Važna veza države, medija i sveta 1Foto: Stanislav Milojković

Antikorupcijske agencije Srbije i Francuske prošle nedelje izabrane su za potpredsednike Mreže institucija za borbu protiv korupcije organizacije kojom predsedava italijanska Nacionalna agencija.

To je za nas značajno jer se ta pojava ne može uspešno suzbijati ukoliko ne postoji povezanost međunarodni institucija, domaćih tela i medija – rekao je Dragan Sikimić, direktor Agencije za borbu protiv korupcije, otvarajući u Palati Srbija dvodnevni međunarodni skup posvećen prevenciji korupcije.

Prema rečima Andrea Oricija, šefa Misije OEBS u Srbiji, upravo je prevenciji u javnom sektoru potrebno ukazati značajnu pažnju, jer se time jača poverenje građana u institucije. On je pohvalio napore Srbije u zakonodavnom okviru koji je sada pogodniji za uspešno suzbijanje korupcije i ponudio pomoć OEBS-a u procesu usvaja važnih zakona, poput Zakona o Agenciji i Zakona o finansiranju političkih partija. Oricio je dodao i da se OEBS nada široj saradnji srpskih institucija sa međunarodnim ekspertima iz 57 zemalja kako bi uspešnije uklopila sistem u skladu sa potrebama.

Marin Mrčela, predsednik Grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO) i sudija Vrhovnog suda Hrvatske, koji se skupu obratio „na domaćem je jeziku“, ukazao je da za razliku od početnog perioda, poslednjih desetak godina akcenat te organizacije je na prevenciji.

– To nije mekši pristup, jer ne isključuje mere represije, s obzirom da je korupcija kriminal. Ali, važna je i prevencija i monitoring se vrši u nekoliko važnih oblasti – finansiranje političkih partija, modeli prevencije u sva tri kraka vlasti, zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj. Zanimljivo je da jedna od mera, usvajanje kodeksa u tim sektorima, najčešće nije ispunjena u potpunosti, kao da je usvajanje pravila nuklearna fizika – rekao je Mrčela.

Iskustva iz Italije

Jedno od najrespektabilnijih antikorupcijskih tela je italijanska Nacionalna agencija za borbu protiv korupcije (ANAC), koja je potpuno nezavisna u odnosu na izvršnu vlast jer ne pripada nijednom ministarstvu, a godišnji izveštaj podnosi parlamentu. Finansira se tako što svi potpisnici državnih ugovora moraju da plate određeni iznos za usluge agencije. ANAC ima 350 zaposlenih i velika ovlašćenja.

Af2:

Procesuirano 300 zbog korupcije

Načelnik Uprave kriminalističke policije Dejan Kovačević je izjavio da je, od kada su u martu formirana zasebna odeljenja u policiji i tužilaštvima zadužena za suzbijanje korupcije, procesuirano oko 300 ljudi zbog sumnje da su počinili koruptivna krivična dela. „Radi se, pre svega, o primanju i davanju mita, kao i zloupotrebi službenog položaja. Šteta koju su naneli, pre svega budžetu Srbije, iznosi više miliona evra. Ti rezultati predstavljaju jasan znak naše spremnosti da se obračunamo sa korupcijom“, rekao je Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari