Noć kada je "gorelo nebo" 1Foto: Luca Marziale / Danas

Novogodišnji vatromet u Beogradu sam pratio sa terase.

Stan mi je na osmom spratu te sam imao dobar pogled na deo grada u kome se vatromet odvijao.

S obzirom na njegov intenzitet i dužinu trajanja odmah sam shvatio da će aktuelne vlasti čak i vatromet u Beogradu iskoristiti u propagandne i predizborne svrhe.

I zaista, ujutro su provladini mediji preneli hvalospeve o „veličanstvenom vatrometu“ odnosno o „događaju koji dosad nije viđen u regionu“.

Svoje oduševljenje povodom vatrometa koji je trajao osam minuta, bio „ispraćen“ sa 55 lasera i 250 pozicija sa kojih je ispaljen, nije krila ni voditeljka vikend jutarnjeg programa Pink televizije Jovana Jeremić, dobro poznata po upadanju u reč gostima i šetanju u krug u studiju tokom emisije.

Naravno, vatromet je upriličen na mestu na kome se, u trenucima odmora, ponekad može videti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Sava promenadi.

Cilj vatrometa je bio da prikaže Beograd kao „urbanu metropolu u kojoj njeni stanovnici uživaju u komfornom i kvalitetnom životu“.

Vatromet je drugim rečima imao zadatak da pokaže kako se „lepo i ugodno živi“ ne samo u njenom glavnom gradu, već i u celoj Srbiji.

Dakle, prisustvovali smo predstavi za naivne u čiju sadržinu ne veruju čak ni predstavnici vlasti koji su je priredili.

To što je u Beogradu organizovan spektakularan vatromet ne znači da njegovi građani imaju dobar standard i da su zadovoljni.

Isto važi i za žitelje drugih gradova u Srbiji. Jedini koji su istinski uživali u vatrometu, a da ih pri tome nisu morile egzistencijalne brige su bogati i privilegovani od kojih su mnogi deo ili pristalice naprednjačke vlasti.

Zbog čega bi se građani oduševljavali vatrometom ako većina njih ne može da zaradi mesečno 550 evra, što je navodno po zvaničnim podacima prosečna zarada u Srbiji?

Kakva je korist od toga da se vatromet ispali sa čak 250 pozicija kako bi „nebo gorelo“ kada minimalna zagarantovana zarada u Srbiji iznosi svega 35.000 dinara što je manje od iznosa potrebnog za minimalnu potrošačku korpu?

Šta ljudima koji rade za nadnice i jedva sastavljaju kraj za krajem znači mondensko naselje „Beograd na vodi“ ako ne mogu sebi da priušte da žive u tom delu grada?

Kakvu utehu predstavlja novogodišnji vatromet u Beogradu radnicima ugašenih fabrika koje su zatvorili strani poslodavci nakon što su ostvarili enorman profit uvećavan subvencijama iz budžeta?

Šta tim vatrometom dobijaju zaposleni u kragujevačkom „Fijatu plastiku“ koji su već skoro godinu dana u štrajku?

Srbija je zemlja sa skoro najnižim platama i najvećom stopom nezaposlenosti u Evropi.

Dosta ljudi mora da odlazi „trbuhom za kruhom“ u inostranstvo kako bi našlo posao. Bankarske kamate su među najvišim a porezi na profit među najnižim u regionu.

Srbiji je potrebna reindustrijalizacija, nacionalna razvojna banka, državna holding preduzeća i podrška domaćoj privredi. Na taj način bi se omogućilo otvaranje novih radnih mesta i pristojne zarade.

Tek ako bi se to ostvarilo moglo bi se razumeti divljenje vatrometu. Sada ne.

Na kraju, koristim ovu priliku da svima poželim srećnu Novu godinu i sve najbolje!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari