Bratstvo po podeljenosti 1Foto: Radenko Topalović

Od svih reprezentacija na svetu, mi smo za prijateljsku fudbalsku utakmicu odabrali baš rusku. Dok Rusi ratuju u Ukrajini, mi se s njima družimo na fudbalskom nivou, a ovu sportsku i ljudsku sramotu moći ćete da izbegnete u četvrtak, od 17 časova.

Imao sam nesreću da, u sklopu priloga za novu epizodu DLZ, pogledam i propagnandni uradak za ovaj meč, u kome keneslovani Biković ima „cepanje ličnosti“, jer više ne može da utvrdi da li je Rus ili Srbin. Na kraju ovog stupidnog klipa, Bikovića „teše“ dvojica navijača (možda su to čak i igrači, ko će ga znati) i vode ga na utakmicu, na kojoj nije važno da li si Srbin ili Rus. Sve je to jedno veliko lepo druženje, uz orkestar raketa i projektila.

U Rusiji su, inače, održani trodnevni predsednički izbori, na kojima je Vladimir Putin, očekivano, pobedio, uz podršku od skoro 90 odsto, koja ukazuje da tamo, makar na izbore, više ne treba bacati pare.

Kao i kod nas, ako nastavimo kuda smo pošli. Na ruskim predsedničkim izborima glasalo se i u inostranstvu, a Putin je ubedljivo najlošije prošao u Beogradu.

Od svih zemalja na svetu, baš kod nas 90 odsto Rusa koji su izašli na glasanje nije glasalo za Putina.

Oni su, u sklopu posthumne protestne manifestacije Alekseja Navaljnog, „Podne za Putina“, u hiljadama izašli na svoje novobeogradsko biračko mesto, gde su u nepreglednoj koloni, otprilike dugačkoj kao što je bila i kolona kad je trebalo celivati rusku ikonu, čekali da glasaju, a kad je njihova ambasada u osam uveče proglasila kraj glasanja bez obzira na kilometarski red, njih nekoliko hiljada ostalo je tamo, protestujući.

U paralelnom univerzumu srpske nacionalne misli i režimskih medija, ovi ljudi su tu došli u znak podrške Putinu. Na društvenim mrežama su dežurni nacoši požurili da im izraze podršku, a upućeniji nacoši su ih nazivali izdajnicima.

Na jednoj drukarnici na Instagramu, čak je i manji incident sa glasanja, u kome je Pjotr Nikitin lupio ruskim pasošem po nosu gospodina koji ga je prozivao da je Ukrajinac, prikazan u potpunosti lažno, kao da je taj gospodin lupio Nikitina, a okupljeni mu klicali.

U izveštajima nezavisnih medija, neproporcionalna pažnja posvećena je ruskim glasačima koji su pružali podršku Putinu, u odnosu na one koji su tu došli u znak protesta protiv Putina.

Ono što je sigurno, najjači utisak sa ovog glasanja bio je broj ruskih državljana kod nas. To govore i najčešći komentari na društvenim mrežama: „U jebote, koliko ih je.“

Ne samo koliko ih je, nego i kakvi su. Sada smo jasno mogli da ih vidimo.

Društveno-politički paradoks predstavlja podeljenost u našim zemljama, gde su na jednoj strani oni koji organizuju fudbalsku utakmicu dok pljušte ukrajinska i ruska krv, a na drugoj oni koji žele da Rusija i Srbija postanu normalne države.

Braća smo čak i po podeljenosti.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari