Saudijsko-iranski dvoboj

Ostavite komentar


  1. Одличан чланак. Овде, по мом скромном мишљењу само треба додати неке историјске одреднице које читаоце могу упутити на тражење још неких информација које ће им помоћи у праћењу законитог тока догађања у историји. После нафтних удара с почетка седамдесетих када је све што се тицало енергије добило предност, одустајање од конвертибилног долара и изласка из Вијетнама – што је Никсона коштало „Вотергејтом“, ствари су, као и после Кенедијевог убиства кренуле у поновно заоштравање односа према СССР-у. Тако су и дошле радикалне промене чија је кулминација 1979. године довела до свргавања Резе Пахлавија у Ирану, покушаја државног удара у Саудијској Арабији и увођење совјетских јединица у Авганистан. Та десетогодишња цикличност наставила се и почетком деведесетих, а затим и 2000 године, почетком 21 века, само што се сада, поред Блиског Истока и „меког трбуха Совјетског Савеза“ јавила једна свеобухватна акција звана „Анаконда“ и што на просторима Совјетског Савеза нема више „идеолошког противника“, а прича о „људским правима“ и „демократији“ се офуцала у доба интернета. Они који су гурнули Израел у сукоб са Арапима одмах по признавању јеврејске држава, покушавају да искористе садашњу самоодбрану Израела у новим глобалним недовршеним играма и „озбиљним пословима“.

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 3. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Nastić, di džej

Tokom svih ovih godina čitajući Danas naučio sam šta predstavlja nezavisno novinarstvo i koliko je to danas veoma retko.