
U naselju Pemci „raste“ nova toplana, kapitalna investicije opštine Kladovo koju finansira Кancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije. Posao vredan 415 miliona dinara bez PDV-a, od projektovanja, izgradnje, nabavke opreme do montaže, sprovodi grupa ponuđača u konzorcijumu, među kojima je i poznata austrijska firma za proizvodnju kotlovskih postrojenja „Polytechnik“ . Nosilac posla je firma „Termomont“ d.o.o. iz Beograda, navode u ovdašnjoj lokalnoj samoupravi.
–Po završetku obnove OŠ „Vuk Кaradžić“ u Кladovu, Opština Kladovo je sa Кancelarijom za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije nastavila realizaciju prioritetnih projekata vezanih za poboljšanje standarda lokalnog stanovništva.
Toplana na drvnu sečku „Pemci 1“ snage 2 x 3,0 MW gradi se u severozapadnom delu Кladova, na parceli površine 5941m2. U obodnom delu parcele rade se interne saobraćajnice (dvosmerna saobraćajnica i protivpožarni put), a u središnjem delu biće smeštena zgrada toplane, sa dnevnim skladištem sečke, dimnjacima i filtrima za prečišćavanje dimnih gasova, akumulatori tople vode, višednevno skladište sečke i bazen hidrantske mreže sa pumpnom stanicom.- objašnjava predsednik opštine Kladovo Saša Nikolić.
Кladovo ima sistem daljinskog grejanja sa dve toplane kojima upravlja JP „Jedinstvo“. Toplana „Pemci“ snabdeva toplotnom energijom deo naselja Pemci i koristi kao energent ugalj, dok toplana „Centar“ koristi mazut.
Nova toplana će pomoći Kladovu da na jedan ekonomski povoljniji način i energetski i ekološki prihvatljiviji dobije bolje i efikasnije centralno grejanje i prema rečima šefice kabineta predsednika kladovske opštine Nevenke Boldorac ovo će u početku biti dodatna alternativa, ali u perspektivi ovaj način grejanja će prerasti u glavno opredeljenje opštine Kladovo, ne samo javnih objekata, već i stambenih objekata fizičkih lica.
-U postizanju „Tri E“ (ekonomija, ekologija, energetska efikasnost), Vlada Republike Srbije pomaže da se u lokalnim zajednicama ozbiljnije razmišlja o rešavanju problema od životnog značaja za buduća pokolenja. Princip ekonomski povoljnijih, ekološki podobnijih i energetski prihvatljivijih načina proizvodnje, distribucije i korišćenja toplotne energije, već je u nekim sredinama zaživeo ili je u fazi implementacije.
Sigurno je da se menja svest stanovništva o životnoj sredini. Priroda više nije gramatički određena lokativom – mestom gde je mi koristimo, nego postaje instrumental – da bi živeli i opstali zajedno. – ističe Nevenka Boldorac dodajući da će se rad buduće toplane osim na smanjenje troškova proizvodnje energije, svakako odraziti i na poboljšanje kvaliteta vazduha u Kladovu.
Na gradilištu nove toplane na biomasu u toku je montaža dva kotla instalisane snage po 3 megavata pojedinačne težine po 15,5 tona. U ovoj fazi izgradnje toplane, instaliraće se jedan akumulator toplote snage 0,5MW, sa mogućnošću da se prema potrebama u sledećoj fazi instaliraju i ostala tri, što bi uticalo na povećanje ukupne snage toplane na 8 MW.
Pored sve neophodne infrastrukture koja se gradi, a reč je o hidrotehničkim instalacijama, elektro i telekomunikacionoj mreži , biće ugrađen i automatski sistem upravljanja toplane koji podrazumeva i komunikaciju sa podstanicama starih toplana koje će „Pemci 1“ snabdevati toplotnom energijom.
U toku je priprema dokumentacije za raspisivanje javnih nabavki za izgradnju toplovoda „Pemci 1“ – „Centar“, kako bi se do datuma predviđenih po dinamičkom planu za probni rad nove toplane, završio ceo sistem toplane, toplovoda i neophodne rekonstrukcije postojećih toplana. Kompletan posao trebalo bi da bude završen u prvoj polovini sledeće godine, kada će toplana „Pemci 1“ početi da radi.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Hvala bogu, konačno! Srbija je puna djubreta za stotine takvih toplana. Valjda će to doptineti i zaštiti prirodne sredine.
Biomasa, odnosno drvna sečka nije đubre!
@:ist vayduh: Biomasa je daleko širi pojam i odnosi se na organske materije. znači i na djubre, na na šut i čvrste supstance. U razvijenim zemljama gde toplane koriste biomasu ne koriste se samo drvene sečke, već i otpad biološkog porekla.
Nije istina. U tom inostranstvu je biomasa opredeljena kao drvena sečka, a drugi otpad biološkog porekla se spaljuje u posebnim kotlovima gde temperatura mora da dostigne 700 stepeni i to se zove spalionica.
Mogu da se kladim da ce prve sezone loziti secku, dok je budu imali, sledece sezone ce loziti sta budu imali tj. seci ce zdrava drva da spaljuju kao secku i dodavati ugalj a trece sezone ce rashodovati celu toplanu kao neefikasnu tj. nece imati cime da je loze. Klasicno uzmuzavanje novca bez ikakve studije odrzivosti. Zivi bili pa videli!
Biomasa je materijal biljnog ili životinjskog porekla.
Ovakve ideje su dobre samo da ne završe kao propale investicije.U Srbiji ima dosta bio otpada iz poljoprivrede koji se može iskoristiti na ovaj način,a i mnogo je jeftiniji od drveta
Još jedna prevara i pljačka novca iz budžeta. Grad na obali reke će spaljivati šumu (da bi pravili sečku moraju da iskasape stabla jer nemaju drvnu-prerađivačku industriju da prerađuju drvo i spaljuju drvni otpad) umesto da naprave dobro filtriranu (ekološki zaštićenu) spalionicu otpada i uz toplotne pumpe (izvlačenje temperature iz vode) obezbede toplotnu energiju. Ali to nije manir srpskih vlasti (pogotovu sadašnje). Evo jednog primera iz (skorije) istorije: Zgrada saveznog izvršnog veća (danas poznata kao Palata Federacije) je imala ugrađen sistem toplotnih pumpi (koristila bi se voda iz obližnje Save) koji je bio među najsavremenijim u svetu tada (pre 50-tak godina) i koji bi sa malo utroška energenata (struja za pokretanje pumpi) obezbeđivao mikro klimu za celu zgradurinu. Ta pumpa nikada nije proradila a korišćen je ugalj za zagrevanje. Kasnije je ‘modernizovana’, umesto uglja su ubacili novi energent, toplotne pumpe su uništene … E to je Srbija.
Vidi se da ne znaš ništa o Kladovu. Na HE Djerdap svakog dana se izvadi desetine kubika drveta tako da sirovina ne bi nedostajala.
Tako je!
Pa da li ste svesni šta će i koliko šuma biti tek posečeno, a o tome šta i koliko je već zbog „bio mase“ posečeno najbolje bi bilo da neki „nezavisni pilot“(osim Vilina) preleti i slika recimo nacionalni park Đerdap, nacionalnu sramotu zapravo kada je u pitanju seča!!!
O čemu mi to u stvari pričamo, o ekologiji??!!
Ma dajte ljudi, nemojmo se zezati!!!!
U pitanju je samo i isključivo lova, i ama baš ništa drugo!!!!!
I seča!!!!
Sve je to divno na papiru, a na kraju dignu cenu, tako je nama u Srem Mitrovici bilo, pričali kako će da pojeftini, kad cvrc, ode cena i sad je 120din po m2 pa puta 12 meseci… Za 65m2 mesećno je 8000din pa 12 meseci, a jako loše grejanje…