Ana je videla Takera 1Foto: Radenko Topalović

Kakva promena. Premijerka u ostavci Ana Brnabić danima je, jedni bi rekli odlučno i hrabro, drugi smatraju besno i neargumentovano, odgovarala na optužbe opozicije o navodnoj izbornoj krađi i na Rezoluciju Evropskog parlamenta kojom se traži nezavisna istraga izbora održanih 17. decembra i brojnim neregularnostima koje su i strani posmatrači primetili.

Onda iz sunčanog Dubaija, sa Samita svetskih vlada, neka druga Ana. Nasmejana. Zadovoljna. Srećna.

Videla je Takera Karlsona, jednu od trenutno svetski najpoznatijih figura, bivšeg novinara Foks njuza koji je nedavno intervjuisao ruskog predsednika Vladimira Putina.

Premijerka nam je najavila da će Karlson, Bože zdravlja, sredinom godine doći u Srbiju, o kojoj “zna dosta”.

Verujem da će mu predsednik Aleksandar Vučić, “koga izuzetno poštuje i ceni”, rekao Taker Ani, biti sagovornik.

Ko sem njega? “Ja sam mu rekla da se radujem da se vidimo i čestitala mu zbog hrabrosti da uradi stvarno fenomenalan intervju s predsednikom Ruske Federacije“, rekla je Brnabić.

Po njenim rečima, Karlson je pokazao „veliku hrabrost“ jer „ljudi mogu da čuju ono što u principu ne mogu da čuju“ u „današnjem svetu gde je sveprisutna cenzura“.

Premijerka izgleda nije čula da je i BBC tražio intervju sa Putinom, ali ga iz nekog razloga nisu dobili. Nije teško pogoditi kog.

Gledala sam izvode intervjua i pročitala veći deo, ali ne delim impresioniranost premijerke.

Nije samo reč o različitim političkim stavovima, Karlson je netolerantni desničar, zastupnik teorija zavere, mrzitelj migranata, ljubitelj autokrata, a meni se ništa od toga ne sviđa.

Imam i zamerke na sam intervju. Dobar novinar ne bi sagovorniku dozvolio da mu drži lekcije od pola sata, koliko je otprilike Putin izlagao svoje viđenje istorije, a i nelogično je da najavljujete intervju o ukrajinskom ratu, a ne pitate za Buču i Mariupolj, na primer.

Karlson je svakako ime i faca. Neki spekulišu možda i potpredsednik SAD, ukoliko Tramp pobedi u novembru.

Za Beograd je zato korisno da sa njim imaju dobre odnose, ali kada je o novinarstvu reč, a u to se možda malo bolje razumem od premijerke, zainteresovane bih uputila da se, ako žele da vide dobar intervju i pravo novinarstvo, upoznaju sa radom američkog novinara Voltera Kronkajta, ikone televizijskog novinarstva.

Svetu je saopštio da je ubijen američki predsednik DŽon Kenedi, kroz suze, skinuvši naočare i to je i danas kultna scena.

Prenosio je sletanje na Mesec. Septembra 1963. intervjuisao je predsednika Kenedija.

Sve je bilo suprotno intervjuu Karlson-Putin.

Kronkajt je s Kenedijem razgovarao u dvorištu imanju u Port Hajnsu, u Masačusetsu.

Nije bilo pretencioznih predavanja, nepotrebne dramaturgije, već pravih, direktnih pitanja i jednostavnih, jasnih odgovora, o tada važnim problemima SAD: rasnoj segregaciji, nezaposlenosti, ratu u Vijetnamu.

Kada je Kronkajt 1968. otišao u Vijetnam i napravio specijalni program, pozvao je na prekid rata i mirovne pregovore.

To je novinar.

Nije se ni “uvlačio” stranim autokratama niti libio da prozove vlast svoje zemlje.

Ali, nema danas ni novinara poput Kronkajta ni političara sličnih Kenediju.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari