Ulaz u Park skulptura Muzeja Jugoslavije besplatan 1Foto: Relja Ivanić

Ulaz u Park skulptura, deo kompleksa Muzeja Jugoslavije, od sada je besplatan za sve sugrađanke i sugrađane.

Na ovaj korak tim Muzeja Jugoslavije odlučio se vodeći se idejom da javne ustanove kulture treba da budu dostupne svima i da je njihov značaj, kao prostora integracije zajednice, posebno važan u trenucima krize.

– Odlučili smo se na ovaj korak imajući u vidu potrebe svih sugrađana i sugrađanki, a naročito onih iz našeg neposrednog komšiluka, kojima posebno želimo da poručimo da je muzejski prostor i njihov svakodnevni prostor – za jutarnju kafu, razonodu i opuštanje“, ističe Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije, podsećajući da se ovde nalazi i Muzejski kafe.

Muzej Jugoslavije je, zasad, otvorio deo svog kompleksa. Radno vreme Parka skulptura, suvenirnice i kafea do kraja maja biće od četvrtka do ponedeljka (utorkom i sredom muzej će biti zatvoren za posetu) od 10 do 18 časova.

U kompleksu Muzeja istovremeno će moći da boravi do 50 osoba, a broj posetilaca u zatvorenim prostorima biće ograničen na petoro u Kući cveća i ne više od dvoje u suvenirnici.

Prilikom posete obavezno je nošenje zaštitne maske i rukavica i održavanje fizičke distance, koja iziskuje razmak od minimum dva metra između dvoje posetilaca i boravak ne više od jedne osobe na četiri kvadratna metra.

U Parku skulptura se nalazi 20 skulptura istaknutih jugoslovenskih umetnika i umetnica, poput Antuna Augustinčića, Frana Kršinića (njegova skulptura „Ribari“ bila je izložena na Venecijanskom bijenalu 1950. godine nakon čega je poklonjena Titu), Sretena Stojanovića, Save Sandića, Stevana Bodnarova, Aleksandra Zarina, Vladete Petrića, ali i rad savremene umetnice Marte Jovanović. Stilski i tematski, skulpture su veoma heterogene, od lirskih dela u maniru realizma i intimizma, do klasične skulpture socijalističkog realizma.

Interesantna anegdota o tri iste, od približno dvadeset ukupno odlivenih, skulpture Josipa Broza Tita, koje su delo Antuna Augustinčića. Naime, samo jedna je bila prvobitno namenjena da stoji u ovom parku, dok su druge dve pristigle tokom devedesetih, kada su postale nepoželjne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari