Žene obrazovanije, ali su nezaposlene i manje zarađuju od muškaraca 1Foto: Stefana Savić (arhiva)

Iako su žene obrazovanije od muškaraca, kako pokazuju podaci u dokumentu „Žene i muškarci u Srbiji 2017“, one su u većem broju nezaposlene, zarađuju manje, dvostruko više vremena provode na neplaćenom kućnom radu, a čine čak 77 odsto žrtava porodičnog nasilja.

Borba za ravnopravnost ovde nije samo pitanje institucija, koje u ovom pogledu znatno zaostaju za državama EU, već i feminističkog pokreta i ženskih nevladinih organizacija. Rod i pitanje rodne ravnopravnosti, međutim, sve češće se u različitim kontekstima koriste kao političko oruđe u borbi protiv demokratije i dostignutih prava i sloboda.

O narativu protiv takozvane „rodne ideologije“, koji se lako može pretvoriti u poziv na ukidanje stečenih prava i jednakosti, govorila je Katarina Lončarević sa Fakulteta političkih nauka na naučnoj konferenciji Rodna ravnopravnost – od jednakih prava do jednakih mogućnosti, održanoj u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.

O izazovima i preprekama u urodnjavanju institucija u Srbiji govorila je Zorana Antonijević iz Centra za rodne studije UNS, koja, između ostalog, zapaža postojanje maskulinih centara moći koji većini žena onemogućavaju pristup resursima, znanju i javnoj politici. Kako potcrtava, nije dovoljno imati ženu na poziciji moći, već je neophodno da to bude žena koja neće podržavati mušku dominaciju zarad političkih interesa.

Među učesnicama/ima je bila i Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra, koja je izlagala o nasilju nad ženama kao kršenju osnovnih prava, Zorica Mršević sa Instituta društvenih nauka razmatrala je višestruku i intersekcionalnu diskriminaciju, Nevena Petrušić i Tanasije Marinković sa pravnih fakulteta u Nišu i u Beogradu govorili su o principima ravnopravnosti kao osnovnom postulatu demokratskog društva.

Na konferenciji je pažnja posvećena i drugim pitanjima rodne ravnopravnosti, kao što je reproduktivno pravo, femicid, ali i rodni disbalans u medijskim objavama kao jedan od eksplicitnih vidova kršenja ženskih prava, što je predstavila profesorka Dubravka Valić Nedeljković sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Kostić: U SANU samo 10 odsto žena

Konferenciju Rodna ravnopravnost – od jednakih prava do jednakih mogućnosti otvorili su akademik Tibor Varadi i predsednik SANU Vladimir Kostić. Oni su naveli da rodna ravnopravnost nije činjenica već zadatak, te da razlike koje postoje između muškaraca i žena treba razumeti. „Među članovima SANU tek je 10 odsto žena i ta činjenica, po mom mišljenju, nema prihvatljivo objašnjenje. Ako nešto teši, to je da je kritika takvog stanja potekla iz same SANU i, naravno, prošla je nezapaženo“, istakao je Kostić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari