Vučić: Izgradnja metroa nije samo način da se reše saobraćajne gužve, to je pitanje prestiža 1Foto: FoNet/Božana Pavlica

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da izgradnja metroa nije način samo da se reše saobraćajne gužve, već je to je pitanje prestiža, snage jednog grada i države, dodavši da je zahvalan francuskim prijateljima što će uraditi zajednički posao u interesu obe zemlje.

Zahvaljujem predsedniku Francuske Emanuelu Makronu koji je podržavao srpski narod, pokazao je pravu emociju fransuskog naroda prema Srbiju, da je razume kada i po određenim pitanjima ne mislimo isto, rekao je Vučić posle potpisivanja sporazum Srbije i Francuske o sprovođenju prioritetnih projekata u Srbiji, pre svega metroa u Beogradu.

Mi očekujemo u narednih pola godine značajniji napredak Srbije na evropskom putu, rekao je Vučić, navodeći da će Srbija neke od najvažnijih reformi završiti ove ili u prvoj polovini 2021. godine.

Vućić je rekao da je Srbija tokom pandemija uspela da održi prosečnu platu u Beogradu od 628 evra, a 510 evra prosečna je plata za Srbiju.

Veliki posao je pred nama da bismo počeli i zvanične građevinske radove, to je veoma važna linija za nas i modernizaciju Beograda, rekao je on i ocenio da je današnji sporazum nova potvrda fransusko-srpskog prijateljstva.

Sporazum o sprovođenju prioritetnih projekata potpisali su ministar finansija Srbije Siniša Mali i francuski ministar za spoljnu trgovinu i ekonomsku promociju Frank Rister i predstavnik regionalne agencije za ekonomsku saradnju Dominik Oberg.

Rister je izrazio Vučiću saučešće zbog smrti patrijarha Irineja, uz ocenu da su svesni istorijske uloge SPC u identitetu Srbije.

Francuska podržava evropske integracije Srbije, rekao je Rister i dodao da kompanje te zemlje u Srbiji zapošljavaju 12.000 zaposlenih.

To nam je vetar u jedra koji nas nosi napred, naveo je on i dodao da se stavovi i interesi francuske poslovne zajednice ne menjaju i oni veruju u Srbiju i njenu privrednu budućnost.

Izgradnja beogradskog metroa je simboličan čin za modernizaciju Beograda i znak modernizacija cele Srbije, rekao je Rister i najavio da će naredne godine biti završena studija izvodljivosti.

Mali je rekao da je ovo važan sporazum jer se tiče dva važna projekta, izgradnje metroa u glavnom gradu i unapređenja efikasnosti elektrodistributivne mreže.

Mali je rekao da je sporazum vredan 581 miliona evra, manji deo ide na elektrodistributivnu mrežu 127 miliona evra, dok će ostali iznos od 454 miliona evra biti uložen u prve linije metroa u Beogradu.

Prema njegovim rečima, projekat metroa je deo projekta Srbija 2025, iz kojeg će 14 milijardi evra u investicije u oblasti infrastrukture, kako bi prosečna plata bila 900 evra.

Projekat izgradnje metroa počeće krajem naredne godine, sa Makiškog polja, a linija će ići centrom grada do Mirijeva, rekao je Mali.

Dva cela klastera 2021.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se Srbija u procesu evropskih integracija nada podršci Francuske, navodeći da Srbija ima teško pitanje Kosova, dok se ostale teme, među kojima je i vladavina prava, moraju usvajati radi sopstvenog dobra.

Očekujemo u prvoj polovini naredne godine, jer smo sada promenili metodologiji, da otvorimo dva cela klastera, a jedan da ostane neotvaren, čime bismo otvorili najveći deo poglavlja što je bio slučaj do sada, rekao je Vučić.

Ne možemo vam reći konačnu cenu metroa, jer projekat nije završen. Mogu da kažem cenu koju očekujemo, 4,4 milijardi evra, ne može biti manje, rekao je Vučić na konferenciji na kojoj je potpisan sporazum sa Francuskom o sprovođenju prioritetnih projekata u Srbiji, među kojima je i metro.

Vučić je rekao da je francuski predsednik Emanuel Makron uključen u proces dijaloga Beograda i Prištine.

Riester: Sporazum važan korak u odnosima Srbije i Francuske

Francuski ministar za spoljnu trgovinu i ekonomsku promociju Frank Riester izjavio je danas u Beogradu da sporazum o saradnji na realizaciji prioritetnih infrastrukturnih projekata u Srbiji predstavlja važan korak u privrednim i političkim odnosima dve zemlje.

Vrednost danas potpisanog sporazuma je 581 milion evra, od kojih će 454 biti uloženo u izgradnju prve linije beogradskog metroa, dok je 127 miliona evra namenjeno unapređenju efikasnosti elektrodistributivne mreže u Srbiji.

Posle sastanka s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i potpisivanja sporazuma sa ministrom finansija Sinišom Malim, Riester je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da je izgradnja metroa „krajnje simboličan čin za modernizaciju Beograda i cele Srbije“ koji će olakšati život milionima ljudi.

„Sporazum naglašava čvrstu nameru da se naše kompanije uključe u projekat beogradskog metroa, Francuska garantuje kao država izvozne uslove i kredite za ovaj projekat. Uspeh u naporima da se ovaj projekat ostvari navodi nas da verujemo u dobru budućnost naših odnosa“, kazao je Riester.

Naveo je da će studija izvodljivosti za metro koju radi francuska kompanija Ežis biti gotova naredne godine.

Riester je rekao da danas potpisani sporazum ima i ekološku dimenziju, jer podrazumeva uvođenje „pametne“ elektroenergetske mreže koja će pomoći EPS-u da bolje upravlja energetskom potrošnjom u Srbiji.

On je kazao da je francuska agencija za međunarodni razvoj pre godinu dana došla u Beograd da bi u regionu, konkretno u Srbiji, pratile sve zajedničke projekte i dodao da će Francuska povećati prisustvo u Srbiji.

„Francusku i Srbiju veže istinsko i veliko prijateljstvo koje seže duboko u prošlost i koje se vremenom osnaživalo. Danas vidimo nove plodove tog prijateljstva u privredi, ima puno i privrednih i političkih i diplomatskih stvari koje možemo zajedno za radimo“, naveo je francuski ministar.

Dodao je da je poseta predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji jula prošle godine „dala novi zamah“ saradnji dve zemlje u svim oblastima.

Riester je rekao da će danas sa predstavnicima francuske poslovne zajednice u Beogradu razgovarati o mogućnostima povećanja francuskog prisustva u Srbiji.

„U francuskim firmama u Srbiji zaposleno je 12.000 ljudi i taj broj raste. Po povratku u Pariz imaću vrlo konktretne razgovare s nekim kompanijama koje žele da dođu u Srbiju. Francuska će biti sve prisutnija u Srbiji“, kazao je Riester.

On je naveo da Francuska „u punoj meri podržava“ Srbiju na njenom evropskom putu i podsetio da je Makron pozdravio odluku Srbije da pređe na novu metodologiju u okviru pregovora o članstvu sa EU.

Dodao je da Francuska podržava i dijalog Beograda i Prištine i da Makron tom procesu „pridaje veliku važnost“.

Govoreći o vakcinama protiv korona virusa, Riester je rekao da se Francuska angažovala da pristup njima bude „najširi mogući za stanovništvo, kako u zemlji tako i širom sveta“.

Dodao je da između Vučića i Makrona „postoji velika bliskost viđenja i gledanja na stvari“ o tom pitanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari