Ne znam da li smo s ovim ubistvima kod Golupca došli do prolećnog proseka, ali skor od desetak žrtava porodičnog nasilja u 2017. mi zvuči kao sasvim pristojan rezultat.

Takođe, ne znam ni koga tačno da optužim za „slučaj“ (koji, pritom, nije slučajan, jer nijedan takav nije). Komšije su se sklanjale, u porodici su se svađali i ništa nisu rešavali (na kraju je gospodin kratkog fitilja uzeo stvar u svoje ruke pa rešio zauvek)… Razume se, nemam namere da pravdam masakr, ali mislim da je odgovornost podeljena: balkanska despotska formula, trpljenje (sa svih strana), ćutanje, iracionalna ideja da će biti bolje, navika da se leže i budi u porodičnom paklu…

Što bi rekla predsednica Narodne skupštine: „smenite me, spalite me…“ ali ja najviše osuđujem društvo, naše srpsko infantilno, falocentrično, narcistično društvo… Jedini način da napravimo prihvatljivu životnu sredinu (u EU ili van ove zatvorene zajednice) jeste taj da se podvrgnemo kolektivnoj veoma dugotrajnoj terapiji, tj. da stvorimo ili rekonstruišemo (pod pretpostavkom da je nekad postojao pa se izgubio) mentalno zdravog čoveka. Mi smo vrlo daleko od toga. Ne prepoznajemo decu narkomane, muževe ili žene alkoholičare, komšije agresivce ili roditelje ili zetove ili potomke…

Pošto je ovo prostor za popularnu kulturu, evo još malo popularne kulture. Princ Vilijam i Ledi Gaga su u par minuta proćaskali o mentalnom zdravlju (prenosi Jutjub), a princ Heri je dao intervju u kome priča o svojoj depresiji (The Telegraph). Nama, običnom življu, izgleda skoro neverovatno da neko poput princa iz bajke, koji čaj u pet pije u zamku iz bajke, može da upadne u tako mračno stanje kao što je višegodišnja depresija. Još je neverovatnije da baš taj pojedinac koga stežu lanci urođene i uvežbane britanske distance izađe pred kamere sa priznanjem da mu je bio nužan psihijatar. Naime, on preko raznih medija poziva sve ljude da se pozabave svojim mentalnim zdravljem jer jednog trenutka može da bude kasno. Kraljevska porodica se u kampanji Heads Together zauzima za skidanje stigme sa onih koje muče mentalni problemi ili zavisnosti. Put ka ispunjenijem, srećnijem životu je razgovor o psihičkim problemima. Bez stida, otvoreno. Otud i haštag #oktosay.

Novinarka s kojom je princ proćaskao pola sata rekla je ključnu stvar: srećnog društva nema bez mentalno zdravih ljudi. Dokle god budemo gajili svoje patologije (i krili ih iza zatvorenih vrata) dotle ćemo skupljati žrtve po dvorištima, kućama i crkvama. Stvarno je krajnje vreme da počnemo da se lečimo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari