Nasrin Sotoudeh: Neustrašiva 1Foto: EPA/ ABEDIN TAHERKENAREH

Iranska advokatica Nasrin Sotoudeh jedna je od ovogodišnjih dobitnica nagrade Rajt lajvlihud koja se smatra alternativnom Nobelovom nagradom.

Cenjena Iranka koja je branila brojne aktiviste, opozicionare, žene optužene zbog skidanja marame nagrađena je, stoji u obrazloženju, za „neustrašivi aktivizam, iako uz ogroman lični rizik, u promovisanju političke slobode i ljudskih prava u Iranu“.

U zatvoru je od 2018. pod optužbom za „urotu i propagandu protiv iranskih vladara“ i osuđena je na 38 godina zatvora i 148 udaraca bičem.

Vlasti joj na teret stavljaju i „okupljanje i tajno vršenje krivičnih dela protiv nacionalne bezbednosti“, kao i „vređanje Vrhovnog vođe“.

Sredinom avgusta počela je štrajk glađu tražeći bolje zatvorske uslove i oslobađanje političkih zatvorenika zbog čega je početkom septembra bila prebačena iz zatvora u bolnicu severno od Teherana.

U međuvremenu je prekinula taj vid protesta.

Sotoudeh je poznata u svetu kao veliki borac za ljudska prava.

„Svoj život je posvetila odbrani ženskih prava i borbi protiv smrtne kazne. Krajnje je nečuveno da je iranska vlast kažnjava za njenu borbu za ljudska prava“, reagovali su pre dve godine iz  Amnesti internešenala za Bliski istok i Severnu Afriku kada je odvedena u ozloglašeni zatvor Evin izvan Teherana.

Sotoudeh je i bivši politički zatvorenik – bila je u zatvoru između 2010. i 2013. zbog optužbi za „širenje propagande i zavere protiv državne bezbednosti“. Dok je bila u zatvoru, Evropski parlament joj je dodelio nagradu „Saharov“ za slobodu misli kao priznanje za njeno zastupanje opozicionih aktivista.

Nasrin Sotoudeh je rođena 1963. u religioznoj iranskoj porodici. Želela je da studira filozofiju, ali je na prijemnom bila „ispod crte“. Na kraju je upisala prava na Univerzitetu Šahid Behešti u Teheranu.

Po sticanju diplome iz međunarodnog prava Sotoudeh je uspešno položila i pravosudni ispit 1995, ali je morala da sačeka još osam godina da bi dobila dozvolu za bavljenje advokaturom.

Na sudu je branila brojne ličnosti, zlostavljanu dece, majke od očeva i muževa nasilnika. Kako kaže, „mnogi nasilnici su i sami bolesni ili su bili žrtve maltretiranja te im je nužna profesionalna pomoć“.

Zastupala je i brojne novinare. Blisko je sarađivala sa dobitnicom Nobelove nagrade za mir Širin Ebadi i njenim Centrom za ljudska prava. Bivši češki predsednik Vaclav Havel i Zahra Rahnavard, supruga opozicionog lidera Mir Hosein Musavija, takođe su tražili njeno oslobađanje.

Udata je za Rezu Kandana, sa kojim ima dvoje dece. „Reza je zaista moderan čovek, koji je uz mene i moju borbu“, kazala je jednom prilikom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari