Andrej Končalovski: Velika umetnost 1Foto: EPA/ GUIDO MONTANI

„Svaka umetnost je laž, ali velika umetnost je laž koja vam pomaže da razumete istinu života“, rekao je reditelj Andrej Končalovski.

Ovih dana on je povukao iz konkurencije za priznanje ruskih filmskih kritičara svoj novi film „Dragi drugovi“ zato što je za ovo takmičenje, doduše u drugoj kategoriji, nominovano nekoliko dokumentarnih filmova ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog.

Iako po obrazloženju Končalovskog deluje kao problem estetske prirode – Končalovski naime navodi da je film Navaljnog u konkurenciji kao novinarski projekat ili politički čin, a ne kao delo sedme umetnosti uporedivši to sa mogućnošću da uvodnik nekog tabloida dobije književno priznanje – moglo bi se posumnjati da su u pitanju politički razlozi.

Naime, filmovi Navaljnog, protivnika Kremlja, govore o korupciji sadašnje ruske vlasti i samog predsednika Putina.

Odanost porodice Končalovski – Mihalkov matuški Rusiji u svim epohama i režimima možda jeste nešto što im služi na čast, ali ne i odanost i nekritički odnos prema svakom od tih režima, pogotovu ovom koji u Rusiji traje već nekoliko poslednjih decenija sa idejom da se poklopi sa životom predsednika Putina.

Kritički se Andrejev brat – Nikita Mihalkov osvrnuo na beskonačnu vladavinu jednog diktatora u svom genijalnom „Varljivom suncu“ ovenčanom Oskarom, ali, paradoksalno, u vladavini novog doživotnog predsednika on ne vidi ništa problematično.

Andrej Končalovski, stariji brat, rođen 20. avgusta 1937, uzeo je samo prezime svoje majke u trenutku kada je mlađi brat počeo da pronosi slavu prezimena Mihalkov.

Iako prvobitno zainteresovan za muziku, na Moskovskom univerzitetu završio je režiju, a tamo upoznao i svog imenjaka Tarkovskog, kome je bio asistent na filmu „Ivanovo detinjstvo“ i koscenarista za „Rubljova“.

Njegovog „Ujka Vanju“ mnogi smatraju najboljim filmom na ruskom jeziku.

Osamdesetih Končalovski počinje da snima filmove na engleskom – „Marijini ljubavnici“, „Voz trezor“, „Homer i Edi“, a „Tango i Keš“ svrstavaju ga u red holivudskih blokbaster reditelja.

Ipak, sa raspadom SSSR-a devedesetih, on se vraća u domovinu i postavlja u pozorištu „Galeba“ i „Gospođicu Juliju“, a i inače je paralelno sa filmskom gradio i pozorišnu karijeru. Miljenik je venecijanskog festivala koji često selektuje i nagrađuje njegove fimove  – od „Kuće budala“ iz 2003. preko „Belih noći poštara Aleksaja Trajpicina“, „Raja“ do najnovijeg „Dragi drugovi“.

Za sve to vreme ženio se pet puta i iz tih brakova ima šestoro dece.

Njegovi politički stavovi kreću se u rasponu od potpisivanja peticije za bend Pussy Riot kao jedna od 103 javne ličnosti koje su to uradile do izražavanja podrške aneksiji Krima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari