Žene "45+" jedna od najbrojnijih marginalizovanih grupa 1Foto: Stefana Savić

Poslodavci i tržište rada u Srbiji ne posmatraju žene „45+“ kao dragoceni resurs profesionalnog znanja, iskustva i veština, već ih radije zaobilaze kao nepoželjnu radnu snagu, isključujući ih iz ekonomskog života kao prestare i neprilagodljive intenzivnim promenama, ocenjeno je na konferenciji u organizaciji udruženja „Žene na prekretnici“.

U Srbiji u ovom trenutku živi skoro pola miliona žena starosne dobi od 45 do 64 godine koje su nezaposlene i neaktivne, navodi se u saopštenju sa onlajn konferencije i ističe da su zbog toga žene „45+“ jedna od najosetljivijih i najbrojnijih marginalizovanih grupa.

Ova društvena grupa skoro je potpuno nevidljiva za donosoice odluka na sva tri nivoa vlasti, poslovni sektor, donatorsku zajednicu i, u značajnoj meri, za medije, dok javne politike koje su integrisale pitanje rodne ravnopravnosti nisu usklađene u punom kapacitetu i harmonizovane na način kojim bi se obezbedilo sistemsko rešenje i strateško unapređenje ekonomskog položaja žena „45+“ na tržištu rada. Žene „45+“ predstavljaju značajan ljudski i socijalni kapital, čije isključivanje sa tržišta rada nanosi velike finansijske gubitke Srbiji i njenom ukupnom BDP, o čemu govori i studija izrađena u okviru projekta.

Količina nevidljivih i neplaćenih poslova koje žene „45+“ svakodnevno obavljaju u okviru svojih porodica je tolika da bi prestanak takvih aktivnosti doveo do značajnog poremećaja u funkcionisanju velikog broja porodica, te tako i do poremećaja ukupnog društvenog života, upozorava se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari