
Enigmu kako penzioneru za dug od oko 3.000 dinara na naplatu dođe više od 16.000 rešava javnoizvršiteljska tarifa, sa utvrđenim iznosima za naplatu, koje je propisalo Ministarstvo pravde, ali i sama država kojoj ide 20 odsto sredstava po svakoj stavci koju izvršitelj prihoduje u toku postupka. Tako je „združenim snagama“ i moguće da početni dug naraste više od pet puta tokom prinudne naplate.
Kako to izgleda u praksi?
Penzioner Radiša Arsić, sa mesečnim primanjem od 22.000 dinara, imao je dug za Infostan, neplaćenih 11 meseci ili ukupno 3.600 dinara. Sa zateznom kamatom, to je iznosilo oko 4.000 dinara. Troškovi izvršenja u prvoj fazi taj iznos su uvećali za 5.544 dinara, a kasnije, kada je dug u nekoliko rata „skinut“ od penzije dužnika, dodata je još jedna naknada, od ukupno 7.056 dinara, koja je obuhvatila dodatne troškove izvršenja i nagradu izvršitelju za uspešnu naplatu.
– To što javni izvršitelji naplaćuju nije primereno sadašnjem stanju u našem društvu a još manje predstavlja stvarne troškove postupka. Neprihvatljivo je da su izvršitelji dobili status povlašćenog sloja preduzetnika i da im je država prenoseći javna ovlašćenja, dodelila monopolsku poziciju u naplati. Mi smo razgovarali pre dve nedelje u Ministarstvu pravde o tarifama koje se primenjuju, i rečeno nam je da se one razmatraju i da će verovatno biti nekih korekcija – kaže za Danas Dejan Gavrilović iz Udruženja za zaštitu potrošača Efektiva i ukazuje da su pod okriljem zakona i pravilnika, kao i u slučaju banaka i njihove naknade za obradu kredita, legalizovani iznosi koji ne predstavljaju stvarne troškove iako se na njih pozivaju.
Izvršitelji, međutim, tvrde da svaki od naplaćenih iznosa ima osnovu u propisanoj tarifi, prema kojoj se bodovima, čija je vrednost 120 dinara, vrednuje svaki korak u izvršenju sudskog rešenja. To znači da, prema pravilniku Ministarstva, izvršitelji ne naplaćuju stvarne troškove, nego faze u postupku koje su vrednovane bodovima. Tako je broj bodova, prema vrednosti procenjenog duga, utvrđen za pripremanje i arhiviranje predmeta, za lično dostavljanje rešenja, potom i za dostavljanje rešenja putem pošte, za sastavljanje obrazloženih rešenja i zaključaka, za pribavljanje podataka od državnih organa kao i naknada za uspešno sproveden postupak. Država će i na svaku od tih stavki naplatiti dodatnih 20 odsto PDV-a, uključujući i naknadu koju izvršitelj naplati jer je i sam imao troškove da od državnih organa pribavi podatke, recimo o primanjima i računima dužnika, ili na poštarinu.
– Troškovi izvršenja mogu značajno da se smanje ako se dužnik, kada dobije rešenje o prinudnoj naplati, javi kancelariji izvršitelja. U toj fazi, moguć je dogovor o namirenju duga u ratama, smanjuje se nagrada izvršitelja, ali i potreba da od drugih državnih organa tražimo podatke, da na osnovu njih radimo nova rešenja, jer su sve to stavke koje utiču na konačan iznos. U slučaju koji ste naveli, da se dužnik javio, troškovi iz druge faze naplate bili bi značajno niži – kaže izvršiteljka Tamara Pajković, koja je postupala u tom slučaju.
Troškovi izvršenja po početnom dugu od 3.600 dinara
Prva faza (svi iznosi su u dinarima sa PDV-om)
- naknada za pripremanje, vođenje i arhiviranje predmeta 2.160
- naknada za uspešno lično dostavljanje dužniku 1.080
- naknada za četiri dokumenta dostavljena poštom 1.440
- naknada za sastavljanje obrazloženih rešenja 864
- UKUPNO 5.544
Druga faza
- naknada za sastavljanje dva obrazložena rešenja 864
- naknada za dostavljanje pet dokumenata poštom 1.800
- naknada izvršitelju za uspešno sproveden postupak 2.160
- naknada za pribavljanje podataka od državnih organa 2.232
- UKUPNO 7.056
Sa računa Radiše Arsića, prema ovom troškovniku, skinuto je u više rata ukupno 12.600, čemu treba dodati i osnovni dug koji je sa zateznom kamatom iznosio oko 4.000 dinara.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ovo je lopovluk sta rade.Meni su zbog duga od 17000din za koji nisam znao da postoji,nisam dobio nikakav papir,poziv ili bilo sta.Samo su mi blokirali racun i sad moram da platim 66000 din.Ne mogu da verujem cime se sluze lopovi sns
Možete vi da blebećete i da se krijete iza nekih, nazovi, zakona koliko hoćete ali lopovluk ostaje lopovluk!
Izvinite svi koji ste ogorčeni i oni koji niste, ali to je „tražili ste, gledajte“.
Sve to je počelo sa lopovlukom još 1988, sa dolaskom SM na vlast. Lepo ste išli po mitinzima i vikali Slobo Srbine i hoćemo puške. Ovo sve je logičan nastavak tranzicije iz socijalizam u kapitalizam. U kapitalizmu su sudski izvršitelji nešto normalno. Sve se svodi na to, da se najpre svi dugovi plate, a što ostane je za hranu. Samo na taj način se izbegavaju izvršitelji.
Ljudi ne znaju da su izvršitelji u sastavu izvršne vlasti i pod ministarstvom (ne) pravde…! Oni su van sudskog sistema i ne potpadaju pod sudsku vlast, a izvršavaju sudske presude po kratskom postupku, nešto kao preki sudovi. To je još jedan idiotizam ove vlasti, A. Vučića.
Nagrada za ispešnost izvršenja je stavka koje nema u Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, niti ima u tom zakonu neka odredba koja upućuje na ovakvu naplatu. Pravilnikom o tarifi o naknadama i nagradama za rad izvršitelja koju je doneo ministar predviđena je ova nagrada za uspešnost izvršenja. Dakle, ako izvršitelje ne naplati potraživanje, nikom ništa. Ako naplati, na primer, proda nepokretnost i naplati potraživanje, on naplaćuje od izvršnog poverioca ovu nagradu, da bi poverilac tražio nastavak izvršenja i povraćaj nagrade od izvršnog dužnika. Kako je nepokretnost prodata, izvršenje okončano, ono time počinje iznova. Nikakav poseban rad ne stoji iza te stavke i ja sam je okarakterisala kao legalan reket izvršitelja. Inicijativa da se pokrene postupak i utvrdi da je ova stavka neustavna i nezakonita, odbijena je od strane Ustavnog suda.
Zatezi, rastezi, povuci potegni od 3.000 dinara, drzava rastegne na 16.000 dinara.
Oni koji glasaju za SNS i Vucica imace popusta oni koji su protiv neka se vesaju i placaju SNS-ovo zatezanje i rastezanje.
Zato je vojvoda putnik Ogulin-Karlobag-Virovitica siguran i raspisuje svake godine izbore. Narod je ucenjen od mafijaske drzave…
Upravo tako izgleda pravna država po meri aktuelne vlasti
Za ukupan dug od 1.150,00 eura prema firmi STATOR iz Loznice, našoj firmi je naplaćeno oko 17.000,00 eura. Srpski zakon omogućuje da spregnu advokati i izvršioci, tuže vas za svaki račun pojedinačno i potpuno u skladu sa zakonom naplate i 150 ili 200 puta veću vrednost. Dug jeste dug i mora da se plati sa svim pripadajućim kamatama, ali ovo ima sva obeležja organizovanog kriminala.
Doći će uskoro i ovi uterivači dugova na red. Neće biti te mišje rupe u koju će moći da uteknu.
Nagrada za j…. naroda.
Ja sam imao dug od 6000 dinara na osnovu mafijaškog tenderisanja ovlašćenog upravnika zgrade za 40.000 dinara po stanu, navodno za opravku krova. Naime nakon isplaćenih 12 rata i 24.000 dinara, odlučio sam da pestanem da plaćam ovaj harač. E onda iz Novosadske Informatike stiž etužba i angažovanje Javnog izvršioca koji na 5000 dinara dodaje još 26.000 dinara svojih troškova, a naknadno od Informatike još 6000 navodno za posebno angažovanje advokata. Što znači da je dug od 6000 narastao na pune 32.000 dinara! Toliko o pravnoj državi i pravu….
Ukratko :
Otac platio dug za struju (ima priznanica) ali prilikom podele elektrodistribucuje nije uknjizeno 7000 din. I stiže od izvrsitelja naplata od 27000 din. U elektrodistribuciji kažu: u pravu si ali plati gde da ides po sudovima, advokati će te više koštati.
I evo već treci mesec odbijaju od penzije
„Država će i na svaku od tih stavki naplatiti dodatnih 20 odsto PDV-a,.“..
Da li neko zna odakle ova kratica „PDV“? Kladim se da ne zna niko, jer kad se navede pun naziv (koji sam za sebe govori) vidi se besmislica oporezivanja navedenih usluga takvim porezom. Ali drzava je cula da u EU sistemu ima nesto (eng. VAT) pa je bez da ulazi u tamosnje obrazlozenje brzo zgrabila izgovor koji lako prolazi kod neukog sveta: pa evo, mi smo u Evropi, imamo i najmoderniji poreski sistem…
Udri, tuci, lomi. Kod mene bili sa dve patrole, pa otisli. Briga me za njihove znacke ako nemaju ljudskosti. Neka dodju opet. Cekam ih.
Nagrada za ispešnost izvršenja je stavka koje nema u Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, niti ima u tom zakonu neka odredba koja upućuje na ovakvu naplatu. Pravilnikom o tarifi o naknadama i nagradama za rad izvršitelja koju je doneo ministar predviđena je ova nagrada za uspešnost izvršenja. Dakle, ako izvršitelje ne naplati potraživanje, nikom ništa. Ako naplati, na primer, proda nepokretnost i naplati potraživanje, on naplaćuje od izvršnog poverioca ovu nagradu, da bi poverilac tražio nastavak izvršenja i povraćaj nagrade od izvršnog dužnika. Kako je nepokretnost prodata, izvršenje okončano, ono time počinje iznova. Nikakav poseban rad ne stoji iza te stavke i ja sam je okarakterisala kao legalan reket izvršitelja. Inicijativa da se pokrene postupak i utvrdi da je ova stavka neustavna i nezakonita, odbijena je od strane Ustavnog suda.
Ni Alkapone im nije ravan.
Izvrsitelji,sudstvo,policija,infostan,edb… U specifikaciji troskova nema nijednog telefonskog poziva. Analogija sa poslednja dva ubistva advokata : osumnjiceni su bili stranke koje su sumnjale da ih advokati razvlace finansijski u smislu rastezanja predmeta. E sad znaju isvrsitelji da ovaj nacin njihovof rada funkcionise kod slabih i nemocnih,ali kad dodje nekom zuta minuta kao kod Majkl Daglasa u filmu Pad….