Foto: EPA-EFE/ANGELO CARCONIOvih dana imamo priliku da svedočimo ispisivanju istorije na finansijskim tržištima. Kompanija Ilona Maska, Space X prikupila je u Inicijalnoj javnoj ponudi (IPO) 75 milijardi dolara.
Ovo je najveći IPO u istoriji i tri puta veći od prethodnog, izlaska saduijskog naftnog behemota Aramka na berzu 2019. godine koji je prikupio 25,9 milijardi dolara.
Ovaj potez je lansirao i Ilona Maska u bilionere. Ponudom svega 4,25 odsto akcija Space X, Maskova kompanija je po ceni od 135 dolara za akciju vrednovana na oko 1,8 biliona (hiljada milijardi) dolara, a Maskovu ukupnu imovinu na oko bilion dolara.
SpaceX je holding sa više kompanija, među kojima je i AI (xAI), Starlink i svemirski program u okviru kog je i lansiranje raketa u svemir.
Rade Rakočević, osnivač Senzal eqity global fonda objašnjava da investitori u ovakvim slučajevima kupuju očekivanja o velikom rastu vrednosti u budućnosti.
„Jedino Starlink tu pravi pare. Ali ljudi imaju različita očekivanja, a u ovom slučaju očekuju da će ovo u budućnosti vredeti mnogo više. Gledajući poslovne rezultate ovih kompanija valorizacija je neverovatna. Ali bilo je i ranijih godina kompanija, startapova u ranoj fazi koji su imali slične valorizacije. Međutim, veličina ovog IPO privlači pažnju“, objašnjava Rakočević.
Prema njegovim rečima, svemir će biti sledeće mesto gde će se voditi geopolitička i ekonomska borba. A ljudi koji investiraju u SpaceX sada kupuju ta očekivanja.
„Takođe, veliki uticaj ima i strah da se ne propusti prilika (FOMO). Ovaj strah vodi tržište već nekoliko godina, od korone i pokreće manje investitore da ulažu po visokoj ceni“.
U petak je počelo trgovanje akcijama SpaceX na berzi, a da li SpaceX zaista vredi ovoliko ili manje ili više imaćemo realniju procenu posle nekog perioda trgovanja, recimo za šest meseci.
Druga dva velika IPO koja se najavljuju za jesen su Antropik i OpenAI, dve kompanije koje su deo buma koji prati veštačku inteligenciju.
Open AI je kreator ChatGPT, dok je Antropik stvorio Claude, i za obe kompanije se procenjuje da će nakon IPO biti vrednovane na blizu bilion (hiljadu milijardi) dolara što će ih činiti nekim od najvrednijih kompanija na svetu.
Ove kompanije, posebno Open AI, čiji je jedan od ranih investitora i Ilon Mask, koja je dugo predvodila talas AI ekspanzije sa svojim ChatGPT-jem, imaju i rivalstva.
Naime, Antropik je je početkom ove godine izgubio ugovor sa američkim Ministarstvom odbrane vredan 200 miliona dolara o vojnoj upotrebi njihovog Calude modela.
Američka vojska je tražila neograničen pristup Antropikovoj tehnologiji, ali je Antropik to odbio. CEO Antropika Dario Amodei ostao je pri odluci da se pridržavaju pravila da se njihovi modeli ne koriste za masovni domaći nadzor i potpuno autonomne oružane sisteme.
Ovo nije bilo dovoljno dobro za američku vladu, nisu prihvatili da rpivatna kompanija ograničava vojne kapacitete i ugrožava nacionalnu sigurnost.
Antropik se našao na crnoj listi američke vlade pod Trampovom administracijom, ali je ubrzo posao sa Ministarstvom odbrane objavio Sem Altman, osnivač i CEO Opena AI, što je naišlo na veliki negativan odjek u javnosti.
Doduše, Altman tvrdi da je su oni ostali pri „crvenim linijama“ kojima je zabranjeno korištenje njihovih modela za masovno praćenje u SAD, autonomno upravljanje smrtonosnim oružjem.
U svakom slučaju AI postaje nezaobilazan alat u svakodnevnom poslovanju, a najavljeni izlasci na berzu i to po ovakvim valuacijama pokazuju da je AI ne samo dašanjost već i budućnost.
„AI je faza u napretku čovečanstva koje ćemo se za 30 godina sećati, kao što se sećamo mobilnog telefona.
Kao i kod Space X, valorizovanje ovih kompanija ne može se raditi na osnovu trentunih finansijskih rezultata. Tehnološke kompanije se procenjuju drugačije od tradicionalnih kopmpanija kao što su Koka kola ili Fajzer.
Kada privatne kompanije postanu javne izlaskom na berzu, njihovo poslovanje postaje transparentnije, javnost ima pristup više informacija.
Nije ovo nikakav balon. Sve se ubrzava, a primena AI postaje sve veža. To će dovesti do promena, verovatno će stvoriti i probleme sa radnom snagom, ali slične stvari su se dešavale i ranije, ali čovečanstvo uvek nastavlja dalje.
Neki analitičari upozoravaju na posledice ovako velikih transakcija, poput IPO SpaceX, na celokupno tržište.
Generalni direktor konusltanstke firme DeVere grupa, Najdžel Grin ukazuje da ovaj IPO povlači ogromnu količinu novca, a taj kapital mora da dođe odnekud.
„To znači da će neke pozicije biti likvidirane, portfolija izmenjena i stvoriće se vakuum likvidnosti. IPO SpaceX dolazi u trenutku kada tehnološke i AI kompanije već povlače ogroman kapital. Stotine milijardi dolara juri relativno mali broj kompanija“, upozorava on dodajući da je FOMO „ispraznio više novčanika nego skoro bila koja korekcija tržišta“.
I Rakočević ističe da se već vidi povlačenje likvidnosti sa tržišta i to pre svega iz drugih tehnoloških akcija.
„Pre svega investitori u tehnološke akcije ulažu u ovaj IPO, ali on će svakako privući i druge investitore. Na kratak rok trpeće cene tehnoloških kompanija i kriptotržište, ali na srednji rok može se očekivati još veće valuacije ovih kompanija“, ocenjuje Rakočević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


