Janis Varufakis: Vesnik "evropskog proleća" 1Foto: EPA-EFE CLEMENS BILAN

Još u novembru prošle godine Janis Varufakis je najavljivao „evropsko proleće“ objavljujući svoje veliki povratak u politiku i to kao kandidat Nemačke na evropskim izborima u ime male stranke „Pokret za demokratiju u Evropi 2025″ (DIEM25)“.

Politički pokret DIEM 25, koji su pre tri godine formirali Varufakis i hrvatski filozof Srećko Horvat ima za ciji, kako su tada isticali, demokratizaciju kontinenta.

Znao je Varufakis svojevremeno dobro da se sporečka sa bivšim nemačkim ministrom finansija Volfgangom Šojbleom (CDU), poručujući da su centristi u Nemačkoj u opasnosti zbog mera štednje. Bio je oštri protivnik „stezanja kaiša“ u Grčkoj, mere koje je opisivao kao „fiskalno davljenje“. Ostavku na mesto ministra finansija Grčke podneo je 2015. zbog mera štednje koje su propisane Atini.

Pre dve godine upozoravao je da se EU raspada tako brzo da možda neće trajati još jednu deceniju kritikujući pristup lidera EU poslovanju za koji kaže da „raspiruje plamen ksenofobije i populizma“. Varufakis ističe da predlozi njegovog pokreta podrazumevaju izdavanje obveznica Evropske investicione banke kako bi se unapredio privredni rast.

„To nije samo gomila idealističkih ciljeva“, kaže Varufakis govoreći o svojim planovima, koji je izradio 20-člani tim ekonomista, naglasivši da DiEM25 „nije levičarski pokret“, već otvorena platforma za razvoj politike koju bi političke partije na vlasti mogle da usvoje. Danas, kako sam kaže, „nema boljeg mesta od Nemačke za rad na našoj demokratiji u Evropi“

Bio je jedan od 10 umetnika i autora koji su 2016. angažovani da napišu pesme na temu „arhitektura preseljenja“ koje su potom prevedene na albanski i pretočene u kompozicije izvedene uživo u grupa albanskih narodnih pevača u albanskom paviljonu na Bijenalu arhitekture u Veneciji.

On je u pesmi ispričao svoju priču o udaljenosti od doma i razdvojenosti od ćerke. Varufakis je savetovao lidera britanske opozicione Laburističke stranke Džermija Korbina po određenim pitanjima.

Ovaj 58-godišnjak se obrazovao u Britaniji, Australiji i SAD. Autor je knjige „Globalni minotaur“ i nekoliko akademskih tekstova o ekonomiji i teoriji igara, profesor je ekonomske teorije na Univerzitetu u Atini i privatni je konsultant kompanije Valve. Poseduje državljanstvo Grčke i Australije i kaže za sebe da je ‘libertarijanski marksista’.

Kad je u jeku grčke dužničke krize Varufakis postao grčki ministar financija od starta je prkosio stereotipima o ministarskoj dužnosti. Umesto u automobilu, na posao je dolazio na motoru, u kožnoj jakni, koju je nerteko nosio i prilikom susreta sa evropskim kolegama „propisano“ odevenim u tamnim odelima i kravatama.

Varufakis je prošle godine javno podržao „Inicijativu Ne davimo Beograd“ u trci za beogradske izbore. Ima kćerku Kseniju koja sa mamom živi u Australiji. U drugom je braku sa umetnicom Danajom Stratou (55). Neretko ga upoređuju sa Brusom Vilisom iz filmova „Umri muški“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari