
Toliko smo zauzeti svojim problemima da poslednjih meseci svetskim događajima skoro ne pridajemo pažnju. Daleko bilo, da se desi nuklearna katastrofa, ne bismo primetili dok, ne daj bože, radijacija ne bi stigla do nas. Trudim se da pratim svetske vesti, te vam mogu reći da je na planeti skoro pravi horor. Genocid u Gazi se nastavlja, uz bolno ćutanje sveta, očekuju se pregovori o primirju u Ukrajini, ali sumnjam da će telefonski dogovor Trampa i Putina doneti dugoročnu dobrobit, Sudan se više ne pominje, a ljudi ginu i gladuju…
Ima i pozitivnih događaja. U Rumuniji pobedio proevropski predsednički kandidat. Robert de Niro dobio počasnu Zlatnu palmu u Kanu, Brus Springstin iz Mančestera krenuo na novu evropsku turneju. De Niro mi je omiljeni glumac, Spingstin jedan od dražih muzičara. Odlični su prijatelji, koje sam sa uživanjem gledala kod Grejema Nortona.
Povezuju ih slični pogledi na svet i politički stavovi. Obojica su se istakli u kritici američkog predsednika Donalda Trampa. Tradicionalno podržavaju demokrate, aktivno se bore protiv Trampa od prvog mandata, 2016. Znači, malo kasne za „našom“ borbom protiv Vučića. „Malo“ su i stariji od prosečnih boraca protiv autokratskog sistema u Srbiji. De Niro ima 81, Springstin 76 godina, ali odlično se drže. Pogotovo Springstin koji je danima punio mančestersku Arenu, pevao, svirao, pričao, kao da je tek napunio 45.
De Niro i Springstin su mi uvek bili oličenje pravih Amerikanaca. Iz porodica skromnijeg porekla i srednje klase, samosvojni, borbeni, talentom i radom su se izborili za svoj položaj i bogatstvo. Šta su to nedavno rekli o svojoj zemlji i predsedniku? „U mojoj zemlji se teško borimo za demokratiju koju smo nekada uzimali zdravo za gotovo“, rekao je, pored ostalog, De Niro, koji je naglasio značaj umetnosti koja treba da se protivi svakoj autokratiji. „Vreme je da se svi kojima je stalo do slobode organizuju, da protestuju, a kada budu izbori, da glasaju“. Slično je govorio Springstin u Mančesteru. „Moj dom, zemlja koju volim, Amerika o kojoj sam pisao, koja je bila svetionik nade i slobode 250 godina, trenutno je u rukama korumpirane, nesposobne i izdajničke administracije“.
Odgovorio im Tramp. De Niru ranije teškim uvredama, a sada je „častio“ Springstina, nazivajući ga „suvom šljivom“, „precenjenim“, poručujući mu da drži jezik za zubima dok se ne vrati u zemlju, „a onda ćemo videti kako će mu ići“. „Nikada mi se nije sviđao, nikada mi se nije sviđala njegova muzika niti njegova radikalno levičarska politika, a što je važnije, nije talentovan momak. Samo nametljivi, odvratni kreten“, napisao je Tramp, najavljujući istragu o slavnim ličnostima koji su podržali predsedničku kandidatkinju demokrata Kamalu Haris. Vučić da mu pozavidi.
Uvek sam volela poznate sa integritetom koji pokazuju kičmu, kritikuju vlast, bore se za „običan“ svet, ljudska prava, a kada uživam u njihovim filmovima ili muzici, zadovoljstvo se duplira. Nemam, ipak, ništa protiv slavnih koji su uz vlast, u SAD ili Srbiji, svejedno. Imaju na to pravo. Ako je to njihov stav, ubeđenje, ali čini mi se da je to pre „uvlačenje“ ili borba za nove privilegije. Čak i ja neznalica za fudbal, zaključujem da bi Dragan Stojković Piksi teško bio selektor da ga nije izabrao predsednik.
„Amerika o kojoj vam pevam već 50 godina je stvarna i bez obzira na svoje mane, to je velika zemlja sa velikim narodom. Zato ćemo preživeti ovaj trenutak“, zaključio je Springstin. Preživećemo i mi u maloj Srbiji i borbu za bolje društvo nastaviti, bez obzira na sadašnji zastoj. Trebalo bi da poslušamo De Nirov savet i glasamo kada god da budu izbori. Pre toga samo da stavimo prst na čelo.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.