Vokri 1

Ne, nije istina da je predsednik FS Kosova zabranio fudbalsku utakmicu humanitarnog karaktera u Gračanici između istoimenog kluba i Crvene zvezde iz Beograda, iako je prethodnih dana na sve talambase davao sebi na značaju.

Najpre zato što više nego suludo zvuči da bilo koji fudbalski funkcioner neki skup zabranjuje, pa bilo to i na Balkanu, pa bilo to i na Kosovu. A posebno zbog argumenata koje je za zabranu potegao.

Fadilj Vokri je, naime, izjavio da su „dve godine davali dozvolu za utakmicu“, ali ove nisu „jer je u poslednjoj utakmici bilo stvari koji ne pripadaju sportu“. „Tada su bile i uvredljive poruke i zato smo odbili Zvezdin zahtev. Takođe, obavestili smo UEFA da neće biti utakmice“, rekao je Vokri za lokalni Koha ditore. Vokri to nije izgovorio, ali jesu kosovski mediji: na prethodna dva gostovanja Crvene zvezde u Gračanici sa tribina se skandiralo „Kosovo je srce Srbije“ i intonirana je himna „Bože pravde“. A na SC „Dragan DŽajić“ u Gračanici vijorile su se srpske zastave. S druge strane, predsednik opštine Gračanica Srđan Popović uputio je otvoreno protestno pismo ambasadama u Prištini, OEBS-u i UEFA povodom „odluke Fudbalskog saveza Kosova“.

Paradoksalno, ali stvarno, obe strane se „slažu“ da „dozvolu daje“ FS Kosova, a potpuno je jasno da je izjava Vokrija upućena ka Beogradu, a ne ka Gračanici, da je to bilo jasan signal da fudbaleri Zvezde ne kreću na put, jer na Kosovo tog dana neće ući, sve se utakmica i ne igrala. Ono što je za Vokrija, ustvari za kosovske vlasti, „uvredljivo“, za organizatore utakmice i tamošnji plebs je potpuno „normalno“- kao što „glasnogovornik“ Vokri misli da je intoniranje „strane“ himne i isticanje „stranih“ zastava politička provokacija, tako s druge strane u Gračanici sebe mogu smatrati državljanima Srbije i isticati simbole svoje države. Problem za ove druge je „samo“ u tome što oni prvi u natpevavanju koje sa sportom nema veze, imaju konačnu reč: odlučuju šta će se na toj teritoriji, smatrali je drugi državom ili ne, dešavati, i ko tamo može da dođe.

I zato je više nego licemerno čuđenje, sa srpske strane, i snishodljivost, sa albanske. Opasno je ako nekom još nije jasno da vlasti Kosova MOGU da zabrane ulazak bilo kome iz Srbije, čak i najvišim državnim zvaničnicima kad god im se to učini zgodnim, zašto ne i fudbalerima. S druge strane, Vokrijev posao je više da stadioni po Kosovu ne izgledaju kao ruševine iz 19. veka, nego da o zabrani svetkovine u Gračanici obaveštava UEFA.

I da: novac od prodatih ulaznica trebalo je da bude doniran Ginekološkoj klinici u Gračanici, odeljenju pedijatrije. Što je ostalo u drugom planu dok su jedni pokazivali patriotizam, a drugi mišiće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari