
Naprotiv, odlučio sam se za poruku koja ima – poruku.
Mislite o njoj svakog dana nove godine.
A evo i zašto.
Novinari su pitali bivšeg predsednika Poljske i nobelovca Leha Valensu da li će svoje najbliže obradovati poklonima za praznike, našta je on odgovorio da nema novaca da im kupi uobičajene poklone.
A nema novaca jer je – bankrotirao. (Nije uobičajeno za ovu kolumnu, ali ću citirati gospodina Valensu radi uverljivosti poruke koju želim da pošaljem).
„Bila su vremena kad sam imao novac i trošio ga. Sad sam tu praznih džepova. Ja sam švorc. Nadao sam se da će uvek biti tako kako je bilo, pa sam poklanjao, a ne štedeo. Danas nemam šta da im dam“, rekao je nekadašnji vođa sindikata Solidarnost, koji je imao ključnu ulogu u padu komunizma u Poljskoj.
A kad više nije bio predsednik države putovao je po svetu i zarađivao držeći predavanja.
Od svake od tih „tezgi“, hvalio se ovaj električar, zarađivao je „od zapadnih kapitalista“ po 10.000 do 100.000 evra.
Bila su to solidna dodatna primanja koja su popunjavala porodični budžet uz predsedničku penziju od 6.000 zlota (od 1.350 do 1.560 evra, u zavisnosti od kursa poljske nacionalne valute prema evru) i omogućavala mu da živi na „visokoj nozi“ u odnosu na mnoge svoje sunarodnike.
Zbog nemogućnosti da putuje i drži predavanja Valensa se svrstao među gubitnike pandemije korona virusa.
Penzija mu nije dovoljna da pokrije mesečne troškove za koje mu, po rečima njegove supruge Danute, treba 7.000 zlota.
Nema putovanja, nema predavanja, pa nema ni „osvežavanja“ kućnog budžeta.
A najgore je što nema ušteđevine.
Valensa sve te berićetne godine nije ništa ostavljao sa strane, za „crne dane“.
Sve što je godinama zarađivao od „tezgi“ po svetu odmah bi spiskao.
Deo su trošili on i supruga, a deo je trošio izdržavajući decu i unuke.
„Svi su bankrotirali“, priznao je Valensa u jednom intervjuu.
Leh Valensa se borio da sruši sistem u kome neko nekog uvek izdržava i izgradi novi u kome je svako odgovoran da brine o sebi i svojoj budućnosti.
A onda se dogodio paradoks: čovek koji je u Poljskoj srušio komunizam nastavio je da živi u njemu iako je „na vlast“ doveo kapitalizam.
Zarađivao je od „zapadnog kapitalizma“ a trošio u imaginarnom domaćem sistemu koji je srušio i koji ne priznaje štednju nego proleterski život „od danas do sutra“.
Odbijao je da prihvati novi sistem u čijem je stvaranju učestvovao kao ključni subjekt.
Svu težinu te šizofrenije bivši poljski predsednik sad oseća na svojim leđima.
Zato je bankrotirao.
Kao neke njegove kolege predsednici država, Valensa je mogao, a nije jer je visokomoralan čovek, da se „obezbedi“ dok je bio na vlasti.
Opredelio se da drži predavanja po svetu i tako zakrpi rupu u svom porodičnom budžetu.
Jedina greška koju je napravio, bio je neodgovoran.
Nije čuvao (štedeo) pare za „crne dane“.
I nije naučio decu da sami zarađuju i brinu o sebi.
Poljaci su ga nekad dočekivali ovacijama, sad je doživeo da ga njegovi zemljaci koji žive od prosečne (1.144 evra) ili ispodprosečne penzije ismevaju i podsećaju da nema potrebe da tuguje jer sa 6.000 zlota može kraljevski da živi.
Možda priča o bankrotu nije primerena prazničnoj atmosferi.
Mi preduzetnici živimo s bankrotom svaki dan i on nam stalno visi nad glavom, ne zato što smo nesposobni nego zato što radimo u takvom tržišnom i političkom okruženju.
Mislite o „slučaju Valensa“ dok neumereno trošite to što ste zaradili i dok izdržavate decu koja imaju 40 godina. I šparajte za penzionerske dane.
Fenomenalan tekst! Vraćamo se na čuvenu misao još iz vremena Robespjera: Svaka revolucija pojede svoju decu.
Priča o mravu i cvrčku.
U Srbiji , deca revolucionara i dalje jedu tekovine i minuli rad , dveju generacija…!! Kad to bese srbska revolucija…??
Postoje dve vrste bankrota. Jedan bankrot je financijski, a drugi je moralan. Kod financijsko je uzrok porekla novca. Moralan je kad te pelješe puce ili dečki. A optimisti uvijek rade u sistemu društva gdje žive i ne prihvaćaju promjene onoga što je dobro i uvijek imaju. Zato ja velim da si treba dobro premisliti šteroga auta buš kupiv domoćega ili stranog. Toliko o bankrotira. RRD
Preduzetnice, ne zivi se samo u komunizmu „od danas do sutra“, kazu da 60% Nemaca iznajmljuje stan, dok urtedno putuje po svetu i obavezno letuje, zimuje.
Nije lako ustedeti za stan..a trebalo bi u ime tog..
od danas do sutar
Nisi u pravu,ocigledno ne poznajes kapitalisticki svet.Tamo vecina gradjana NEMA svoju nekretninu,ne zbog rasipnistva,vec zbog toga sto su tamo nekretnine nestvarno skupe i malo ko moze da ih priusti.Ali zauzvrat od svojih prihoda mogu udobno da zive,putuju,kupuju,rentiraju dobre stanove od agencija i nemaju ,,gazde“ stanova nad glavom.Dok mi imamo viska imovine,ali nemamo NOVCA,pocev od velikih firmi do obicnih penzionera koji obicno imaju svoje stanove,ali od svoje penzije tesko mogu i da ih okrece.O putovanjima,garderobi,dobroj hrani,restoranu…necu ni da pricam.
Postoji i ona prica o Karlu Marksu koji je rekao da ce kapitalizam pojesti samog sebe.
Ne znam da li je ovo tacno on izrekao ili napisao, ali konstatacija je potpuno tacna, jer su to pokazala ova vremena kapitalistickih pokrica Corona virusom, i njihovog totalnog bankrota.
Sva dogadjanja oko Corona virusa i na brzu brzinu – kao sto nikada do sada, u istoriji medicine, nije radjeno; u pravljenju vakcina – samo je pokusaj da se spase sto se spasiti moze, terajuci na silu, na samo njima demokratski nacin, drzave sveta, da kupuju njihove vakcine, cije se dejstvo tek ispituje na ljudima sirom sveta, ne bi li, bar, koliko – toliko ublazili potonuce tzv. liberalnog kapitalizma.
Postoji prica o razgovoru dva misa, predvidjena za ispitivanje vakcina, kada jedan pita drugoga, da li je primio vakcinu, a drugi mu odgovara, da ceka prvo ispitivanje na ljudima, i posledice posle vakcinacije.
Sve je jasno da jasnije ne moze biti, jer nista se ne moze sakriti.
Treba da te bude strah od uspona liberalnog kapitalizma, a ne potonuća.
Gde je taj liberalni kapitalizam? Jel’ to ono kad država štancuje regulacije u 3 smene, regulišući sve – od broja odobrenih rodova i njihovih skraćenica, preko dozvoljene krivine na banani, do potrebnog minimalnog broja ulaznih vrata u0ba kafani? Ono kad spasu kockare (tzv finansijske institucije) od zasluženog bankrota a na račun nedužnih građana? Ili je to kad spasu Lufthanzu uz zveket 25 milijardi evra? Ili je to onaj kapitalizam gde „država plaća“ sve redom – od školstva, zdravstva, jaslica i junica, do prevoza, „prve plate“, 10 hiljada po radnom mestu, sadnice i dizel, itd itd itd nigde kraja socijalizmz, koliko je taj kapitalizam „liberalan“.
Toliko se značenje reči promenilo, od „slobodan“ do „socijalno odgovoran i pravedan“, da sada „liberalni kapitalizam“ znači „socijalizam“.
„Kao neke njegove kolege predsednici država, Valensa je mogao, a nije jer je visokomoralan čovek, da se „obezbedi“ dok je bio na vlasti.
Opredelio se da drži predavanja po svetu i tako zakrpi rupu u svom porodičnom budžetu.“
Sad bih trebao da poverujem autoru da bivši visokopozicionirani političari (i njihove gospođe supruge) prodaju milione knjiga po odlasku sa funkcije zato što su talentovani pisci? Da drže predavanja po svetu za 10-100 hiljada (pa i milion) dolara/evra po nastupu, jer imaju nešto pametno da saopšte?
Nikakve veze sa „suptilnom“ korupcijom, „otplatom duga“ od dužnika koje su zadužili dok su bili na funkciji?
Ma haj’te molim vas! Smešno! Pogledajte ko kupuje stotine i hiljade knjiga, koje fondacije plaćaju ta gostovanja i ko se krija iza njih…
Kad smo kod toga, hajde malo da vidimo i ko ima više od par pretplate na „Danas“, jer je u pitanju ista tehnologija prikrivene korupcije!
(moderator, ne moraš da objaviš, znam da ti nije lako, treba hraniti porodicu…)
Nisam siguran da se na primeru sudbine Valense mogu izvlačiti ma kakvi zaključci o ma čemu.
Gospodin je dospeo do visina, koje nije ni sanjao, zahvaljujući uguravanju u sindikat, čiji član nije ni mogao da bude, jer nije ni radio u Gdanjsku, u koji se zaputio po nalogu „demokratskog“ zapada.
Pokrivao je onu stranu strategije na kojoj je sa druge strane, sa istim ciljem, pokrivao Jovan Pavle II.
Nama je bio dovoljan Diplomislav i bez pomoći crkve, a za upliv zapada trebaće vremena, mada pametniji i upućeniji od mene kažu da ga je bilo.
poučna i odavno poznata, opšta priča, ovde primerena za manji broj ljudi, jer većina jedva ili nikako ne pokriva troškove, pa nema ni trošenja ni izdržavanja.
Nekome pandemija , a nekome otrežnjenje !
Ne žalim Valensu -bio je marioneta i kao takav završio karijeru dvorske lude. Nama niko nije branio da kupujemo farmerke i žvaćemo žvake i razne druge zapadne delikatese i opet smo slupali zemlju – Poljaci to nisu uradili.