Oprezno sa beskamatnim kreditima 1Foto: Nenad Đorđević/FoNet

Borba banaka za klijente je i te kako velika. Sve manji broj podnetih zahteva za kredit tera bankare da smišljaju nove proizvode pa i da počnu da nude beskamatne kredite – kredite sa nula odsto kamate.

Ovakav vid kredita je primamljiv u prvi mah, ali ovo je namenjeno isključivo novim klijentima.

Beskamatni krediti ne znače da je kredit bez kamate. Iako nema nominalne kamate (NKS), bitna je efektivna kamatna stopa (EKS) koja sadrži sve troškove kredita, upozorava finansijski portal Kamatica.com.

– Ovakvi krediti nemaju kamatu, ali i za njih se plaća trošak kreditnog biroa koji iznosi 240 dinara, trošak menice od 50 dinara kao i troškovi održavanja računa koji je prisutan ceo period otplate kredita. Troškovi održavanja računa su troškovi koji se plaćaju u svim bankama, a trošak održavanja računa koji je povezan sa beskamatnim kreditom ide i do 330 dinara mesečno ili 3.960 dinara godišnje, dok je neki prosek cene ove usluge oko 150 do 200 dinara mesečno – navodi Kamatica.

Takođe ovi krediti imaju i mnogo niži nivo opterećenja plate. Uglavnom keš krediti mogu da opterete platu i do 40 odsto, kod kredita sa nula odsto kamate, maksimalna zaduženost ide do 24 odsto.

Ukoliko klijent prima platu u neto iznosu od 70.000 dinara i uzme beskamatni kredit, banka će odobriti iznos do maksimalno 200.000 dinara što znači da je mesečna rata 16.667 dinara, a zaduženost u ovom slučaju 23,81 odsto.

Ovakav vid zaduživanja je za one koji imaju mnogo manja primanja i te kako neisplativ, jer na platu od 30.000 moguće je uzeti kredit od 100.000 i da rata bude 8.335 dinara, pošto su ovi krediti ograničeni i na rok otplate od 12 meseci.

– Prilikom donošenja odluke o promeni banke potrebno je staviti na papir sve troškove koji moraju da se pokriju u matičnoj banci, a prilikom prelaska u drugu banku zbog jeftinog kredita, valjalo bi da se klijent dobro raspita i proveri tarifnik banke kako ne bi usledilo neprijatno iznenađenje da jeftina pozajmica košta mnogo više nego što bi trebalo – zaključuje Kamatica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari