Nedosledna struka 1Foto: Miroslav Dragojević

Nadležni u Srbiji su preduzeli veoma restriktivne mere borbe protiv širenja epidemije korona virusa.

Uveden je policijski čas, starijima od 65 godina nije dozvoljeno da izlaze iz domova, na ulici je zabranjeno okupljanje više od dvoje ljudi a i dalje postoji mogućnost da bude uveden zabrana izlaska u trajanju od 24 sata mada niko od zvaničnika nije izneo precizan plan kako bi to u praksi izgledalo.

Sve te mere je podržala medicinska struka, tačnije vlast ih je donela na njenu preporuku.

Struka, reč koju non-stop slušamo otkako je uvedeno vanredno stanje, veoma je strogo reagovala i bukvalno grdila građane zbog nedovoljne discipline zbog koje, kako je u SMS poruci koju je Krizni štab uputio na mobilne telefone građana Srbije glasilo, „možemo da doživimo italijanski ili španski scenario“.

Isto tako, stručna javnost je bila veoma nezadovoljna što njihovi apeli da se smanje kontakti nisu poštovani a izricali su i kritike i zbog nedovoljnog distanciranja kupaca u prehrambenim prodavnicama. Znajuči da se Krizni štab ne libi da uvede najrigoroznije mere kako bi se sprečilo širenje zaraze potpuno je začuđujuće reagovanje struke u slučaju južnokorejske kompanije Jura koja ima svoje pogone i u Srbiji.

Naime, utvrđeno je prvo da je zaražena jedna a potom još nekoliko radnika Jure u Leskovcu korona virusom.

To je izazvalo opravdanu zabrinutost zaposlenih u toj fabrici ne samo u Leskovcu već i u Nišu i Rači koji su odbili da uđu u fabričke pogone.

Stručna javnost koja se nije libila da zabrani rad kafićima, restoranima i pijacama, kao i šetanje po parkovima i izletištima iako su kod nekih radnika Jure u Leskovcu potvrđeni slučajevi korona virusa nije naložila fabrici u tom gradu da prekine sa proizvodnjom već  joj je dala mogućnost da umesto toga smanji broj radnika koji moraju da „održavaju socijalnu distancu“.

To je izazvalo opravdani revolt među zaposlenima u toj kompaniji jer tvrde da je nemoguće održavati socijalnu distancu u fabričkim uslovima jer rad na proizvodnoj traci niti uslovi njihovog transporta do posla ne dozvoljavaju tako nešto.

Ovakvo ponašanje struke, potpuno neopravdano, pokazalo je da se ona nažalost rukovodi dvostrukim aršinima i konkretan primer pokazuje da kada je u pitanju poslovanje privatnog kapitala nije spremna na rigorozne mere koje su primenjene na građanima.

Ni Krizni štab čiji članovi poput doktora Kona često ističu kako nam je sada potreban period bez bilo kakvog kontakta i da treba uvesti policijski čas od 24 sata nijednom rečju nije zatražio da se obustavi rad bar u Juri u Leskovcu, gde je došlo do pojave korona virusa među radnicima.

S obzirom na to, postavlja se logično pitanje za struku.

Po čemu je opasno po zdravlje i pogoduje širenju virusa šetanje po parkovima i izletištima, odlazak na pijace i u frizerske salone, boravak u kafićima, restoranima, kladionicama a s druge strane nije ili je manje opasan po zdravlje rad na fabričkoj traci? Zar nije iz predostrožnosti logično zatvoriti fabriku među čijim radnicima se pojavio korona virus?

Na ova pitanja, bar dosad, struka nije dala adekvatne odgovore. Ono što je pak neoboriva činjenica je to da privatni profit nije važniji od života i zdravlja radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari