
Predstavnici na čelu sa izvršnim direktorom Adamom Bolerom, doputovali su i, prema izjavama domaćih zvaničnika, tokom četvorodnevne posete spremni su za razgovore o ulaganjima koja bi trebalo da pokrenu privredu zemalja Zapadnog Balkana.
Prema prvim najavama, DFC raspolaže fondom od oko 60 milijardi dolara, ali još nije definisano u koje projekte će i pod kojim uslovima taj novac biti plasiran.
Prema najavama, prvi sastanci američke delegacije na čijem će čelu biti specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel, danas će se obaviti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić, a sa predstavnicima DFC-a susrešće se i čelnici Privredne komore Srbije i Ministarstva finansija, a očekuje se i susret sa našim privrednicima, sa firmama koje su potencijalni partneri u programima ali i predstavnicima američkih kompanija koje rade u Srbiji.
Iako u prvim susretima sigurno neće biti detalja oko finansiranja planirane izgradnje nekoliko trasa autoputa koji povezuju Niš i Prištinu, Bujanovac i Gnjilane kao i brzih saobraćajnica od Raške do Kosovske Mitrovice ali i pruge u tom potesu, zbog značaja projekata, koji su delom već ranije započeti uz finansijsku pomoć Evropske unije, domaći zvaničnici ovu posetu ocenjuju ne samo kao realizaciju sporazuma iz Vašingtona već kao garanciju da će se dogovoreni infrastrukturni projekti realizovati.
Tvrde da je to „prekretnica u bilateralnim odnosima Srbije i SAD i novi impuls u njihovom razvijanju“.
Analitičar Ivan Nikolić sa Ekonomskog instituta kaže za Danas da je poseta predstavnika DFC-a značajna jer označava otvaranje novog izvora ulaganja a na neki način i redefinisanje američke pozicije u regionu i u Srbiji.
– To je dobro, jer su američka ulaganja i prisustvo u poslednje dve do tri decenije, bili daleko ispod njihovih mogućnosti i ekonomske moći. Sada je to zanimljivo jer osim što skreće medijsku pažnju, privlači i druge izvore. Videli smo pre nekoliko dana iz govora predsednice Evropske komisije da će i EU vrlo brzo izaći sa značajnim investicionim paketom za zemlje zapadnog Balkana, čak će ga predstaviti pojedinačno po zemljama. A to baš nije bilo očekivano – kaže Nikolić.
Dodaje da je neposredan povod za dolazak fonda sporazum koji je potpisan u Vašingtonu, ali iza toga ipak stoji svest da je krajnji trenutak da se Amerika i zapadni svet suprotstave, ukoliko je to uopšte moguće, kineskom uticaju u regionu i daljem širenju ka Evropi.
– Stvaranje bedema koji štiti od kineskog uticaja Srbiju sada stavlja u poziciju koja podseća na ulogu nekadašnje Jugoslavije, naravno u tadašnjem bipolarnom svetu. Sada je svet podeljen na više ekonomski velikih i snažnih igrača, a nama sigurno to ide u prilog, trebalo bi to da iskoristimo jer se nama, kao maloj ekonomiji, takva šansa pruža jednom u generaciji, u veku ili možda nikada. Takvu su priliku u tranziciji imale Poljska i Češka, bile su pokazni primer kako zemlje treba da se razvijaju. Ako to bude i ovde, biće dobro – kaže Nikolić.
Ipak, većina ekonomista je nezainteresovana da prokomentariše dolazak američkog fonda ili je oprezna u ocenama o njegovom značaju.
Profesor Ekonomskog fakulteta i bivši guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić kaže da se u ovom trenutku ne zna u kojoj je meri DFC raspoložen da finansira, kakvi su im planovi, kako vide ovaj region a bez tih parametara teško je pretpostaviti ulogu koju će imati.
– Previše je nepoznanica, treba sačekati i videti, mislim da će vrlo brzo javnosti biti dostupan neki njihov budžet ili plan za određeni period i onda možemo procenjivati koliki potencijalni efekat možemo da imamo na ekonomsku aktivnost i, ako se gradi infrastruktura, na podizanje kapaciteta za budući ekonomski rast. To što se pominje iznos od 60 milijardi dolara koji je navodno na raspolaganju, u današnjem svetu nije ni malo ni mnogo, posebno ako se ne zna kakve su im namere, koliku teritoriju žele da pokriju određenom aktivnošću, šta je sve u portfoliju njihovih aktivnosti – kaže Šoškić.
Paket od 3,7 milijardi dolara
Plaftorma za razgovore sa predstavnicima DFC-a o izgradnji saobraćajnica i pruga „teška“ je oko 3,7 milijardi dolara, a reč je o četiri putna pravca koji povezuju Niš i Prištinu, Bujanovac i Štrpce, Rašku i Kosovsku Mitrovicu, Ribaće i Zubin Potok u ukupnoj dužini od 267 kilometara kao i pruge koje povezuju sredine na Kosovu sa centralnom Srbijom. Za ovaj sastanak još nije najavljeno da li će započeti izrada ekspertize za korišćenje vodnog potencijala jezera Gazivode, ali je to inače sastavni deo sporazuma iz Vašingtona.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
izgradnji saobraćajnica i pruga „teška“ je oko 3,7 milijardi dolara, a reč je o četiri putna pravca koji povezuju Niš i Prištinu, Bujanovac i Štrpce, Rašku i Kosovsku Mitrovicu, Ribaće i Zubin Potok u ukupnoj dužini od 267 kilometara ..AMAN BRE KOVE TO DA ODRZAWA??????
drazo brate
Al zato čami npr već više desetina godina, železnički pravac Niš Dimitrovgrad koji je u stanju raspadanja koji su još francuzi napravili da piovežu Evropu sa Malom Azijom. Imamo u vreme brzih pruga ultra usporenu. A ovi povezuju jug Srbije sa Albanijom. Veliki protok robe i putnika?? !!! Da li je to za poređenje ili smo nešto zalutali?
U toku je izrada projektne dokumentacije za prugu Niš – Dimitrovgrad i železničke obilaznice oko Niša, a u toku je i ugovaranje posla.
Posle potpisivanja, uz veliko nnatezanje, pisma o namerama umesto sporazuma u Beloj kuci, Trampova ekipa je dosla u posetu Pristini i Beogradu.Javno se govorilo o ulaganjima DFC-a, a iza zatvorenih vrata o smanjenju uticaja Rusije i Kine na Srbiju. U potpisanom pismu o namerama se pominje „nepouzdani dobavljac, a misli se na HUAWEI. Pominje se i potreba diversifikacije u energetici, cime se misli na zaustavljenje Turskog toka i koriscenje tecnog gasa iz SAD, za koji je nedavno zavrsen terminal u Grckoj. Da je bilo tako, indirektno potvrdjuje i KZN na kojoj je dato samo novinarki RTS da pita da li i kada dolazi Tramp u posetu?
Stižu dolari
…i postajemo 52-ga americka drzava u sastavu SAD…??
Stižu novi krediti po ko zna kakvoj kamati koju će moji praunuci i njihova deca da otplaćuju… Imam 36 godina…
Ma sa Sns nema napredka. Sve je šarena laža. Možda da dovedu neke druge ljude i postave drugačiji sistem. Inače ovaj korupcionaški sistem nema blagodeti
Nije investicija,vec kredit.U celoj prici ima puno lepoh stvari..Do svidanja putko,zbogom lukasenko,izvini brate Li.Sto si popio vodu iz Morave popio SI.Dalje nece biti slobinog dzukca i mirine pudlice.
Može ali prvo demokratija.
Mozda izadje sve na dobro , samo se pitam ko ce da dobije te kredite , politicari su vec svi na neki nacin u biznisima doduse ne za sada, svetskih razmera , mozda teze tome sa ovim druzenjem sa Amerikancima i svim nasim politicarima bliski ljudi, sta od toga ima narod ?.
Kako da se narod snadje u biznisima posle ovoliko godina svega sta nas je snaslo ?.
Dovoljno mi je bilo kada sam slucajno cula na radiju da EU daje kredite , za dzabe, istocnoj Srbiji , za one ljude koji ne znaju da mogu da dobiju tako nesto ako ih politicari ne obaveste , pa se samo pitam ko je dobio te kredite u Istocnoj Srbiji , to bi bila slika i prilika biznisa , da li su dobili oni koji su poznanaici s apoliticarima ili su polticari trazili one koji zaista treba da dobiju te EU besplatne kredite . Eto na tom primeru mozemo da vidimo kako ce izgledati i ovo prijateljstvo sa Tranpom od strane Srpskih politicara , verujem da ce biti use nase i podase , a gde smo tu mi , gradjani ?.
Jel vam ovo Suzana Vasiljević pisala tekst? Ne lipši magarče do zelene trave, Amerikanci će napraviti autoput koji im treba za Bondstil, kreditom koji ćemo mi vraćati, i tu se cela saga završava. Zašto bi novcem sprečavali ulaz Kine kad je bilo dovoljno magarcu zavrnuti uši i ponišaniti gde da potpiše?
a danas vraćamo te kredite. Ne vidim da se neko pobunio oko toga.
Sve sto je Tito izgradio to jos uvek postoji a ovi moraju da krpe puteve cim ih otvore pa ih onda otvaraju jos nekoliko puta da se ne zaboravi.
U EU i SAD ubiše se od subvencionisanja sopstvenog malog poljoprivrednika, a u Srbije pobismo se od subvencionisanja Kineza i EU kompanija da malog poljoprivrednika sa imanja odvedemo na motanje kablova. Mi smo kolektivno domaći izdajnici.
Kakvu je granicu spomenu Grenel , inace ideja za Ministarstvo odbrane, obe zgrade , da sredi stanje je korektno i da se plati da nasi ponovo naprave onaj ogromni divni cvoravani tepih kakav je bio.
Samo da pojasnim naivnim ljudima koji veruju u bajke o DFC.
Prvo i osnovno oni ne dolaze da daju pare za razvoj Srbije, za pokretanje njene privrede, nego da nam daju SKUPE kredite po visestruko vrcim kamatama nego sto dobijamo od NR KINE.
Znaci ovo je zaduzivanje Srbije za ulaganje u infrastrukturu na KiM i prema njima, sto se kaze da tudjem k… u pravimo veselje, da se zaduzimo sa 5 milijardi dolara, a te pare nece davati za otvaranje novih pogona kojim bi se vrsila zamena uvozoa domacim proizvodima, uradio sistem navodnjavanja u celoj Srbiji,…
Prema tome ovo je realno put u duznicko ropstvo uz svakako tesko zameranje NR KINI, RUSIJI, BELORUSIJI, ARAPSKIM PRIJATELJSKIM ZEMLJAMA…
Jedan od kljucnih problema su kineski krediti. Oni su znatno skuplji od onih kojedaju medjenarodne finansijske organizacije, a cesto traze i kolateral za vracanje. Karakteristicno je i to da se ovi krditi ne prijavljuju MMF-u i Svetskoj banci.Kineska strategija kreditiranja se zove debt trap, odnosno duznicka zamka. U njih su se „uhvatile“ mnoge zemlje u Africi, Aziji i Juznoj Americi.DFC ce sada utvrditi koliko dugujemo Kinezima i pod kojim uslovima, pre nego sto pocnu kreditirati u Srbiji.
Pojasni to I gradjanima Bora i Smedereva koji se ugusise zivi od kolaterale koju smo dali Kinezima za njihove zelenaske kredite.
Ali, to je sve nebitno. Dokle god mutavi, iskompleksirani cipuljicki cobanin grozno gladan vlasti, bdije nad ‘nama i nasom buducnoscu’?
Ovaj Vucic pljacka i obmanjuje narod 365 dana u godini i to punih 9 god. I jos to treba neko da poveruje u napredak. Ma vazi. Od svega toga bice dobro samo lopovima na vlasti. Dobice jos jedno penkalo. Prevarant
Kad dođu izbori nastaje vreme bajki . Ajd da vidimo i tu priču i da vidimo dokle će da traje!
Da se olaksa distribucija sa Kosova ka Evropi, nije u interesu naroda Srbije.
Moje mišljenje je kao i većine naroda “ bas me briga za koga radim kada je Plata od 300-500 dolara”… da li je nemac, srbin, Amerikanac, kinez nije bitno uopste
Moja plata je 2000 evra. Kod strane kompanije u Srbiji.
Tvoja i jos 0.7% stanovnika Srbije?
Kako „probudili“? Samo Nemci imaju na stotine firmi kod nas, medju deset najvecih izvoznika nema srpskih firmi, pa zar to ne govori dovoljno o poziciji Srbije…
Eh Srbijo kolonijo…
Pod hitno treba zapoceti gradnju beogradskog metroa gde ce moci da zive beskucnici kao u Njujorku i drugim americkim metrpolama.
Dobi Srbija još jednu medjunarodnu istituciju namenjenu za pljačku gradjna Srbije. To je ista organizacija kao KfW banka/Nemačka razvojna banka u Srbiji/ koja pljačka gradjne Srbije bez našeg uticaja. Svu opremu za kredit koji daje, uslovljava sa cenama 30-40% većim od tržišne. Mi na to ne možemo da utičemo. Najnovi primer Kolektori i fabrike vode u Subotici i Vranju, ima ih još 10 u Srbiji. Ljidu možete li verovati ta banka daje kredit koji vraćaju gradjni Srbije a uslovljava proizvodjaca opreme sa cenom 40% iznad tržišne. PO članu 6a Zakona o javnim nabavkama Srbija na to ne može da utiče. Ovo su potpisali ŽUTI a CRNI to ne pogrešivo primenjuju.Po kamata nije 2% neko 30%. Tako će biti i sa ovom Američkom Agencijom ,Ko zna šta je potpisano.
Tuga do neba , jadna Srbija i njeni gradjani.Ako neko sumnja u ove podatke ja sam speman da to dokumentujem .
U narednim godinama javni dug SAD biće ogroman, dok će deficit u narednih 30 godina biti u istorijskim razmerama, navodi se u najnovijoj analizi američke organizacije Congressional Budget Office (CBO). (Danas /Fonet 23.09.2020)