
Ostatak investicija dele preostalih pet ekonomija Zapadnog Balkana, dodaje se u radnom dokumentu MMF-a pod nazivom „SDI u novijim članicama EU-a i na Zapadnom Balkanu“, objavljenom na zvaničnoj stranici te međunarodne institucije.
U regiji Zapadnog Balkana, gde je tranzicija kasnije počela, najveći dio priliva SDI-ja realiziran je u poslednjoj deceniji, kao rezultat nedavnih značajnih napora u oblasti mjera za privlačenje stranih investitora, prenosi MMF-ove podatke agencija Tanjug.
Prosečan iznos SDI po stanovniku na Zapadnom Balkanu manji je nego u novijim članicama EU-a, ali je udio SDI u bruto domaćem proizvodu ZB6 zapravo veći, jer su ekonomije u regiji relativno male, napominje MMF.
U dokumentu se navodi da BDP regije Zapadnog Balkana predstavlja petnaestinu BDP-a regije novih članica EU-a.
MMF ocenjuje i da je 11 novih članica Unije privuklo gotovo 700 milijardi dolara SDI-ja zaključno sa krajem 2016. godine, i da su SDI odigrale važnu ulogu u ubrzanju rasta istočnoevropskih ekonomija. Jačanje institucija, obučenost radnika i kvalitetna infrastruktura od ključnog su značaja za privlačenje SDI na Zapadnom Balkanu i u novim članicama EU, smatra MMF, uz ocjenu da bi budžetske prihode, umjesto na subvencije, trebalo usmeriti na ulaganje u obrazovanje, obuku i infrastrukturu.
Kod zemalja Zapadnog Balkana, najveći benefit donosi jačanje institucija, a kod novih članica EU procenjuje se da su benefiti od reforme institucija, unapređenja infrastrukture i bolje obučenih radnika podjednaki.
U analizi se također napominje da je Zapadni Balkan dio kineske inicijative „Pojas i put“ čiji je cilj bolja povezanost Istoka i Zapada, i da je ovu regiju kineska „kapija“ za Evropu sa otvorenim perspektivama za investitore van Evrope.
Tekst preuzet sa Al Jazeera
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
„Kako zračiš tako privlačiš“ bogami Srbija je postala magnet za strane investitore.
MMF to vidi, naša opozicija ne
Stranci vide robovsku jeftinu radnu snagu koju dobijaju dzabe sa subvencijama koje unistavaju drzavu nema sindikata nema strajkova idealno za hijene koje love u mutnom kako vlast tako i ti nazovi investitori ,niko u regionu nije toliko ponizio i potcenio svoj narod kao aktuelna kriminalna vlast