Vučić obećava, struka ne veruje 1

– Veća ulaganja u prosvetu i nauku, uvođenje dualnog obrazovanja, informatika kao obavezan predmet u osnovnoj školi, reforma visokog obrazovanja i saradnja sa privredom – neka su od ključnih obećanja iz ekspozea mandatara Aleksandra Vučića.

On obećava da će obrazovanje biti jedan od prioriteta Vlade Srbije i najavljuje promene u toj oblasti, što je bio slučaj i u prethodnom ekspozeu 2014. godine.

– Ono što je za nas najvažnije i o čemu sam najviše stranica napisao jeste reforma obrazovanja, jer to je ljudski kapital za budućnost – poručio je prekjuče Vučić. Dve godine ranije govorio je da će „ova vlada reformisati obrazovni sistem“ i da će joj „obrazovanje biti na na prvom mestu“. Drugo obećanje tiče se većih ulaganja u prosvetu i nauku, što je u prethodnom mandatu vlade izostalo.

– Oko 91 odsto prosvetnog budžeta odlazi na plate i da sa toliko plata, koje isplaćujemo, u tom sektoru imamo veoma, veoma niske i veoma loše rezultate. To su stvari koje u narednom periodu moraju da se promene i ne interesuje me šta će ko da kaže i ne interesuje me koliko će ko da štrajkuje i ne interesuje me koliko će kojih političara, koji im se sviđaju, da dovode, jer sposobnost i znanje moraju da pobede nesposobnost i nerad – poručuje Vučić.

Kao jedan od ključnih ciljeva najavljuje usklađivanje ishoda obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada. Obećava reformu visokog obrazovanja i radikalnu promenu funkcionisanja univerziteta, „kako bi iz njih izlazili studenti koji će ispuniti zahteve tržišta rada“. Vučićev plan je da se do 2020. godine udvostruči broj onih koji diplomiraju iz oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Najavljuje i uvođenje strožih i obavezujućih kriterijuma za izbor u profesorska zvanja na nacionalnom nivou, koji bi svi univerziteti morali da ispune, kao i pooštravanje uslova za akreditaciju visokoškolskih ustanova.

Značajan deo mandatarevog ekspozea posvećen je uvođenju dualnog obrazovanja u srednjoškolski sistem, kao i razvoju preduzetništva kroz nastavne programe. Obećava promene i u nauci.

– Osim povećanja ulaganja u nauku, zadatak ove vlade biće da privuče veći broj ulaganja iz privrede u naučnu delatnost koji je u drugim zemljama neuporedivo veća. Sprovešće se i nezavisna međunarodna evaluacija instituta u Srbiji tokom 2016. godine, kako bi se unapredila njihova efikasnost i kapaciteti za saradnju sa privatnim sektorom kroz tehnološke projekte – ističe Vučić.
Komentarišući ekspoze, Đurđica Jovović, predsednica Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije, kaže da su od 2000. do danas svi premijeri i svi ministri obećavali veće ulaganje u nauku – do jedan odsto BDP, a sve ove godine stagniramo sa 0,3 odsto.

– Premijer u novom mandatu obećava mnogo manje nego u prethodnom, jer smo ga u više navrata obaveštavali da ništa od obećanog nije urađeno. Tačno je da nauku treba povezati sa privredom, ali je i dalje pitanje sa kojom privredom, kada dobar deo postojeće nije zainteresovan za naše rezultate, dok strane firme ulažu u svoju nauku, a nama plasiraju gotove proizvode. Slažem se da nauku treba reformisati u skladu sa Strategijom razvoja nauke do 2020, ali je sindikat predložio da sa reformama krenemo sa novim projektnim ciklusom i da ne čekamo 2019. Sve dok nauka ne bude institucionalno finansirana i dok status istraživača ne bude zakonski regulisan istraživači će biti diskriminisani u pogledu zarada – ukazuje Jovovićeva.
Ona navodi da evaluaciju instituta od strane međunarodne zajednice verovatno treba uraditi, ali ukazuje da je rok do kraja ove godine nerealan, jer predstoji vrlo važan posao – raspisivanje novog projektnog ciklusa.

I predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević ne veruje obećanjima nove vlade.

– Slušao sam ekspoze i mogu da kažem da nisam optimista. Iskustvo me uči da ne verujem u obećanja, jer se novac stalno smanjuje. Po svoj prilici će biti gore nego dosad. Imate jedan glomazan sistem koji je zagušen i kojim je teško upravljati. Teško je naći čoveka koji poznaje sve njegove delove. Zbog toga je bilo prirodno da su visoko obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj povezali u posebno ministarstvo. Ministar mora da ima tim koji će da iznese promene, a kod nas nije moguće. Ovde je sve stvar političke trgovine, po mišljenje se ide u partiju – smatra Kovačević.

 

Ivić: Vučić ignoriše Strategiju obrazovanja

Ivan Ivić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu u penziji, mandataru zamera što nijednom rečju nije pomenuo Strategiju razvoja obrazovanja Srbije i akcione planove za njenu realizaciju, koje je usvojila upravo Vučićeva vlada.
– Obrazovanje je u ekspozeu marginalizovano i pominje se parcijalno, a Strategija se bavi promenama u sistemu, u njoj su navedeni problemi i predložena rešenja, a akcionim planovima je sve to konkretizovano. To govori da Vučić ne poštuje instituciju vlade koja je Strategiju usvojila 2012, kada je on bio prvi potpredsednik, dok su akcioni planovi usvojeni 2014, kada je bio premijer – kaže Ivić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari