druge oblasti medicine, poručio je dr Putnik. Dr Miljko Ristić je ocenio da kardiohirurški program u užičkoj bolnici ne bi uspeo bez entuzijazma medicinskih ekipa iz KCS i užičke bolnice, te da se toj ustanovi „pružaju velike mogućnosti za napredovanje“. U narednih nekoliko godina užička bolnica postaće jedan od najrenomiranijih kardiohirurških centara u Srbiji, ocenio je dr Ristić. Dr Danko Grujić, užički kardiohirurg, istakao je da je, osim broja obavljenih operacija, veliki uspeh i to što je za četiri godine zabeležen samo jedan smrtni slučaj, što je jedan odsto operisanih.

– Veoma smo ponosni na postignute rezultate i nadam se da ćemo, uz obećano kadrovsko pojačanje i nabavku dodatne opreme, održati takav nivo kvaliteta. poručio je dr Grujić.

Navodeći da je Užice četvrti grad u Srbiji u kome se obavljaju kardiohirurške operacije, dr Miloš Božović, direktor užičkog ZC, istakao je da će obećani novi kadrovi i oprema omogućiti toj ustanovi da primi pacijente iz drugih krajeva zemlje, kako bi se skratilo vreme njihovog čekanja na tu vrstu operacija. Ocenivši da je užička bolnica jedina opšta bolnica u Srbiji u kojoj se obavlja ta operacija, dr Jelena Raković Radivojević, direktorka te ustanove, rekla je da je ispunjeno ono što je obećano.

– Pre četiri godine smo uspešno organizovali donatorsko veče za opremanje kardiohirurške sale, edukovali smo kadar i sada imamo stručnu ekipu sa dr Dankom Grujićem, a pacijenti odlaze veoma zadovoljni i bez postoperativnih komplikacija, poručila je direktorka bolnice.

Odgovornost za smrt porodilje

Na pitanje o uzroku smrti porodilje Biljane Slović (31) iz Priboja, Lončar je rekao da će biti „pokrenut postupak protiv odgovornih zdravstvenih radnika“. „Nije se postupalo po pravilima po kojima je trebalo da se postupa, a mislim da će biti posla i za sud“, izjavio je Lončar, ali nije naveo protiv kojih zdravstvenih radnika i iz kojih ustanova će biti pokrenut postupak. Biljana Slović se porodila carskim rezom 1. januara ove godine u pribojskoj bolnici i rodila je zdravog dečaka. Usledile su komplikacije, praćene dugotrajnom i visokom temperaturom, za šta njena porodica okrivljuje lekare u toj bolnici jer su, tek nakon 25 dana i to na izričit zahtev porodice, odobrili da se ona preveze u užičku bolnicu, odakle je, pet dana kasnije, zbog izuzetno teškog stanja, prevezena u GAK Beograd, gde je i preminula 3. marta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari