Ako je verovati večitom ministru trgovine, nema razloga za psihozu zbog nestašice ulja. Vidi se da čovek nije doktor. Nema nikakvog vidljivog razloga ni za pojavu drugih vrsta psihoza, pa se javljaju. Psihoze – ovde bi me Gospodar mogao podučiti – i nastaju zbog toga što nečeg ima, a psihotični misli da ga nema. Ili obratno: nečeg nema, a psihotizovani je čovek uveren da ga ima. A stvar sa zejtinom – volim da ga zovem tako, starovremenski – vaistinu jeste pomalo šašava. Srbija je, naime, jedan od najvećih izvoznika jestivog ulja u regionu. Robe, znači, ima i ima je u velikim količinama, isto to tvrdi i premijer, zejtina, međutim, nema, pa nema, a psihoza se širi li širi. Popečitelj terdžumani: „Mnogo se kupuje ulje, pa je zato nestašica.“

Sad bi neka naša Marija Antoaneta mogla reći: „Pa šta, neka koriste motorno ulje.“ Dobro, manje-više svi znamo da su u pitanju neke prolazne muljavine i marifetluci i da će ulja uskoro biti toliko da se cenjeni publikum može mazati po dupetima. Mene drugo nešto zabrinjava: psihoza. Bliska istorija nas uči da kad god vidiš stampedo u prodavnicama, a to nije pomama za jevtinim televizorima i DVD plejerima nego jurnjava za brašnom i zejtinom – ta stvar ne izlazi na dobro. Tako to kreće. I svi znaju da je tako. Pa opet, malo se ko uzdrži da ne stane u red ne bi li se za sva vremena obezbedio sa par litara ulja. Naravno, nije sada ni izbliza isto kao devedesetih, pa se malo možemo i našaliti. Ova nestašica je ipak pojava nalik onim pojačanim podrhtavanjima zemlje, na osnovu kojih seizmolozi nagađaju da li će biti zemljotresa. Ali nije sa sa tim šaliti. Setite se: uvek kada nestane brašna i ulja, eto ti ga niotkuda neki dobričina, neki vožd, koji se pojavljuje u ulozi brašnenog mesije, pravi jezive pičvajze po kući i oko kuće i uživa plebiscitarnu podršku mase do neba zahvalne za kilo leba i flašu zejtina. Još uvek je u ovoj zemlji podosta onih koji ne mogu da se pomire sa stanjem redovnosti i koji dobru snabdevenost prodavnica vide kao izdaju srpstva. Da stvar bude crnja i gora, i moj mentor za psihoze – Jego Sijatelstvo – nije s raskida da šuruje sa takvima. Neki naši zajednički prijatelji ga brane govoreći da je to mudra taktika, a ja im kažem da je to ćorav posao, jer je kod zejtin-efendija sve suva strategija.

Koja bi možda mogla i da rezultira večnim vraćanjem istog. Evo, svih dvadeset sedam zemalja EU našlo zajednički jezik, jednoumlje zavladao Evropom, a ovde se još nagađa da li će moj mentor leći na rudu i nastaviti da taljiga evropskim putem (bez obzira na to koliko je put pun džombi i rupa) ili će širom otvoriti vrata jednom šarenom društvu šarlatana za koje su propast i rasulo vrhunski nacionalni interes. Eto ih gude i zurlaju kako Srbija mora sačuvati dostojanstvo, a prećutkuju da su Srbi u međuvremenu vaistinu postali „narod najstariji“ u Evropi, da je natalitet u dramatičnom opadanju, a mladost Srbije, tehnička i svakakva druga inteligencija, rasuta svuda po svetu. Pošto još ima nade, evo za kraj jedne šaljive, a istinite priče. Davnih godina u Podgorici, vraćajući se sa drugovima iz grada, svraćali smo u jednu zabačenu pekaru gde se pekao izvanredan hleb. Dođosmo mi tako jedne noći, a pekara zatvorena. Sve prodato, a gazda na komadu one hartije za uvijanje napisao: „Večeras više nikad neće biti hleba.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari