Sindikati RGZ: Ulepšani rezultati digitalizacije iskorišćeni za zaduživanje katastra 1Foto:Radnik.rs

Sindikati zaposlenih u Republičkom geodetskom zavodu (RGZ) uputili su pismo premijerki Srbije Ani Brnabić, u kom su izneli svoje primedbe na rad te institucije, i u kom navode da su „filovani i ulepšani rezultati u ‘reformama’ iskorišćeni za dodatno zaduživanje kod medjunarodnih institucija u iznosima koji su preko 60 miliona eura“.

„Sve ono na šta smo Vama kao i predsedniku (Aleksandru Vučiću) ukazivali u prethodnih 18 meseci je sada sasvim jasno i na žalost potvrđeno u praksi…

Najava reforme RGZ-a 2014. godine je iskorišćena za dovodjenje rukovodstva koje je umesto reforme otpočelo razgradnju ove institucije“, ocenjuje se u saopštenju koje su potpisali Jedinstvena organizacija sindikata, Sindikat „Nezavisnost“ i Sindikat zaposlenih RGZ-a u Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata.

Sindikati navode da je pod „formom navodne borbe protiv korupcije“ uspostavljen sistem u kome je sva moć stavljena u ruke „jednog državnog službenika, direktora“, a da se proces reformi vodi na osnovu „jednostranih i često pogrešnih i nesprovodivih odluka koje su bazirane ne na realnim pokazateljima već na osnovu fikcija i izmišljenih rezultata“.

„Utrošena sredstva su iskorišćena za nabavku nefunkcionalnih i preskupih softvera što doprinosi lošim rezultatima.

Očekivani rezultati projekata koji se finansiraju iz ovih kreditnih sredstava su daleko ispod onih koji su prikazani u javnosti i o kojima se pričaju bajke u nekim medijima“, ocenjuju sindikati.

Zaposleni navode i da rukovodstvo RGZ-a „obmanjivalo javnost“ tokom vanrednog stanja, a da „broj izdatih dokumenata govori sam za sebe a korisnici usluga RGZ-a dobro znaju kroz šta su prošli u ovom periodu“.

„Digitalizacija RGZ-a koja je debelo plaćena, nije donela i dovela do rezultata koji su prikazani a posledice obmanjivanja javnosti pa i samih kreditora su još dalekosežnije. Da li se sve ovo odvija pod pokroviteljstvom Vlade Srbije nama nije poznato, ali da je podrška koju rukovodstvo dobija od strane ministarstva gradjevinarstva potpuno neobjašnjiva i neracionalna jasno je svima koji poznaju stanje u ovoj oblasti“, dodaju sindikati.

Sindikati upozoravaju da je digitalizacija katastra umesto efikasnijeg rada dovela do „isisavanja budžeta ka privatnim IT kompanijama“.

„U uslovima u kojima se danas nalaze i Srbija i njeni građani, neophodno je okrenuti se nacionalnim interesima medju kojima je jedan od vitalnih da posedujemo pouzdan i efikasan katastar nepokretnosti.

To je garancija pravne zaštite i ekonomske održivosti privrede i građana. Virtuelne senzacije koje se propagiraju moraju da budu sredstvo za upotrebu, a ne svrha državnih ulaganja bez ikakve kontrole“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari