Nebojša Medojević: Uhapšeni crnogorski opozicionar 1Foto: EPA/ BORIS PEJOVIĆ

Broj telefona Nebojše Medojevića, pored broja Miodraga Vukovića, morali ste imati u imeniku ako ste krajem 90-ih i početkom 2000-ih radili kao novinar u Beogradu.

Za razliku od Vukovićeve epske odbrane Mila Đukanovića, Medojević je slovio za prozapadnog stručnjaka, pripadnika političke grupe G17 čiji glavni brend je bilo raskrinkavanje korumpiranog i kriminalnog establišmenta na Balkanu.

Medojević ovih dana štrajkuje u zatvoru u Spužu glađu, prešavši put koji donekle liči na put Milorada Dodika – dakle, od nekog za kog se smatralo da postupa po željama Zapada do političara o čijoj sudbini prve udarne vesti emituju ruski portali Sputnjik i In4s. Uhapšen je, naoko potpuno bespotrebno baš na dan kada je parlament u Podgorici izglasao rezoluciju kojom se najzvaničnije odriče od svoje odluke iz 1918. godine o ujedinjenu sa Srbijom. Razlog – Medojević je odbio da svedoči u procesu koji je pokrenut posle njegove objave na Fejsbuku. U objavi je naveo da je visoki funkcioner Đukanovićeve DPS Miomir Mugoša platio glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću 100 hiljada evra kako mu ne bi odredio pritvor u slučaju „Carine“ iz 2007. Tužilac Katnić poznat je i u Srbiji budući da vodi proces protiv grupe srpskih državljana za pokušaj državnog udara i likvidacije Đukanovića na izborni dan 2016.

Zbog hapšenja Medojevića u Srbiji su se zabrinuli u saopštenjima Đilasov Savez za Srbiju, uključujući i Dveri, zatim DJB Saše Radulovića i nekadašnji Koštunicin DSS. Protiv te zabrinutosti oglasili su se liberali Čedomira Jovanovića rekavši da se ne treba mešati u unutrašnje stvari Crne Gore zbog „Medojevića, kolumniste mafijaškog glasila zemunskog klana Identitet“, koji je sada i deo „organizacije koja je bila umešana u pokušaj puča i ubistva legitimnih predstavnika vlasti u Crnoj Gori“.

Medojević (52) je za sebe tvrdio da je više ekonomista iako je završio elektrotehniku, da ne samo što nije nacionalista, nego mu se od njih povraća, da je Crnogorac bez oružja, a da je kod Amfilohija u crkvu poslednji put ušao 1991. kad je tamo video pripadnike Arkanove jedinice. Bio je u Socijaldemokratskoj partiji CG, spekulisalo se tada da je mogao postati i Đukanovićev savetnik. Umesto toga osnovao je Pokret za promene, koji je prilikom referenduma o nezavisnosti CG 2006. bio neutralan. Dve godine kasnije postaje oštar kritičar Đukanovićeve odluke da prizna Kosovo. Od 2012. je u antiđukanovićevskoj koaliciji Demokratski front, koja važi za prosprsku i prorusku, a i kao glavni politički inspirator u postupku za izbore 2016. koji tužilac Katnić procesuira. Oženjen je Marinom koja se bavi humanitarnim radom, jer kaže da nikad nije mogla da dobije posao zbog muža opozicionara, i ima dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari