Žene se žale da je moda namenjena samo lepim i zgodnim ženama 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Listovi Pravda i Vreme pišu o otežanom saobraćaju u okolini Peći, ali i savetuju svojim čitateljkama kako da ostanu negovane i koje trikove za prikrivanje nedostataka mogu da primene.

U Sjedinjenim Ameriičkim Državama usled hladnoće umrlo je 339 lica, prenosi Pravda. Naročito velike teškoće nanela je zima u južnim državama gde je zbog velikog nanosa snega u mnogim državama prekinut saobraćaj. Meštani ne pamte da je reka Misisipi bila toliko zaleđena kao što je ove godine.

Žene se žale da je moda namenjena samo lepim i zgodnim ženama 2

Povodom praznika Svetog Save državna štamparija besplatno deli zbirku narodnih pesama, piše Pravda. Kniga pod nazivom “Za krst časni i slobodu zlatnu”, sa pesmama iz raznih perioda naše prošlosti i raznih krajeva zemlje.

Odštampana je u 40.000 primeraka i prvenstveno je namenjena čitaocima sa sela. Štamparija čeka izgradnju nove zgrade, a želja im je da se osposobe da izdaju zakone i udžbenike.

Snežni smetovi onemogućavaju uspostavljanje saobraćaja u okolini Peći, prenosi Pravda. Saobraćaj između Đakovice i Prizrena još nije uspostavljen, kao ni između Peći i Kosovske Mitrovice.

U Peći je izmereno -8 stepeni Celzijusovih. Na Čakoru su veliki snežni nameti, dok je u Đakovici i okolini sneg dostigao visinu od blizu dva metra. Nekoliko kuća se srušilo pod teretom snega, ali žrtava nije bilo.

Pravda piše i o putevima filma. Prvi film snimili su braća Limijer i on je prikazan 23. decembra 1895. godine. Prvi tvorac u oblasti filma je Žorž Melias sa svojim “Žil Vern filmom”. Sa njim počinje istorija filma koja može da se podeli na četiri velika poglavlja: od 1895. do 1914, film za vreme Prvog svetskog rata, poratni film 1928/29. (do tonfilma) i od tonfilma pa nadalje.

Pravda svojim čitateljkama savetuje kako da im ruke ostanu negovane u hladnim danima. Nešto kukuruznog brašna treba pomešati sa malo borne vode, u to dodati jedno žumance, izmešati dok se sve ne sjedini i tom masom namazati ruke pre spavanja. Na ruke navući stare rukavice kako ne bi isprljali jastuk.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Žene se žale da je moda namenjena samo lepim i zgodnim ženama 3

Da se poštenje još nije ugasilo, Vremenu je preneo jedan čitalac. Naime kada je čitalac otišao do banke da naplati ček, dok je stajao ispred šaltera, neko ga je snažno u žurbi gurnuo sa leđa, a kada se čitalac okrenuo spreman da reaguje, ugledao je mladog državnog službenika.

Službenik je došao da vrati blagajnici 100 dinara više koje mu je greškom isplatila. Ona mu je kao nagradu dala iz svog džepa trideset dinara.

Seljanka iz okoline Oseka rodila je četvorke, tri devojčice i jednog dečaka prenosi vreme. Rozalija Vajda iz sela Retfale, trebalo je da se porodi tek za mesec dana. Međutim kako je osetila bolove, pozvala je seosku babicu koja ju je ubrzo porodila.

Ona je ubrzo sa decom prevezena u bolnicu u Osijek. Kako su deca sitna i težine između kilogram i po do dva, hrane se veštačkim putem, a isto tako se i zagrevaju. Iz bojazni da će umreti, odmah su kršteni u bolnici pod imenima Ljuba, Vera, Nada i Marko.

Vreme piše i o modi i ružnim ženama. Naime, većina njih se žali kako je moda namenjena samo lepim i zgodnim ženama, a da one sa ne tako skladnim licem i širokim kukovima, bez tako gracioznih pokreta i građe, u modu nemaju šta da gledaju. Krojevi nisu njima prilagođeni, svi detalji odgovaraju samo vitkim ženama, dok su one “druge” maltene nevidljive.

Zato Vreme savetuje svojim čitateljkama da se ne trude da budu u centru pažnje, već da oblače kreacije koje su u skladu sa njihovom građom i već će izgledati elegantno i pristojno. Takođe, savetuju im nenapadnu šminku i nenametljive asesoare kako bi efekat bio što prirodniji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari