Tona i po hrabrosti 1Foto: Predrag Mitić

Koliko puta smo čuli – imam/o ja/mi toga „na tone“. I, naravno, u zavisnosti od konteksta to je imalo snagu uveravanja, ili bilo u maniru preterivanja, ali nikad nije bilo bez doze humora…

Ponekad ironije, pa i sarkazma (koji je „ironija bez duše“), zapravo ne ponekad, no uvek kad se iz intonacije tog hvalisavog preterivanja videlo suprotno – da toga o čemu se govori nema „ni za lek“.

Beše i primera da se tako, statistički, odmeravaju „stvari duha i srca“, kao u onom starom hitu o „dvadeset četiri hiljade poljubaca“. Pa kad se to „usladilo“ širokoj publici preko filma „Sjećaš li se Doli Bel“, nije bilo čudo da Kustin susjed Čobi zapeva o „trista deset poljubaca nježnih“…

S raspadom države i pojavom kontroverznih biznismena i novih lidera, pojavila se socio-političko-ekonomska etiketa za karakter, poslove i obećanja tog soja – „avioni, kamioni..!“ Pojavio se i novi „artikal“ za merenje. „Kad bi bio ranjen, krvi BI ti dala“, peva Ceca.

I, tu smo: onomad u jednom javnoservisnom prilogu krajičkom uha, ali s „punom svešću i zdravom pameću“, kao kad se pišu testamenti, uhvatim okrajak priloga o srpskom groblju na Zejtinliku. Čak i da sam čuo duže, više (i bolje) tugaljivo je da prepričavam.

Samo poenta: grobljanski radio-sagovornik napravio je morbidnu statistiku. Izmnožio prosečnu količinu krvi u organizmu sa brojem mrtvih, da l’ samo na Solunskom frontu, da l’ ukupno u Prvom ratu, ne znam da li je u rezultat „ucurila“ i koja kap od ranjenika – i dobio neke vagone, tone, hektolitre krvi… Avioni, kamioni..! Kao dokaz veličine žrtve i više od toga – herojstva, patriotizma i neizmernosti srpskog doprinosa pobedi.

Eto mučnine: za kostima „paradira“ krv. Morbidarijumu manipulacija moštima dodaje se evo i patriotski argument u „sumi“ krvi. Time ima da se vagaju moralne kategorije – hrabrost, herojstvo, slobodarstvo. Etos kao fiziologija. Banalizacija humanih vrednosti. Tona i po krvi – hrabrost, dve tone – patriotizam, a u „statističkom razdelu“ herojstva, opet neka cifra. Čega, kilograma ili litara? Još kad se zabuni doda novi „elektronski“ rečnik gde se hiljada kaže – kilo (K).

Na korak smo od toga da istoriju ili etiku počnu da predaju biolozi i fiziolozi, to bi bio herojski doprinos pobrkanim vrednosnim sistemima. A svakako i neugasloj kolektivnoj strasti za – slavljenjem poraza. A o ponosu zbog stvari zbog kojih se valja, ako ne stideti, ono ih bar racionalno tumačiti da i ne govorim. Ne, ovde se od toga radije napravi mit. Divljenje srpskoj pešadiji koja je napredujući (posle meseci i meseci pobrkanih komandnih lončića) na tom frontu prestizala konjicu, jeste dokaz želje povratka u zemlju. Ali, zašto su Francuzi bili na konjima a njihovi veliki saveznici u pešadiji, okolnost je koju treba stalno imati na umu. Možda je i raspored sedenja u Parizu onomad lakše razumeti uz pitanje ko je (oduvek) bio „na konju“.

„Da sam ja to rekao, Naskoviću, krvi bi mi se napili“, joguni se Vučić na novinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari