Tajna biblioteke 1Foto: Luca Marziale / Danas

Toliko se poslednje dve godine govori o tome da je virus korone promenio sve naše dojučerašnje navike, pa i navike čitanja.

Na ovom mestu povremeno uputim čitaoce na novosti u svetu knjiga, na elektronske knjige i na elektronske biblioteke.

Upravo sam se u elektronskim bibliotekama načitao dobrih knjiga u poslednje dve godine.

Voleo bih da jednoga dana i naše javne biblioteke korisnicima ponude i elektronske biblioteke.

Da bi se ti dogodilo i naši izdavači bi ozbiljnije trebalo da pristupe objavljivanju elektronskih knjiga.

Tačno je da postoje neki servisi – kao što su eden books, novinarnica ili bookmate – koji čitaocima nude elektronske knjige na srpskom, ali sve se to još svodi na entuzijazam onih koji te servise i rade. Stalno ponavljam kako elektronska knjiga ne isključuje klasičnu knjigu koju svi volimo.

Štaviše, elektronska i papirna knjiga se nadopunjuju, a čitaocima je ostavljena mogućnost izbora na koji način hoće da čitaju knjigu.

Priznajem, elektronske knjige i elektronske biblioteke morao sam da počnem da koristim iz nužde, zato što su se knjige na španskom jeziku u Srbiju retko uvozile, a i kad jesu, bile su bezobrazno skupe, a ni izbor na koji su vas osudili uvoznici i nije bio Bog zna kakav.

Onda se otvorio Institut Servantes, čija je ponuda klasičnih knjiga, filmova i muzike bila, i još uvek je, fenomenalna.

Njihova ponuda nimalo se ne razlikuje od ponude bilo koje javne gradske ili regionalne biblioteke bilo gde u Španiji.

To su prepoznali i ovdašnji korisnici.

Od kad su 2004. sadašnji kralj Felipe Šesti i kraljica Letisija – tada su bili prinčevski par – otvorili Institut Servantes u Srbiji, usluge biblioteke je koristilo i koristi više od 6.000 ljudi.

Osoblje biblioteke je profesionalno i ljubazno, a bibliotekare i bibliotekarke umeju lepo s vama da proćaskaju i preporuče vam odličnu knjigu za čitanje ili neku od metoda za učenje jezika.

Namerno ih ne spominjem poimenice, da nekog ne zaboravim, a za sve njih ću reći da su vrhunski profesionalci.

Korisnicima je na raspolaganju i elektronska biblioteka koja od pre dve nedelje, pored knjiga i audio knjiga, u ponudi ima dnevne novine i časopise.

Dnevne novine možete da pozajmite na dva sata, a časopise na dva dana, audio i elektronske knjige možete da na svom uređaju držite 21 dan, ako zaboravite da ih vratite, biće obrisani sa vašeg uređaja.

Ponuda dnevnih novina je odlična, imaju sve što treba: El Pais, ABC, Lavanguardia, El Correo i Heraldo de Aragon.

Obuhvaćeni su svi politički svetonazori: levi, desni, centristički. Jedino što fali su nedeljni dodaci Semanal (El Pais) i XL Semanal (ABC) koji su primer kako se prave odlični nedeljni dodaci.

Od časopisa su na raspolaganju između ostalih Claves, Que leer (filozofski i književni), Muy interesante (španska verzija Politikinog zabavnika), Fotogramas (za ljubitelje fotografije) i mnogi drugi.

A audio knige, koje čitaju vrhunski glumci, priča su za sebe i samo su neke od tajni ove elektronske biblioteke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari