Idealista a ne marioneta 1

Iako je od govora Grete Tunberg u Ujedinjenim nacijama u kome je svetske moćnike optužila da su direktno odgovorni za štetne klimatske promene sa kojima se naša planeta suočava ta šesnaestogodišnjakinja iz Švedske ne prestaje da bude tema u javnosti.

Malo ko je ostao ravnodušan prema onome što je ona rekla u svom obraćanju u NJujorku. Deo javnosti je osuđuje, ismeva i degradira dok onaj drugi deo sa manjim ili većim entuzijazmom podržava poziciju koju ona propagira.

Ono što predstavlja veliko iznenađenje je da se Greta nije našla na meti kritike samo konzervativaca i liberala već i jednog dela radikalne levice. Dok konzervativci sarkastično poručuju da Greta vidi problem tamo gde ga realno nema čime se po njima svrstava u redove „kočničara progresa“ a pristalice neoliberalnog ekonomskog koncepta da je Greta sa svojim stavovima na liniji „populizma“ ultralevica je pak optužuje da je ako ne „agent“ a ono „marioneta interesa krupnog kapitala“.

Ta kritika se svodi na ocene da su svetski moćnici Gretino obraćanje institucijama iskoristili da „umrtve“ ekološki protestni pokret, da ona situaciju ne sagledava dijalektički jer misli da je „problem u ljudima a ne eksploatatorskom društvenom sistemu“ ti da je njen politički stav “ srednjoklasni i samim tim potpuno jalov“. Drugim rečima za ultralevičare – kritičare Greta nije dovoljno „revolucionarna“, nije „obespravljena proleterka“ i „puna je trulih kompromisa sa sistemom koji izaziva ekološke probleme“.

Osnovna kritika tog ultralevog pristupa stavovima koje zastupa Greta Tunberg je da ona nije naglasila da je za globalno zagrevanje kriv nepravedni društveni sistem, što njene ocene čini „potpuno bezvrednim“. Striktno gledano tačno je da Greta nije imenovala kapitalizam kao objektivni uzročnik ekoloških nedaća međutim nije tačno da ga u svom govoru nije kritikovala. Naime, veoma je jasno naglasila da krupni kapital u želji za ostvarivanjem što većih profitnih stopa zaštitu ekologije stavlja u drugi plan.

Šta je to nego kritika kapitalizma? Takođe, nije sebe „patetično postavila u centar priče“ već je jasno i glasno istakla da spada u „srećnike“ za razliku od dece u svetu koja umiru i pate zbog klimatskih promena. Ono što deo levice koji kritikuje Gretu ne može ili jednostavno ne želi da sagleda je da je marksizam jedina ideologija koju ona u svom govoru nije kritikovala. Imenovavši lidere ekonomski najmoćnijih zemalja sveta i multinacionalne kompanije kao najveće krivce za globalno zagrevanje ona je kritikovala kapitalistički pogled na svet pri tome ne napadajući nijednom rečju njegovu marksističku alternativu.

Greta definitivno nije levičarka ali je evidentno da na antikapitalistički pokret gleda kao na saveznika u svojoj borbi. Greta nijednom rečju nije uvredila proletarijat i obespravljene narode niti podržala ratove zarad profita. Nijedan njen izrečeni stav nije bio antimarksistički niti kapitalistički. Greta je pošteni idealista a ne bilo čija „marioneta“. Nema nijednog razloga da antikapitalistička levica ne pravi zajednički front sa njom po pitanjima u kojima se slažu. Drugim rečima, Greta ne hejtuje levicu zbog čega ni levica ne treba da hejtuje nju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari