U Vatikanu je posle dva dana beli dim oglasio izbor pape – odmah su uporedili revnosni analitičari – dok je u Jerusalimu dva meseca trajalo pogađanje još u januaru blagoslovljenog političkog poglavara Izraela kako da sastavi vladu. Benjamin Bibi Netanijahu je svoju Rubikovu kocku konačno složio samo dan pre isteka zakonskog roka i dva pre posete američkog predsednika Baraka Obame.


Olakšanje je samo početno. Premijer će u svom kabinetu morati da hoda po zategnutoj žici, razapetoj između dvojice stvarnih pobednika izbora – Jaira Lapida, prvaka sekularne partije centra Ima budućnosti i tajkuna Naftali Beneta, vođe stranke izrazite desnice Jevrejski dom. Koalicioni splet dopunjuju Cipi Livni, bivša ministarka spoljnih poslova (koliko juče je sipala otrov na Netanijahua), sada kao mlađi partner, sa malom levo od centra Hatnua partijom, zastupnica bržeg jasnog raspleta sa Palestincima, ali i sprega Likuda sa nepopravivo radikalnim nacionalistom Avigdorom Libermanom, koga posle sudskog čistilišta (optužen za korupciju) – kao protivusluga za zajedničku izbornu lsitu – veoma moguće opet čeka diplomatija, a njegovoj stranci svakako snažan desničarski začin vladi „široke koalicije“.

Lapid i Benet su odustali od uslova da nose titule zamenika premijera, a predsednik vlade da uopšte u trećem mandatu ima tako nazvane partnere. „Čitava vlada će sarađivati zajednički za dobro građana“, poručio je Izraelcima, koji sami za sebe obično kažu da su „dvojica dovoljna za tri partije“.

Njujork tajms proriče da će „nova vlada skoro sigurno komplikovati izglede za brzu obnovu usahlog mirovnog procesa, da će se širiti jaz između ultrakonzervativno religioznih i sekuranih građana, dok će pažnja biti okrenuta ekonomiji“.

Benet, kao ministar ekonomije, najavljuje „povratak jevrejskom duhu države“. Novi gospodar finansija Lapid, dosad novinar, podseća da je u političku arenu ušao u ime srednje klase.

Sa većinom od 68 poslanika u Knesetu od 120 mesta, vlada nema u sastavu ultraortodoksne religiozne partije, koje tradicionalno smatraju da su neizbežni teg na vagi, preko koga naplaćuju posebne privilegije za posebno pobožne. Rabin Nisim Zeev, izabran za poslanika Šasa, kaže da je zaprepašćen „izostavljanjem“ i da je to – Bi-Bi-Si navodi njegove reči – „zapravo veoma ružno“.

Sigurno da će Netanijahu biti glavni igrač i u ovom timu, u kome je mnogo raznorodnih novajlija, uverenih da je došao čas promene političke azbuke. Ma koliko različiti, Lapid i Benet nametaće pitanja „korpe preživljavanja“ kao najpreča. Uostalom, premijer je vanredne izbore raspisao kad nije uspeo da usaglasi budžet sa bivšim koalicionim partnerima. Otad jasno ističe „odgovoran pristup“ za 2013. kao prioritet. To mora da uključi surove ili bar stroge mere za sve građane, ali i ukidanje primamljivih olakšica za ultrareligiozne, od oslobađanja od služenja vojnog roka do kresanja državnih stipendija.

Pre izbora raspoloženje javnosti je pokazivalo da su socijalno – ekonomske brige bar jednake strepnjama za bezbednost zemlje. Tokom 2011. nezapamćeni masovni protesti zbog rasta troškova života bili su veoma ozbiljno upozorenje. Nacionalni institut za osiguranje je izračunao da svaki četvrti Izraelac živi u siromaštvu.

Istovremeno sudbinsko pitanje, stvarno rasecanje palestinsko – izraelskog čvora ostaje, naravno, preka potreba i – nepredvidivo. Koalicioni sastav je oko toga raštimovan: premijer Netanijahu je nevoljni pristalica ideje o dve države, ali protiv uklanjanja i jednog jevrejskog naselja na Zapadnoj obali i u istočnom delu Jerusalima. Lapid se zalaže za obnovu pregovora sa Palestincima i manje para za setlere. Benet je čvrsto za naselja i protiv je teritorijalnih ustupaka, čak poziva na aneksiju 60 procenata Zapadne obale. Samo je Cipi Livni za što brži i razuman sporazum sa Palestincima.

Iznad svega lebdi i iranski nuklearni oblak kao neposredni ispit izraelskih unutrašnjih preispitivanja. Barak Obama, koga u Jerusalimu upravo očekuju, ne tako davno je, pre prošlog susreta sa Netanijahuom Vašingtonu poručio: „Izrael sam ne zna šta je u njegovom najboljem interesu“.

Premijeru predstoji da manevriše između Lapida i Beneta, tvrde desnice iz svog Likuda i Cipi Livni i, konačno sopstvenih nedoumica. Ugledni dnevnik Haarec to ovako posmatra: „Loša krv i gorčina koja je vladala tokom koalicionih pregovora između Netanijahua i na drugoj strani Lapida i Beneta potrajaće. Moraće da se naviknu jedni na druge i da rade zajednički, a ne jedni protiv drugih.“

Šta vešti, ali načeti Bibi u „trećem premijerskom braku“ i njegova vlada političkih devica – kako su u Haarecu viđeni Jair Lapid i Naftali Benet – donose na svet? Poznavaoci su ubeđeni da koalicija neće imati medeni mesec.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari