Mala EU na ZB 1Foto: Medija centar

U zvaničnoj poseti Austriji, prihvativši i poziv hrvatske predsednice, Vučić je pozvao na ugovorni kompromis Beograda i Prištine, i stvaranje jedinstvene zapadnobalkanske carinske i investicione zone po EU modelu.

Nema optimizma za Beograd ukoliko se pomenuti ciljevi ne realizuju brzo i dosledno. U oskudnoj, ruralnoj  konjunkturi, na evropskoj periferiji, opterećena nepovoljnim istorijskim nasleđem, sklona lošim uticajima (Rusija, Kina), bez izlaza na more, socijalni lager jugoslovenskog represivnog aparata (JNA, službe), Srbija je dubinski siromašna. Preterana su očekivanja od bilo koje vlade da pokrene impresivno dinamičan proces rasta (proizvodnje, usluga, izvoza, primanja, infrastrukture). Slovenija i Hrvatska su značajno bogatije, raspolažu fantastičnim prirodnim resursima i geografskim položajem, a prednosti jugoslovenske zajednice kompenzovale su članstvom u EU, NATO, WTO itd. Ukoliko se bude agilnije angažovao u pregovaračkom procesu sa EU, Beograd će morati da razmišlja i o integraciji sa susedima koji u integraciji zaostaju (BiH, Kosovo, Makedonija). Ekonomska unija vodi istovremenom nacionalnom ujedinjenju.

Vučićev povratak na pozitivne signale susedstvu i EU verovatno je još jedan zamah političkog klatna na čijem je drugom kraju Šešeljeva pretnja Nataši Kandić koja je zasluženo kandidovana za Nobelovu nagradu za mir (provladin Informer). Ta mu senka nije potrebna, a radikalskim virusom zaražena je i većina u opoziciji. Zato su i beogradske kampanje u pretežnom tonu smutnje i populizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari