Za skandal oko Trga najodgovorniji Vesić 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Zbog popravke rekonstruisanog Trga republike neko bi morao da odgovara i to krivično, saglasni su sagovornici Danasa. Predmet istražnih organa bi prvenstveno trebalo da bude nadzorni organ koji je nadgledao i odobrio radove, ali ostaje nepoznanica ko je to u ovom slučaju.

Advokat Borivoje Borović kaže za Danas da postoji krivična odgovornost zbog velike materijalne štete, moguće pronevere novca, ali i mnogih drugih stvari.

– Ne zna se kako su dodeljivani poslovi u projektu rekonstrukcije. Za propuste je odgovoran nadzorni organ, ali ni to ne znamo ko je. Tvrdnje da će popravka besplatno da se uradi i da saobraćaj neće da stane su potpuno nelogične i netačne – ističe Borović.

Advokat Božo Prelević ocenjuje za naš list da je trg urađen po ugledu na Staljinovu doktrinu „poravnaj, bez obzira na ljudske patnje“.

– Kad je takva doktrina, pitanje odgovornosti će biti postavljeno kada osnivač više ne bude živ. U skladu sa hrabrošću posmatrača iz čijeg džepa je Vesić platio performans. Doktrina će biti primenjena i na druge, pre svega institucije od intelektualnog potencijala, koje treba sravniti grubim i kockastim šoderom – kaže Prelević.

Radomir Lazović iz Inicijative Ne davimo Beograd smatra da se radi o združenom korupcionaškom poduhvatu grada kao investitora, nadzora radova i izvođača, dok su im medijsku potporu dale „one skandalozne izjave predsednika koji odmerava kamen i uverava nas da je on večan“. Prema njegovim rečima, nemoguće je da se ovako bizarna krađa desi, a da svi nisu u tome učestvovali, „ali to je manir koji možemo i na drugim mestima primetiti“.

– Pored krivične odgovornosti, koja bi trebalo po službenoj dužnosti da se utvrdi, smatramo da gradonačelnik Beograda mora smeniti svog zamenika koji je najodgovorniji za ovaj skandal. Ovo nije prvi put da se tek završeni radovi popravljaju. Setite se da je Slavija više puta popravljana nakon rekonstrukcije. Ono što je još bitnije jeste da dok u centru grada govorimo o kvalitetu radova, u brojnim naseljima Beograda se ništa ne dešava, Pančevački most se raspada, nema kanalizacije… – ističe Lazović za Danas.

Podsetimo, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je u vanrednoj inspekciji Trga potvrdio pisanje Danasa ali i primedbe brojnih građana koji su se žalili da su kocke neravnomerno raspoređene, da se pojavljuju rupe, pukotine i ulegnuća, te je naložio investitoru, austrijskoj kompaniji Štrabag, da u narednih 40 dana popravi „greške“ o svom trošku. Štrabag je to prihvatio, čime je indirektno prihvatio odgovornost.

Savez za Srbiju je nakon toga reagovao, istakavši da Vesić obmanjuje javnost i da je iz gradskog budžeta izdvojeno dodatnih 34 miliona dinara za radove na trgu, te da će popravku platiti Beograđani a ne austrijski izvođač. Odbornička grupa SZS detaljno je analizirala radove i izračunala da sve što je urađeno na Trgu republike realno košta 4,2 miliona evra, odnosno više nego duplo manje od 10 miliona evra potrošenih iz budžeta Beograda za rekonstrukciju. Popravka rekonstruisanog trga zbog „neravnih kocki“ počela je nepune dve nedelje nakon njegovog svečanog otvaranja.

Međutim, kada su radnici počeli da vade kocke a slike dospele u javnost, otvorila su se brojna pitanja – da li su one zaista kamene, kako je predviđeno projektom, ili betonske koje su znatno jeftinije, što otvara pitanje „ugrađivanja“ odnosno korupcije. Zatim, kako je moguće da nadzorni organ to nije primetio i ko je uopšte sprovodio nadzor nad radovima.

U Štrabagu su rekli za Danas da ćemo odgovore na ova pitanja dobiti do četvrtka.

Kada je menjan projekat CIP-a?

U stručnim krugovima ukazuju i da je prvobitni projekat koji je radio CIP – izmenjen. Kada, zbog čega i po čijem nalogu, pitanja su na koje nismo dobili odgovore jer nam se direktor CIP-a Milutin Ignjatović juče nije javljao na telefon niti odgovarao na naše poruke.

Kao nadzorni organ u dostupnim dokumentima pominje se „Javno preduzeće“, ali ne i koje. Ono bi trebalo da ima ključnu ulogu tokom izvođenja radova, od odabira materijala pa do samog završetka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari