
Sad, kad je konačno dotakao dno bacivši se na pisanje knjiga, predsednik se preporučio za drugarske savete o pisanju koji dolaze od daleko iskusnijeg pisca u odnosu na njega – mene. Imajući u vidu njegov psihološki profil i dosadašnje životno iskustvo, smatram da posle budućeg bestselera „Majn kampf“, o tome kako je goloruk pobedio ceo svet, predsednik može da napiše i niz sjajnih romana.
„Dnevnik slomljenih kvaka“. Ovaj realistični i uzbudljivi roman bio bi omaž „Knjizi snova“ Vilijema S Barouza, s tim što će autor, umesto snova koje je sanjao, prepričavati kada je, zašto i koje kvake lomio. Ovakva forma, pogodna za čitanje u vozovima i autobusima, istovremeno je zbirka priča i roman. Različite skaske posvećene tome zbog koga i čega je lomio kvake („Saznao sam da je bizon noću krečio“ i sl.) spojene u romanesknu celinu zajedničkim motivom – slomljenom kvakom – obećavaju NIN-ovu nagradu.
„Parizer“. Tolstoj ima „Rat i mir“, a naš predsednik „Parizer“. Biće to njegovo životno delo, koje će mu doneti još jednu NIN-ovu nagradu, a i Nobelovu nagradu za književnost. Naslov kratak, a osamsto strana – recept za književnu dugovečnost. Roman „Parizer“ biće utopijska knjiga, sve lepe stvari kojih se predsednik seća iz svog života, a vezane su isključivo za najblistaviji trenutak njegove vlasti – parizer. Taman što je uništio proteste „Srbija protiv nasilja“, a pre nego što je došlo do užasa u Banjskoj, predsednik je naterao sve, i one koji ga vole i koji ga ne vole, da jedu sendvič sa parizerom.
Skoro cele dve nedelje trajalo je ludilo u kome su građani Srbije, ali i oni koji su u septembru, 2023, živeli u inostranstvu, trpali u sebe sendviče s parizerom, ili onim što mu je najsličnije. Baš tad, međutim, desio se užas u Banjskoj, koji ne samo što je označio početak predsednikovog političkog kraja, već će ga inspirisati i na pisanje horor romana „Užas u Banjskoj“. Grupa lovaca, naoružanih opremom za elektronsko praćenje divljači i haubicama, došla je na Kosovo i Metohiju u lov, gde će ih napasti horde zombija. Oni će se sakriti u manastir Banjska, odakle će živ uspeti da umakne samo glavni junak romana, a možda ni on.
Menjanje žanrova i poigravanje sa stilovima, to zna svaki pisac, ključno je za održavanje forme autora. Puno sličnih knjiga dosade i piscu i čitaocima, stoga naš dragi predsednik treba da razmisli o romanu „Vučica iz Čipuljića“, u kom će iz prvog lica pisati epopeju jedne hrabre dame, kroz brakove, razvode, blud, porodično nasilje, suze, smeh, decu, svadbe, sahrane i sve ostalo što odlikuje kvalitetan „savremeni ženski roman“.
Posle dve NIN-ove nagrade, Nobela, te Netflixovog filmskog hita „Užas u Banjskoj“, predsednik konačno može da se opusti i napiše nešto sebi za dušu. Samo od prodaje ovog romana, moći će da finansira tri EXPO-a.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.