Zahuktavanje Drugog svetskog rata 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Naslovom „Jutros u 4 sata sovjetske trupe prešle su poljsku granicu na celoj liniji od Podolska na severu do Kamenec Podolskog na jugu, istovremeno“ dnevni list Pravda je u izdanju od 18. septembra 1939. otvorila priču o ratu koju počinje i nastavila je na sledeće četiri stranice.

Zahuktavanje Drugog svetskog rata 2Pravda podseća kako je izgledao sovjetsko-poljski rat zbog Ukrajine 1920. i u tekstu pored napominje da je nemački ultimatum za predaju Varšave istekao „jutros u tri časa“. I dok ratni izveštači šalju vesti sa svih frontova u Nemačkoj se Dojče Algemajne Cajtung bavi privrednim ratnim potencijalom i načinom finansiranja rata u Rajhu.

Od političkih vesti iz zemlje Pravda izdvaja banket u Bukovičkoj banji u čast nekolicine ministara tadašnje vlade i svečano otvaranje pruge Ustiprača-Foča.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Glavna vest u Vremenu 18. septembra, takođe, je bila prelazak sovjetskih trupa u Poljsku. Vreme napominje na naslovnoj i da „sovjetska vlada saopštava da i dalje ostaje neutralna“, ali i donosi reportažu ratnog dopisnika o tome kako su članovi poljske vlade prešli u Rumuniju.

Zahuktavanje Drugog svetskog rata 3„Večeras su prešli u Rumuniju i članovi poljske vlade i pretsednik g. Mošćicki. Mase sveta kod graničnog mosta posmatraju dugačku povorku automobila. Čuju se razgovori na nemačkom, jevrejskom, poljskom, ukrajinskom i francuskom. Poljaci stalno ponavljaju jedno te isto: Rusi su krenuli protiv nas… Ali, neizvesnost se ne ocrtava samo u njihovim očima, nego i u očima stanovnika ove rumunske varošice prepune Jevreja, sa velikim biblijskim bradama“, piše dopisnik Vremena.

Od ostalih vesti tog ponedeljka Vreme nije imalo mnogo šta da izdvoji. Igrale su se utakmice Nacionalne lige, održalo takmičenje u plivanju, a poveći prostor posvećen je i trkama na hipodromu.

Iz rubrike „S kraja na kraj sveta“, ovaj list je preneo vest da „muzej lutaka gospođe Tiso napušta London“, kao i da je za godinu dana u Engleskoj prema evidenciji londonske policije nestalo bez traga 25.000 ljudi.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari