Nagomilano iskustvo 1Foto: Luca Marziale / Danas

Podkast je definitivno promenio radio. Radiju su podkasti svuda udahnuli novi život. Širom planete slušanje ovog formata je sve popularnije: može se slušati šta god se poželi, kad god se poželi, a može se dovući i sačuvati na spravi koju imate: sve platforme su uglavnom veoma pregledne i može se veoma lako pronaći tema koja vas zanima.

Ima i podkasta koji se plaćaju, ali izbor besplatnih je takođe šarolik. Čini mi se da po letnjim vrućinama nema ničeg boljeg od sklanjanja u hlad i slušanja dobrog podkasta, o prekraćivanju vremena u gradskom prevozu da se i ne govori.

S obzirom da me na radiju zanimaju uglavnom govorne emisije, takav je i izbor podkasta koje slušam. Moj prvi izbor su podkasti Tajms radija, koji je osnovan 2020, i izdanak je čuvenog londonskog dnevnika Tajms i njegovog nedeljnog izdanja Sandej tajms.

Celih 236 godina neprekidnog izlaženja ovih dnevnih novina odražava se i na podkaste ove radio stanice. Prvi koji se emituje radnim danima jeste „Stories of our times“.

Odlični novinari produbljuju aktuelne teme, lepo su izmontirane i brze epizode, a izbor sagovornika je dobar. Traje oko pola sata, a sve epizode se nalaze na njihvom sajtu i na vodećim pdokast platformama.

Nabrojaću samo naslove epizoda od ove nedelje koji govore sami za sebe: „Kako bi mogao da padne Putin, lekcije iz 1991“, „Laboratorija u Vuhanu“ (3 epizode), „Migracije: Kako se Evropa kakvu smo poznavali zauvek promenila“.

Naravno, tu su epizode koje pokrivaju političko-društvena zbivanja u Velikoj Britaniji koja jesu zanimljiva, ali su svet za sebe.

Sučeljavaju se različita mišljenja, ukrštaju podaci, a slušalac dobija malo potpuniju sliku o zbivanjima.

Tajms inače u britanskom političkom spektru važi za konzervativan dnevnik, mada treba imati na umu da ono što mi ovde podrazumevamo pod pojmom konzervativne politčke opcije, u britanskom pa i dobrom delu zapadnoevropskog politčkog spektra nema skoro nikakve veze sa društvenom realnošću tih zemalja.

Nagomilano iskustvo i profesionalizam koji se gradio i sazrevao kroz vekove u štampanom izdanju, vidljiv je i u podkastima.

Vrlo jasno su razgraničene informacije od ličnih mišljenja. Zanimljiv je i njihov desetominutni pregled svetskih događaja „World in 10“ (od ponedeljka do petka), kao i odličan intervju „Pasy Imperfect“ koji traje pedesetak minuta i emituje se jednom nedeljno, a dovodi izuzetne i zanimljive ljude koji govore o svom životu i izborima koje su napravili.

Toplo preporučujem slušanje intervjua s milijarderom Ričardom Brensonom i književnicom Megi O’Farel. Zanimljivih sagovornika je još.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari